Technologie » Internet

Spam w lutym 2012 r.: spamerzy też mają wakacje

Spam w lutym 2012 r.: spamerzy też mają wakacje
Zobacz więcej zdjęć »
W lutym eksperci z Kaspersky Lab obserwowali ciąg dalszy styczniowych masowych wysyłek spamowych wykorzystujących dzień św. Walentego. Największa liczba niechcianych walentynek została odnotowana 12 lutego i stanowiła 0,2% wszystkich wiadomości spamowych.

W zakresie spamu angielskojęzycznego pojawiły się wiadomości oferujące prezenty wielkanocne oraz symbole tego święta. Co ciekawe, odnotowano angielskojęzyczny spam wykorzystujący Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca, który nie jest popularnym świętem w państwach anglojęzycznych. Interesujące jest to, że płci pięknej oferowano jako prezent "pigułki na potencję przeznaczone dla mężczyzn".

W analizowanym okresie szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 2,8% wszystkich wiadomości e-mail – co stanowi spadek o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu państw o największym współczynniku szkodliwego oprogramowania wykrytego w poczcie e-mail znalazły się Stany Zjednoczone. Z pierwszej 10 zniknęła Rosja, ustępując miejsca Brazylii. Indie przesunęły się z 4 miejsca na 6, po tym jak państwo to odnotowało współczynnik niższy o około 1,5% i zostało wyprzedzone przez Niemcy.       
         
"Zmniejszający się udział spamu zawierającego szkodliwe załączniki stanowi prawdopodobnie fazę przejściową" – mówi Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab. "Jest bardzo mało prawdopodobne, że spamerzy zrezygnują z udziału w programach partnerskich służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, zwłaszcza w czasie, gdy z powodu kryzysu gospodarczego ma miejsce spadek poziomu spamu w domenach internetowych krajów rozwijających się".

Ranking państw pochodzenia spamu nie zawierał praktycznie żadnej zmiany. Indie mocno trzymają się swojej pozycji lidera, a tuż za nimi uplasowała się Indonezja i Brazylia. Podsumowując, 12 pozycji zajmują ci sami gracze co w poprzednim miesiącu, mimo że niektórzy z nich zamienili się miejscami. Z Polski (nadal na 9 miejscu rankingu) pochodziło w lutym 2012 r. 2,5 proc. globalnego spamu.  
 
Liczba wykrytych ataków phishingowych zwiększyła się o 3,5% w przypadku stron stworzonych w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników portali społecznościowych. W lutym najpopularniejszym celem ataków phisherów byli użytkownicy Facebooka. Jednocześnie sklepy internetowe i aukcje odnotowały 3% spadek pod względem liczby wykrytych ataków phishingowych.

Pełny raport dotyczący spamu w lutym 2012 r. znajduje się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=699.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (2)

  • avatar
    Danieloss 2012-05-29 17:07:41

    Spam był, jest i będzie - nie ma na to rady.

  • avatar
    paszamarek 2012-03-23 14:22:50

    Ja jakoś nie zauważyłem, żebym miał mniej spamu w skrzynce...


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »