Technologie » Internet
Spam w styczniu 2011 – po przerwie świątecznej spamerzy biorą się do pracy
Zobacz więcej zdjęć » |
Najniższy odsetek spamu (60,7 procent) odnotowano 5 stycznia, najwyższy natomiast (87,7 procent) 23 stycznia. Można powiedzieć, że po krótkiej przerwie, która nastąpiła po okresie świąt, spamerzy wrócili do pracy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Fakt, że zmniejszona aktywność spamerów przypadła na okres noworoczny i święta obchodzone przez Kościół Prawosławny, sugeruje, że organizacje przestępcze z byłych republik Związku Radzieckiego odgrywają znaczącą rolę w globalnym biznesie spamowym.
W listopadzie i grudniu 2010 r. Stany Zjednoczone wypadły z rankingu 20 największych źródeł spamu, jednak w styczniu powróciły na 14 miejscu. Świadczy to o tym, że cyberprzestępcy podjęli wysiłki odbudowy swoich sieci, po tym jak liczne botnety i programy partnerskie zostały zamknięte na skutek działań władz oraz firm antywirusowych. Jednak Stany Zjednoczone nadal są atrakcyjnym krajem dla spamerów ze względu na wysoki stopień komputeryzacji.
„Niestety, przywracanie botnetów poszło spamerom dość sprawnie i jeśli w najbliższej przyszłości światem spamerów nie wstrząsną żadne nowe incydenty, wiosną ilość niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym może osiągnąć poziom z lata 2010 roku” – mówi Maria Namiestnikowa, ekspert z Kaspersky Lab.
Czołową pozycję wśród najpopularniejszych źródeł spamu utrzymały Indie, Rosja i Włochy, a ich udział w globalnym ruchu spamowym pozostał prawie taki sam w stosunku do grudnia. Ilość spamu pochodzącego z Indii wynosiła 9,01 procent. Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 8,2 procent spamu. 5,07 procent spamu pochodziło z Włoch. Polska uplasowała się na 9 miejscu z wynikiem 3% - jest to skok o jedno miejsce do góry i wzrost ilości spamu o 0,1 proc. w porównaniu z grudniem 2010 r.
Wiadomości phishingowe stanowiły 0,03 procent ruchu pocztowego, co stanowi spadek o 0,11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Według styczniowych statystyk, na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kategorii spamu znalazł się spam farmaceutyczny. Po znacznym spadku spowodowanym aktywną kampanią antyspamową w zeszłym roku kategoria ta odzyskała swoją dawną pozycję lidera. Spamerzy najwyraźniej nie chcą zrezygnować z tak dochodowego biznesu. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „finanse osobiste” zdominowana przez strony oferujące tanie pożyczki i pomoc w znalezieniu pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Kategoria „podrabiane produkty znanych projektantów”, która w grudniu znajdowała się na pierwszym miejscu, spadła w styczniu na trzecią pozycję.
Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=651. Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)