Technologie » Internet

Spam w styczniu 2011 – po przerwie świątecznej spamerzy biorą się do pracy

Spam w styczniu 2011 – po przerwie świątecznej spamerzy biorą się do pracy
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu spamowego dla stycznia 2011 roku. W porównaniu z grudniem 2010 roku średnia ilość spamu wykrywanego w ruchu pocztowym praktycznie nie zmieniła się.

Najniższy odsetek spamu (60,7 procent) odnotowano 5 stycznia, najwyższy natomiast (87,7 procent) 23 stycznia. Można powiedzieć, że po krótkiej przerwie, która nastąpiła po okresie świąt, spamerzy wrócili do pracy.

Fakt, że zmniejszona aktywność spamerów przypadła na okres noworoczny i święta obchodzone przez Kościół Prawosławny, sugeruje, że organizacje przestępcze z byłych republik Związku Radzieckiego odgrywają znaczącą rolę w globalnym biznesie spamowym.

W listopadzie i grudniu 2010 r. Stany Zjednoczone wypadły z rankingu 20 największych źródeł spamu, jednak w styczniu powróciły na 14 miejscu. Świadczy to o tym, że cyberprzestępcy podjęli wysiłki odbudowy swoich sieci, po tym jak liczne botnety i programy partnerskie zostały zamknięte na skutek działań władz oraz firm antywirusowych. Jednak Stany Zjednoczone nadal są atrakcyjnym krajem dla spamerów ze względu na wysoki stopień komputeryzacji.

„Niestety, przywracanie botnetów poszło spamerom dość sprawnie i jeśli w najbliższej przyszłości światem spamerów nie wstrząsną żadne nowe incydenty, wiosną ilość niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym może osiągnąć poziom z lata 2010 roku” – mówi Maria Namiestnikowa, ekspert z Kaspersky Lab.                  

Czołową pozycję wśród najpopularniejszych źródeł spamu utrzymały Indie, Rosja i Włochy, a ich udział w globalnym ruchu spamowym pozostał prawie taki sam w stosunku do grudnia. Ilość spamu pochodzącego z Indii wynosiła 9,01 procent. Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 8,2 procent spamu. 5,07 procent spamu pochodziło z Włoch. Polska uplasowała się na 9 miejscu z wynikiem 3% - jest to skok o jedno miejsce do góry i wzrost ilości spamu o 0,1 proc. w porównaniu z grudniem 2010 r.

Wiadomości phishingowe stanowiły 0,03 procent ruchu pocztowego, co stanowi spadek o 0,11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim miesiącem.   

Według styczniowych statystyk, na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kategorii spamu znalazł się spam farmaceutyczny. Po znacznym spadku spowodowanym aktywną kampanią antyspamową w zeszłym roku kategoria ta odzyskała swoją dawną pozycję lidera. Spamerzy najwyraźniej nie chcą zrezygnować z tak dochodowego biznesu. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „finanse osobiste” zdominowana przez strony oferujące tanie pożyczki i pomoc w znalezieniu pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Kategoria „podrabiane produkty znanych projektantów”, która w grudniu znajdowała się na pierwszym miejscu, spadła w styczniu na trzecią pozycję.

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=651. Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »