Firma » Tax

Specjalista do spraw przeciwpożarowych u każdego pracodawcy

Specjalista do spraw przeciwpożarowych u każdego pracodawcy
Zobacz więcej zdjęć »
Uprzejmie informujemy, że nowelizacja Kodeksu pracy z 21 listopada 2008 r. nakłada na pracodawców nowe obowiązki w zakresie bhp.

Od 18 stycznia 2009 r. firma, zatrudniająca przynajmniej jednego pracownika, będzie musiała wyznaczyć osoby odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową (art. 2091 § 1 K.p.).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Liczba pracowników odpowiedzialnych, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Natomiast w/w działania powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Nowelizacja kodeksu pracy wymusza konieczność zmian w organizacji pracy. Firmy, w których obowiązują regulaminy pracy, powinny więc wprowadzić do nich aneksy.

Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać tylko osoby o odpowiednich kwalifikacjach, które w myśl ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej powinny posiadać co najmniej:

  • średnie wykształcenie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub
  • tytuł zawodowy technika pożarnictwa.

Aby wypełnić obowiązek zawarty w zmienionych przepisach, firmy będą zobowiązane zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej lub skierować pracownika na szkolenie prowadzone przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej, pozostałe szkoły Państwowe Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich PSP. Za przeszkolenie będzie musiał zapłacić pracodawca, ponieważ działania podejmowane przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników. Koszt szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej wynosi około 1,25 tys. zł. Pracodawcy, którzy nie spełnią nowych obowiązków bhp, muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia kary.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »