Zdrowie » Dziecko
Spodziewasz się dziecka? Skomponuj potrzebną wyprawkę dla noworodka
Zobacz więcej zdjęć » |
Zobacz, jak skompletować wyprawkę z najpotrzebniejszymi akcesoriami dla noworodka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Najważniejsze elementy wyprawki dla noworodka
Wyprawka dla noworodka zawiera sporo niezbędnych rzeczy, które przy codziennym użytkowaniu na pewno okażą się bardzo pomocne. Warto zrobić sobie listę, by na pewno niczego nie zapomnieć i być przygotowanym, gdy maluszek pojawi się na świecie.
Wyprawka dla noworodka powinna zawierać najpotrzebniejsze kosmetyki i akcesoria, a wśród nich:
- pieluszki flanelowe, tetrowe lub muślinowe, które sprawdzą się przy pieluszkowaniu, przy każdej wizycie u lekarza, gdy niemowlę uleje oraz gdy będzie trzeba skorzystać z publicznego przewijaka
- pampersy w najmniejszym rozmiarze lub pieluszki ekologiczne
- chusteczki nawilżane
- butelka, która może się przydać, gdy będzie trzeba nakarmić malucha odciągniętym mlekiem mamy, mlekiem modyfikowanym lub dopoić wodą.
- smoczki uspokajające
- antyalergiczne preparaty do kąpieli, najlepiej emolienty, które nie tylko umyją, ale również odpowiednio natłuszczą skórę niemowlaka
- płyn do dezynfekcji pępuszka, np. octanisept
- maść natłuszczająca, np. linomag
- krem na odparzenia, np. sudokrem
- w zależności od pogody, krem z wysokim filtrem oraz krem ochronny na mróz
- szczotka do włosów z miękkiego włosia
- wanienka
- miękki ręcznik lub okrycie kąpielowe.
Garderoba dla malucha, czyli co warto kupić
Ubranka dla niemowląt powinny być przede wszystkim bawełniane, przewiewne i oddychające, ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna i łatwo ją podrażnić. Na początek potrzebujemy ich niewiele, ponieważ maluszki bardzo szybko rosną i za chwilę najmniejsze rozmiary będą już za małe.
Kompletując wyprawkę dla noworodka powinniśmy kupić:
- body – maluchowi będą potrzebne body z krótkim i długim rękawem, dobrze jest kupić ich przynajmniej po pięć par. Najpraktyczniejsze są body
w kolorze białym, które można wyprać w wyższych temperaturach niż body kolorowe lub z nadrukami. Jest to ważne, ponieważ maluchy wbrew pozorom często się brudzą i plamią swoje ubranka. - śpioszki – są praktyczniejsze niż standardowe spodenki, dzięki zapinanym szelkom, które lepiej utrzymują ubranko, nawet przy intensywnych ruchach niemowlaka. Na początek maluszkowi wystarczy sześć sztuk.
- pajace – to najlepsza piżama dla noworodka. Łatwe w ubieraniu, cieplutkie i bardzo wygodne pajace idealnie sprawią się podczas snu. Najlepszym wyborem są pajace zakrywające stópki. W wyprawce powinno się ich znaleźć przynajmniej sześć sztuk.
- czapeczka – koniecznie bawełniana i nie za gruba. Czapeczkę ubieramy na każdy spacer, nawet gdy temperatura na dworze nie jest niska. Malutkie uszka noworodka są bardzo wrażliwe na wiatr, dlatego należy je chronić nawet przed tymi wiosennymi podmuchami. Najlepiej sprawdzają się czapeczki na wiązanie, które nie zsuwają się z główki noworodka i lepiej zabezpieczają uszka. Noworodkowi wystarczą dwie czapeczki w mniejszym rozmiarze.
- łapki niedrapki – zwłaszcza zaraz po urodzeniu będą bardzo potrzebne. Noworodki mają już paznokcie, których w pierwszym miesiącu nie obcinamy. Zakładamy więc niedrapki, by maluszek nie zrobił sobie krzywdy i nie podrapał buzi.
- skarpetki – warto zakładać je noworodkowi w każdy chłodniejszy dzień, ponieważ ciepło najszybciej ucieka właśnie przez stopy.
- ciepły kombinezon – to niezbędny element wyprawki, gdy maluszek ma przyjść na świat w zimie lub późną jesienią. Dużym udogodnieniem są kombinezony rozpinane na całej długości i takie, które zakrywają nóżki niemowlaka. Nie trzeba wówczas szukać ciepłych bucików, które z reguły spadają z malutkich nóżek i ciężko je zakładać.
Co powinno się znaleźć w dziecięcym pokoju
Trzeci trymestr to czas na przygotowania dziecięcego pokoju. W tym okresie warto poprosić przyjaciół lub rodzinę o pomoc w przygotowaniach, pomalowaniu ścian, ustawieniu mebelek i większych porządkach. Przyszła mama powinna w tym czasie się oszczędzać.
Jeśli chodzi o mebelki to konieczny jest zakup łóżeczka dla niemowląt oraz pościeli z delikatnej bawełny. Warto także zaopatrzyć się w nieprzemakalny pokrowiec na materac, który nie pozwoli go zabrudzić, gdy niemowlę przemoczy pieluszkę, uleje lub zwymiotuje. Trzeba być przygotowanym i na tę ewentualność.
W dziecięcym pokoju powinna znaleźć się również komoda na ubranka. W szerokich szufladach zmieścimy nie tylko ubranka, ale również kosmetyki i najpotrzebniejsze akcesoria. Dodatkowo na szerokiej komodzie możemy umieścić przewijak i w wygodnej pozycji przewijać maluszka.
Każda świeżo upieczona mama doceni również wygodny fotel, który sprawdzi się przy nocnym karmieniu i usypianiu noworodka. Będzie on odpoczynkiem dla kręgosłupa, który zwłaszcza w pierwszych dniach będzie mocno eksploatowany, bo przecież noworodki najbezpieczniej czują się w ramionach mamy i uwielbiają być noszone i kołysane.
Bezpieczne i wygodne podróżowanie z noworodkiem
O zakupie fotelika samochodowego powinniśmy pomyśleć przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka, ponieważ będzie on potrzebny już przy pierwszej drodze malucha samochodem, po wyjściu ze szpitala.
Zdecydowanie najlepszym wyborem jest fotelik z grupy 0–13 kg, jest najlepiej dopasowany do fazy rozwoju noworodka i niemowlaka. Dodatkowo takie foteliki posiadają wkładkę redukcyjną, która dedykowana jest właśnie noworodkom.
To bardzo ważne, by wybrany fotelik spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa i posiadał wymagane atesty. Sprzedawane w Polsce foteliki dla niemowląt muszą spełniać wymogi europejskiej normy bezpieczeństwa ECE R44/04, a producent musi to zaznaczyć na etykiecie. Musimy mieć pewność, że w każdej sytuacji fotelik zapewni dziecku właściwe bezpieczeństwo.
Nie warto kupować fotelików samochodowych w markecie, gdzie jedynym atutem jest cena. Takie foteliki z reguły są bardzo niedbale wykonane z kiepskiej jakości materiałów, a w razie wypadku nie spełnią swojej roli w należyty sposób.
Dobrym wyborem jest na pewno zakup fotelika w zestawie 3w1 z wózkiem. Bardzo często otrzymamy w nim fotelik sygnowany marką producenta wózka, tożsamy kolorystycznie i kompatybilny z ramą wózka. Takie zestawy 3w1, w skład których wchodzi gondola, spacerówka oraz nosidełko umożliwiają wymianę siedziska bez konieczności zmiany kół. To nie tylko bardzo wygodne, ale i ekonomiczne rozwiązanie. Dodatkowym atutem wózka jest również niska waga oraz prostota w obsłudze. Wózek dziecięcy powinien być lekki i prosty w składaniu.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)