Motoryzacja » Samochody

Sprawdź promile, zanim ruszysz na groby bliskich

Sprawdź promile, zanim ruszysz na groby bliskich
Zobacz więcej zdjęć »
Tradycja odwiedzania grobów bliskich w Dzień Wszystkich Świętych sprawia, że Polacy masowo ruszają w krótszą lub dłuższą podróż. Jeśli chcemy bezpiecznie dotrzeć do celu, warto przypomnieć kierowcy o sprawdzeniu poziomu promili, np. za pomocą aplikacji na telefon "Sprawdź promile".
Tylko raz w roku aż tyle osób masowo siada za kierownicą - w Dzień Wszystkich Świętych. Sytuacja na drogach jest wtedy wyjątkowo trudna: mnóstwo pieszych, czasem zła pogoda, zmienione trasy i korki, które powodują, że ludzie są zdenerwowani i zmęczeni, przy czym wielu z nich to tzw. niedzielni kierowcy. Ponadto spotkaniom z dawno niewidzianą rodziną często towarzyszy alkohol. W tym roku biesiadowanie w gronie bliskich może się przedłużyć, bowiem tuż po Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym wypada weekend. Jednak nie należy odkładać powrotu do domu na ostatnią chwilę. Szykując się do drogi, warto upewnić się, jaki poziom promili w organizmie ma kierowca. Policjanci podczas ewentualnej kontroli na pewno nie będą pobłażliwi, ale znacznie ważniejsze jest to, by nie narażać siebie ani innych na konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwym.

Jak długo czekać?
Jeśli zamierzamy prowadzić samochód, na wiele godzin przed tym nie powinniśmy spożywać alkoholu. Wysoki poziom alkoholu we krwi może się bowiem utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji, również następnego dnia, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy już zupełnie trzeźwi. Czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. A zatem: jak długo trzeba czekać po spożyciu alkoholu, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem? Odpowiedź można poznać, używając aplikacji „Sprawdź promile", którą Kompania Piwowarska przygotowała w ramach swojego programu edukacyjnego, propagującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu i trzeźwość na drodze.

Zachęcamy wszystkich kierowców, by poświęcili kilka minut i upewnili się, że mogą bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Ważną rolę mogą odegrać również pasażerowie, przypominając kierowcy, że tylko jazda na trzeźwo jest bezpieczna - mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. - „Sprawdź promile" to łatwa w użyciu i bezpłatna aplikacja, która może uchronić całą rodzinę przed tragicznym w skutkach wypadkiem, szczególnie podczas wzmożonego ruchu na drogach.

Alkomat w telefonie i na Facebooku
Aplikacja „Sprawdź promile" działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) poda ilość promili w organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka - algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym można bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Aplikacja jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhone'y, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon z AppStore (dotyczy iPhone'ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów) lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl. Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile.

„Sprawdź promile" to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Dotychczas już ponad 50 000 Polaków sprawdziło ilość promili w organizmie za pomocą tej aplikacji.
Więcej na temat wpływu alkoholu na organizm oraz aplikacji na stronie www.abcalkoholu.pl.

Do redaktora:
Kompania Piwowarska - Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa - m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller - jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa - SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:
Wojciech Mrugalski
kierownik ds. komunikacji
wojciech.mrugalski@kp.sabmiller.com
Kompania Piwowarska SA
ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań
tel. + 48 61 667 7667
tel. kom. + 48 601 91 11 44
fax + 48 61 66 77 850
www.kp.pl

Katarzyna Radecka
kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju
katarzyna.radecka@kp.sabmiller.com
Kompania Piwowarska SA
ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań
tel. +48 61 66 77 455
tel. kom. +48 601 599 223
fax +48 61 66 77 850
www.kp.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kompania Piwowarska S. A.
http://kp.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »