Dom » Budownictwo
Sprawna wentylacja ważna przez cały rok
Zobacz więcej zdjęć » |
Najpopularniejszym rodzajem systemu wentylacji w budynkach jest wentylacja grawitacyjna, która bazuje na naturalnej różnicy ciśnień między otoczeniem zewnętrznym a pomieszczeniami. W tradycyjnym budownictwie jeszcze do lat 80. wymiana powietrza była realizowana przez nieszczelności w stolarce okiennej, jednak wiązało się to z nieprzyjemnymi przeciągami i dużymi stratami energii cieplnej. Wraz ze zmianami w przepisach odnośnie energooszczędności wzrosła termoizolacyjność i szczelność powłok budynków, co powoduje, że tradycyjne systemy mogą nie zapewniać odpowiedniej krotności wymian powietrza. Brak wentylacji jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego, lecz także może pogorszyć stan techniczny budynku. Okna Schüco ze zintegrowanymi systemami wentylacji powstały z myślą o efektywnym wspomaganiu naturalnej wymiany powietrza w energooszczędnych budynkach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na czym polega wentylacja grawitacyjna?
Zasadnicza reguła mówi, że objętość powietrza wchodzącego do budynku musi być taka sama, jak usuwana z niego ilość powietrza zużytego. Ponadto obowiązujące warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określają minimalną wielkość strumieni na poziomie przynajmniej 20 m3/h na każdą osobę, która przebywa na stałe w budynku. Zapewnienie takich minimalnych krotności ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 3 osoby, co może mieć miejsce w dużych domach jednorodzinnych czy obiektach biurowych. Niesprawna wentylacja powoduje pogorszenie jakości mikroklimatu panującego we wnętrzach. Zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla, pary wodnej czy zanieczyszczeń chemicznych pochodzących z materiałów budowlanych w postaci lotnych związków organicznych (LZO) mogą być bezpośrednią przyczyną takich niepożądanych dolegliwości, jak senność, bóle głowy czy nawet w dalszej perspektywie - alergie. Ponadto wilgoć zalegająca w powietrzu wykrapla się na chłodniejszych elementach pomieszczenia, jak np. szyby i narożniki okien, z czasem doprowadzając do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Wszystko to może prowadzić do syndromu chorego budynku i stopniowej degradacji jego elementów budowlanych.
Jak zapewnić czyste powietrze w budynku?
Często doradzanym rozwiązaniem jest dokładne wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien. W sezonie zimowym, wczesną wiosną oraz późną jesienią prowadzi to do wychładzania budynku i znacznej ucieczki energii cieplnej, którą później trzeba na nowo wyprodukować, by przywrócić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Z podobnych powodów jest to również niewskazane w ciepłe dni w pomieszczeniach z klimatyzacją. Najprostszą i najbardziej efektywną ekonomicznie alternatywą dla wietrzenia budynków czy systemu wentylacji mechanicznej jest montaż okien z ciśnieniowymi nawiewnikami, jak np. system Schüco VarioAir stosowany w oknach aluminiowych z serii Schüco AWS. Integrowany estetycznie z ramą okienną mechanizm w postaci kasetki samoczynnie reaguje na zmienne napory wiatru i pod wpływem różnicy ciśnień uchyla przesłonę, wpuszczając odpowiedni strumień powietrza do pomieszczenia. Na podobnej zasadzie działa system Schüco VentoFrame z samoregulacyjną zewnętrzną listwą osłonową, która otwiera się pod wpływem ciśnienia wiatru, a zamyka w momencie wyrównania ciśnień. Obydwa rozwiązania zapewniają wentylację bez uciążliwych przeciągów czy hałasów dobiegających z zewnątrz i znacząco obniżają straty energii dzięki regulacji objętości napływających strumieni. Wentylacja okienna, oprócz dostarczania dawki powietrza z zewnątrz, może także w inteligentny sposób zadbać o jego czystość. Zapewnia to system Schüco VentoLife o wysokiej wydajności na poziomie 60 m3/h, który łączy w sobie funkcje wentylacji i filtracji powietrza. Estetyczna kaseta integrowana pionowo lub poziomo z ramą okienną posiada wielowarstwowy filtr wyłapujący bardzo małe zanieczyszczenia o wielkości nawet 1 µm. W okresie zimowym strumień napływający z zewnątrz jest oczyszczany ze szkodliwych pyłów smogu, a wiosną - z pyłków roślinnych powodujących alergie. Nad jakością powietrza stale czuwa system inteligentnych czujników, który w razie wykrycia szkodliwych substancji uruchamia urządzenie. Nowoczesne rozwiązania wentylacji okiennej nie tylko działają więc jako składnik usprawniający wentylację w budynku, lecz także mogą spełniać bardziej zaawansowane funkcje związane z ochroną zdrowia użytkowników.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:
www.schueco.pl
Schüco - Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Schüco International KG z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 4750 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego - od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2016 roku obrót w wysokości 1,460 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|
Komentarze (0)