Dom » Nieruchomość

Stan deweloperski – nie kupuj kota w worku, sprawdź co oferuje deweloper.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym otrzymujemy je najczęściej w tzw. stanie deweloperskim. Każdy deweloper definiuje ten termin w inny sposób.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym otrzymujemy je najczęściej w tzw. stanie deweloperskim. Każdy deweloper definiuje ten termin w inny sposób. Ponadto wielu deweloperów różnicuje standard wykończenia w zależności od rodzaju inwestycji. Inaczej wygląda w nowoczesnym apartamentowcu, a inaczej w typowej plombie mieszkaniowej. Dlatego cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o kupnie nieruchomości. Przed kupnem warto sprawdzić, czy za atrakcyjną ceną nie kryje się niski standard wykończenia mieszkania.

Wykończenie deweloperskie najczęściej zawiera tynk gipsowy, wylewkę i wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne i grzewcze oraz doprowadzoną instalację elektryczną. Zdarza się, że deweloper oddaje mieszkanie z białym montażem, ale zazwyczaj gotowe są tylko wyprowadzenia, od których właściciel musi sam pociągnąć rury.  Standard wykończenia mieszkań opisany jest najczęściej w załączniku do umowy kupna-sprzedaży. Warto wnikliwie przeanalizować ten dokument, gdyż od niego zależy w jakim stanie otrzymamy lokal od dewelopera.

- Zdarza się, że inwestor przyjmuje różne standardy wykończenia dla budynków będących częścią tej samej inwestycji – mówi Janusz Grygier, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Oferty są na tyle zróżnicowane, że niektórzy w ramach standardu deweloperskiego oferują dwukrotne malowanie i biały montaż, a inni zostawiają gołe ściany bez parapetów. To oczywiście wpływa na cenę nieruchomości – dodaje.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu wielu poznańskich deweloperów miało w swojej ofercie mieszkania wykończone „pod klucz”. Ponieważ jednak coraz istotniejsza dla kupującego była cena deweloperzy zaczęli masowo rezygnować z tej opcji. Obecnie w Polsce tylko w przypadku ok. 10 proc. transakcji kupujący wybierają wykończenie „pod klucz”.

- W przeszłości mieliśmy w ofercie tzw. wykończenie pod klucz, które było wykonywane standardowo w naszych inwestycjach. W połowie lat 90. to rozwiązanie było bardzo popularne. Ceny drzwi wewnętrznych, czy armatury, które oferowali deweloperzy były korzystniejsze niż indywidualne zakupy. – tłumaczy Bożena Taflińska–Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Z czasem jednak klienci zaczęli preferować samodzielne wykończenie. Jednych skłaniała do tego cena innym zależało na bardziej oryginalnym wyglądzie mieszkania- dodaje Taflińska – Tadeusz.

 

Linea, deweloper znany z osiedla „Osada Leśna” w Dąbrówce, w ramach stanu deweloperskiego gwarantuje instalacje centralnego ogrzewania, rozprowadzenie instalacji, okna PCV, parapety wewnętrzne i zewnętrze, ale również pomalowanie ścian na biało. Oferta tego dewelopera wyróżnia się ze względu na możliwość podwyższenia standardu.

 

- Proponujemy klientom możliwość dodatkowych prac, które podwyższą standard lokalu. Przykładowo oferujemy założenie ogrzewania podłogowego, zmianę układu ścian, czy nawet powiększenie okien. Wszystko po to, aby podnieść komfort życia. Dzięki temu klient, otrzymuje mieszkanie skrojone na miarę – mówi Adam Wędrychowicz przedstawiciel spółki Linea.

 

Na rynku znajdują się oferty, w których stan deweloperski zawiera drzwi antywłamaniowe czy rolety zewnętrzne dla mieszkań parterowych.  Przykładowo Agencja Inwestycyjna, która buduje mieszkania na osiedlu Batorego w ramach stanu deweloperskiego oferuje poza roletami i drzwiami antywłamaniowymi m.in. rozprowadzenie instalacji pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie i grzejniki, rozprowadzenie instalacji elektrycznej z pełnym osprzętem, tynki i jednokrotne malowanie ścian i sufitów na biało a także parapety z konglomeratu marmurowego. Na balkonach i tarasach położone są płytki mrozoodporne.

 

- Standard, który oferujemy zabezpiecza podstawowe potrzeby klientów nie ograniczając ich wyborów przy dalszym wykańczaniu mieszkania. – mówi Bożena Taflińska – Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. W związku z 20-leciem naszej firmy obniżyliśmy ceny wybranych mieszkań we wszystkich naszych inwestycjach przy zachowaniu tego samego standardu wykończenia – dodaje. 

 

Ze względu na silną konkurencję wielu deweloperów stosuje do wykończenia materiały wysokiej jakości. Nie brakuje jednak ofert, w których inwestorzy starają się przyciągnąć klientów niską ceną. Najczęściej niską cenę można osiągnąć dzięki zaniżeniu standardu. Zdarza się, że mieszkania nie mają parapetów lub płytek na tarasie. Za wszystko trzeba dodatkowo zapłacić. Warto więc wnikliwie analizować ofertę deweloperską, aby później uniknąć niespodziewanych wydatków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FortePR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »