Zdrowie » Medycyna
Stomatolog w Pruszczu Gdańskim posiada bogatą ofertę zabiegów dentystycznych
Zobacz więcej zdjęć » |
Kiedy mówią o takich procedurach, zazwyczaj odnoszą się do implantacji zębów, instalacji protez złożonego typu, leczenia ortodontycznego itp. Jednak jest wiele zabiegów dentystycznych, które ratują zęby przed usunięciem. Niestety nie zawsze taka procedura jest możliwa lub nie przynosi długoterminowych korzyści, w takim przypadku konieczna jest ekstrakcja zęba. Stomatolog w Pruszczu Gdańskim oferuje pacjentom zarówno usługi zapobiegające próchnicy, leczące jej konsekwencje i zabiegi takie jak usuwanie zębów oraz procedury protetyczne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie i zachowanie silnie uszkodzonego lub zakażonego zęba, aby uniknąć jego usunięcia. Procedura polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba (miazgi), a także jego czyszczeniu i dezynfekcji, a następnie wypełnieniu (uszczelnieniu). Powszechną przyczyną uszkodzenia miazgi jest pękanie zębów, próchnica, częste leczenie zębów lub uszkodzenie zęba. Termin leczenie kanałowe odnosi się do procedury czyszczenia kanału korzeniowego.
Stomatolog w Pruszczu Gdańskim ma świadomość, że kilkadziesiąt lat temu leczenie endodontyczne było bolesną procedurą. Jednak obecnie, dzięki postępowi w stomatologii, stosuje środki miejscowo znieczulające, dzięki czemu, większość pacjentów nie doświadcza dolegliwości bólowych. Ból zęba zwykle jest spowodowany rzez infekcję zęba, w takim przypadku rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. W rzeczywistości zakażenie miazgi zęba może spowodować rozwój ropnia zęba i zniszczenie tkanki kostnej otaczającej ząb.
Próchnica może się jednak rozwijać również w wyleczonym zębie, dlatego w celu zapobieżenia ewentualnym problemom w przyszłości konieczne jest uważne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i regularne wykonywanie rutynowych badań u stomatologa. Aby określić szanse powodzenia lub niepowodzenia leczenia kanałowego, stomatolog porównuje świeże zdjęcia rentgenowskie ze zdjęciami zrobionymi przed leczeniem. Takie porównanie umożliwia określenie, czy zniszczenie tkanki kostnej trwa, czy też trwa proces jej regeneracji.
W niektórych przypadkach leczenie kanałowe jest nieskuteczne ze względu na to, że zakażenie rozwija się wewnątrz zęba lub z powodu niepełnego usunięcia miejsca pierwotnej infekcji. W takich przypadkach stomatolog w Pruszczu Gdańskim wykonuje zabieg apicoektomii, w którym usuwa zainfekowany obszar i wierzchołek zęba, a na ich miejsce umieszcza się materiał wypełniający. W innych przypadkach zaleci wtórne leczenie kanału korzeniowego.
Ekstrakcja zęba
Jeśli ząb zostanie złamany lub uszkodzony przez próchnicę, stomatolog w Pruszczu Gdańskim będzie próbował go zachować, uszczelniając, instalując koronę lub stosując inne procedury dentystyczne. Jednakże, jeśli objętość uszkodzenia zęba jest wyjątkowo duża, może być konieczne usunięcie zęba.
Stomatolog wykorzystuje dwa rodzaje procedur ekstrakcji zębów:
- Proste usuwanie
Ten zabieg jest wykonywany na zębach, które gołym okiem są widoczne w jamie ustnej. Dzięki prostemu usunięciu stomatolog rozluźnia ząb za pomocą specjalnego narzędzia, a następnie używa narzędzia zwanego kleszczykami do ekstrakcji zęba.
- Usunięcie chirurgiczne
Jest to bardziej skomplikowana procedura, którą stomatolog stosuje w przypadku złamania zęba na linii dziąseł lub w przypadku, gdy ząb nie wyrżnął się przez dziąsło. Stomatolog wykonuje małe nacięcie (rozcięcie) dziąsła w celu usunięcia złamanego zęba lub zatrzymanego zęba mądrości. W takim przypadku może być konieczne usunięcie pewnej części tkanki kostnej otaczającej ząb lub rozcięcie zęba na dwie części w celu jego wyciągnięcia.
Większość prostych operacji ekstrakcji zęba wykonuje się za pomocą pojedynczego wstrzyknięcia środka znieczulającego miejscowo. Podczas chirurgicznego usuwania zęba pacjentowi stomatolog podaje także znieczulenie miejscowe, ale w niektórych przypadkach może być konieczne podanie dożylnego środka znieczulającego. Niektórzy pacjenci, tacy jak osoby z chorobami chronicznymi lub zaburzeniami zachowania, a także małe dzieci, mogą potrzebować znieczulenia ogólnego.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)