Technologie » Telekomunikacja
Stworzony przez firmę Sony system produkcji na żywo oparty na protokole IP
Stworzony przez firmę Sony system produkcji na żywo oparty na protokole IP zyskał już poparcie 30 czołowych firm z branży. Nowy interfejs AV over IP umożliwia transmisję materiałów audiowizualnych z wykorzystaniem protokołu sieciowego IP. Cechuje się niskim poziomem opóźnień i umożliwia miksowanie obrazu HD i 4K, dźwięku i metadanych bez wprowadzania zakłóceń w sygnale.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
System produkcji na żywo oparty na protokole IP dzieli materiały wideo, dźwięk i metadane na pakiety, dzięki czemu umożliwia wykorzystanie standardowej infrastruktury sieciowej do ich przesyłania w czasie rzeczywistym między systemami i urządzeniami do produkcji wideo. Technologia ta zwiększa potencjał systemów Sony do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP: poprawia efektywność i obniża koszt transmisji na żywo ze studia i z imprez sportowych.
Aby umożliwić tworzenie współpracujących produktów, firma Sony zamierza wprowadzić program licencyjny, w ramach którego będą przekazywane specyfikacje techniczne. Udostępnionych zostanie również kilka narzędzi ułatwiających prace rozwojowe: do końca roku Sony opracuje odpowiedni układ LSI, firma Xilinx wyprodukuje pod koniec roku układy FPGA odpowiedzialne za protokół systemowy, a firma Altera, w ścisłej współpracy z Sony, zajmie się wsparciem i rozwojem tego protokołu.
System do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP
Nowy system do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP opiera się na połączeniu najnowocześniejszej technologii sieciowej IP z obecnym standardowym łączem SDI i umożliwia transmisję obrazu o dowolnej rozdzielczości. W standardowych systemach przesyłanie poszczególnych rodzajów sygnału (wideo, audio, wzorcowego, metadanych i danych kontrolnych) wymaga użycia różnych rodzajów kabli; dzięki systemowi do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP wystarczy użyć jednego, standardowego kabla sieciowego podłączonego do standardowej infrastruktury sieciowej.
Dla zapewnienia niezawodności, skalowalności i stabilności transmisji Sony połączyło unikatową nową technologię z uznanymi już standardami. Nowe rozwiązanie umożliwia bezpośrednie podłączanie do sieci IP wielu rodzajów urządzeń stosowanych w produkcji telewizyjnej. Wykorzystywana jest do tego istniejąca infrastruktura przełączników IP działających w warstwie 3. Do zalet rozwiązania należy także możliwość równoczesnej transmisji do wielu odbiorców, brak zakłóceń przy przełączaniu i miksowaniu sygnałów źródłowych w czasie rzeczywistym oraz równoległa obsługa sygnałów wideo w rozdzielczości SD, HD i 4K.
Projektanci nowego systemu do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP zadbali o jego uniwersalność i skalowalność, tak aby w przyszłości użytkownicy mogli zwiększać liczbę wykorzystywanych urządzeń oraz wybierać wyższe rozdzielczości sygnału, w tym HD i 4K.
Wkład w zapewnienie współpracy urządzeń
Sony aktywnie uczestniczy w pracach nad standaryzacją rozwiązań branżowych, które mają zapewnić współpracę z interfejsem Video over IP.
Sony opracowało ponadto kodek LLVC (Low Latency Video Codec), który umożliwia transmisję obrazu 4K 60p przez łącze Ethernet o przepustowości 10 Gb/s. W celu zapewnienia współpracy w skali całej branży Sony planuje przekazać w niedługim czasie dokumentację SMPTE RDD (Registered Disclosure Document).
Podmioty promujące system do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP
Według stanu z dnia publikacji wsparcie systemu produkcji na żywo opartego na protokole IP zadeklarowało 30 czołowych firm:
Abekas, Advantech, Altera Corporation, Aperi Corporation, Audinate, AVerMedia Technologies Inc., ChyronHego, Cisco Systems, Crystal Vision Ltd, DELTACAST, Embrionix Design inc., Evertz, EVS Broadcast Equipment, eyevis, Fuyoh Video Industry, Harmonic, Imagine Communications, Juniper Networks, Leader Electronics Corporation, L-S-B Broadcast Technologies, Macnica Americas, Matrox Electronics Systems, Orad Hi-Tec Systems, Quantel and Snell, Rohde & Schwarz DVS, SDNsquare, Tektronix Inc., Utah Scientific, Vizrt i Xilinx
Firma Sony Professional dostarcza produkty, systemy i aplikacje do tworzenia, edycji i dystrybucji cyfrowych materiałów audiowizualnych o zwiększonej wartości dla firm oraz ich klientów. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w zakresie dostarczania innowacyjnych i wiodących na rynku produktów firma Professional Solutions Europe osiągnęła idealną pozycję, która umożliwia oferowanie klientom rozwiązań o wyjątkowej jakości i wartości. Dział Professional Services, stanowiący sekcję integracji systemów firmy Sony, oferuje klientom dostęp do fachowej wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych specjalistów z całej Europy. Dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi firma Professional Solutions Europe dostarcza całościowe rozwiązania, które zaspokajają potrzeby klientów oraz integrują oprogramowanie z systemami, umożliwiając osiągnięcie indywidualnych celów każdego przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć w witrynie www.pro.sony.eu
Kontakt dla prasy: malgorzata.blachnio@indalo.pl
Tel. +48 509 047 721
Nadesłał:
INDALO
|
Komentarze (0)