Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Suwalszczyzna dołączyła do questowania
Suwalszczyzna jest jednym z nielicznych, polskich regionów, który zachował nieskażoną przyrodę i piękno naturalnego środowiska. Na każdym kroku zauważalne są ślady przeszłości, m.in. pozostałości po wymarłym plemieniu Jaćwingów, stare wsie i miasteczka, zabytkowe kościoły i klasztory. To właśnie tutaj poszukiwacze skarbów mają do wyboru aż 15 różnorodnych questów – zadań do rozwiązania, które umożliwią im poznanie dziedzictwa naturalnego, historycznego i kulturalnego Suwalszczyzny.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Na odkrycie czekają m.in.: historia najwyżej położonego na Suwalszczyźnie miejsca, nazywanego polskim biegunem zimna, dawna osada młyńska w Suwalskim Parku Krajobrazowym, historia jednej z pierwszych miejscowości założonej przez Litwinów, sekrety, które skrywają okolice i wody najgłębszego jeziora w Polsce oraz wiele innych tajemnic Suwalszczyzny – mówi Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo – Turystycznej – W tworzeniu questów wzorowaliśmy się na największym polskim projekcie tego typu pt. „Bałtów – polską stolicą questingu”.
- Pierwszy modelowy quest poświęcony Suwałkom powstał podczas dwudniowych warsztatów z zakresu metodologii tworzenia questów, które odbyły się w grudniu 2010 roku, realizowanych w ramach projektu Turystyczna Sieć Współpracy – klaster „Suwalszczyzna – Mazury” finansowany z EFS, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inspiracją, a także jego tematem przewodnim był utwór Marii Konopnickiej
„O krasnoludkach i sierotce Marysi” – wyjaśnia Łukasz Wilczyński, trener questingu – Interaktywne szkolenie zorganizowane przez Planet PR, przeznaczone było dla przedstawicieli organizacji działających na rzecz rozwoju turystyki z obszaru 6 powiatów: Suwalszczyzny i Mazur Garbatych. Po zdobyciu wiedzy merytorycznej, przedstawiciele Suwalskiej Izby Rolniczo – Turystycznej, samorządów oraz organizacji działających na rzecz rozwoju turystyki uczestniczyli w wyjeździe do Bałtowa. Na miejscu mogli sprawdzić, jak wygląda promocja regionu za pomocą questingu w praktyce.
Gmina Bałtów to pierwsze miejsce w Polsce, w którym realizowany jest największy projekt polskiego questingu pt. „Bałtów – polską stolicą questingu”. W ciągu kilkunastu miesięcy w poznawanie dziedzictwa kulturalnego i historycznego Bałtowa zaangażowało się 20 młodych wolontariuszy, którzy wspólnie z przedstawicielami gospodarstw agroturystycznych stworzyli 20 różnych questów.
Wszystkie podlaskie questy dostępne są na stronach: http://www.basniowasuwalszczyzna.pl/index1.htm?task=art&id=405548 oraz http://questing.pl/c/gdzie-questowac/podlaskie/. Portal questing.pl jest kompendium wiedzy o questingu, który zawiera m.in. mapę dostępnych w Polsce questów wraz z ich opisami i ulotkami oraz informacje o szkoleniach z questingu.
Właścicielem praw autorskich, zarządcą, a także administratorem podlaskich questów jest Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna.
O questingu:
Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do
stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej. Więcej informacji o questingu znajduje się na www.vitalcommunities.org.
O questingu w Polsce:
Największym polskim projektem questingowym, realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego jest „Bałtów – polską stolicą questingu”. W gminie Bałtów powstaje 20 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych jest 20 gospodarstw agroturystycznych i 20 młodych osób – wolontariuszy. Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl i www.baltow.questing.pl.
Nadesłał:
i.ozaist
|
Komentarze (0)