Gospodarka » Przemysł
"Światło dla…" – najlepsi projektanci w sztuce oświetlenia nagrodzeni
Zobacz więcej zdjęć » |
Liczyły się innowacyjność, kreatywność i nieszablonowe podejście do oświetlenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Najlepsze finałowe projekty zostały zaprezentowane podczas XVII Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2009, które właśnie zakończyły się w Warszawie.
Zielone „ŚWIATŁO DLA..." młodych
„ŚWIATŁO DLA..." konkurs współorganizowany przez OSRAM promuje i nagradza innowacyjne rozwiązania w obszarze oświetlenia. To szansa dla młodych projektantów, studentów uczelni technicznych, ludzi z otwartym umysłem i pomysłami. Wyzwaniem jakie postawiono przed uczestnikami było porzucenie przyzwyczajeń i tradycyjnych zastoso-wań dotyczących oświetlenia i zaproponowanie nowych ciekawych rozwiązań. Główną bohaterką konkursu była alternatywna, energooszczędna i długowieczna dioda elektroluminescencyjna (LED). Ponieważ projektanci cały czas poznają możliwości tego źródła światła i znajdują jego zastosowanie w coraz to nowych obszarach, dlatego zdecydowano, że również w tym roku będzie tematem konkursowej rywalizacji. Młodzi projektanci mieli zaproponować prototyp nowej oprawy oświetleniowej bądź innego urządzenia technicznego, w którym wykorzystano źródła światła OSRAM. Obszarem projektowania i funkcjonalnego wykorzystania LED były turystyka i wypoczynek.
Pomysł podstawą sukcesu...
Żarówka, która się rozświetla może być symbolem myśli oraz ciekawego, oryginalnego pomysłu. Oceniając tegoroczne projekty konkursowe można bez wątpienia powiedzieć, że światła w konkursie nie brakowało. Wielu uczestników kreację w dziedzinie światła potraktowało jak wyzwanie. W efekcie wyobraźnia i ciekawe pomysły zaskoczyły nie tylko jury. Praca nad realizacją pomysłów dotyczących sztuki oświetlenia zaskakiwała nawet tych, którzy tworzyli. Wybór najlepszych prac nie należał do najłatwiejszych, bo i kreatywność uczestników była wyjątkowa.
Pierwsze miejsce zdobyła Ewa Leśniak, studentka drugiego roku ASP w Katowicach. W swoim pomyśle „jak LED psiego ogona" wykorzystała świecące kulki ze sztucznego tworzywa oklejone rzepem. Projekt zyskał uznanie konkursowego jury praktycznym zastosowaniem. Chodziło tu o ekspozycję świetlną odzieży w warunkach ograniczonej widoczności. -Światło to bardzo ciekawy, wdzięczny obszar projektowania i warto się z nim zmierzyć. Praca nad projektem uzmysłowiła mi jak zupełnie nowe możliwości myślenia o świetle otwiera technologia LED" - mówiła zwyciężczyni konkursu.
Drugą nagrodę odebrała Małgorzata Mozolewska studentka 4 roku wydziału wzornictwa warszawskiej ASP za projekt tzw.hel-lampy. Wypełniona helem „latająca" lampa, unosząc się w powietrzu oświetla drogę w czasie wieczornych spacerów. - Moją inspiracją było zamiłowanie do nocnych spacerów. Zastanawiałam się nad lampą, która wzmagałaby piękno nocy. Nie tylko rozświetlała ją jak latarka, ale żeby stanowiła element tworzący atmosferę. Wyobraziłam sobie światło unoszące się delikatnie nad głowami, falujące przy podmuchach wiatru. Potem było już tylko szukanie jak najlżejszej i zarazem jak najprostszej formy.
Trzecie miejsce na konkursowym podium zajął Jacek Ryń, student gdańskiej ASP, za projekt PLED. To koc, który łączy ze sobą nowoczesne technologie LED oraz folię NCR (koc życia), który może uratować życie w nagłych wypadkach.
Patronat honorowy nad III edycją konkursu objęli minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, a także międzynarodowe organizacje: BEDA (Bureau of European Design Associations) zrzeszająca europejskie stowarzyszenia wzornictwa oraz CELMA (Federation of National Manufacturers Associations for Luminaires and Electrotechnical Components for Luminaires in the European Union) zrzeszająca organizacje branży oświetleniowej UE. Kolejny konkurs już za rok.
Diody elektroluminescencyjne LED to nowatorstwo w dziedzinie wytwarzania światła. Ich dynamiczny rozwój wynika przede wszystkim z mnogości zastosowań. Ta nowoczesna technologia doskonale sprawdza się w oświetleniu dekoracyjnym. Możliwość wytwarzania kolorowego światła, stwarza szereg ewentualności w aranżacjach świetlnych wnętrz i wszędzie tam, gdzie ważna jest gra światłem. Jednak nie tylko wnętrza są obszarem, na którym LED znajduje szerokie zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdza się przy oświetlaniu budynków i miejsc użyteczności publicznej, a także w motoryzacji, czy na drogach. Tak naprawdę szerokie zastosowanie diod elektroluminescencyjnych można odnaleźć niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Czynnikiem, który niewątpliwie je wyróżnia i daje zdecydowaną przewagę nad tradycyjnym asortymentem oświetleniowym to kilkudziesięciokrotnie dłuższa trwałość. Również znacznie wyższa skuteczność świetlna sprawia, że LED deklasują „popularną żarówkę". W praktyce oznacza to, że potrzebują one znacznie mniej energii do wytworzenia tej samej ilości światła, co tradycyjne oświetlenie. Obecnie na rynku dostępne są diody, które umieszczając w miejscu zwykłej żarówki lub żarówki halogenowej można szybko i prosty sposób zmienić rodzaj oświetlenia.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)