Dom » Wnętrza

Światło wewnątrz szafki – romans funkcjonalności z dekoracją

Światło wewnątrz szafki – romans funkcjonalności z dekoracją
Zobacz więcej zdjęć »
Oświetlenie kuchni to klucz do jej funkcjonalności, ale nie tylko – dobrze dobrane i umiejscowione lampki to również sposób na bardziej ornamentalny wystrój. Wystarczy umieścić je wewnątrz szuflad, przeszklonych szafek lub nad blatem.
Światłem możemy w kuchni uczynić cuda – dodać jej charakteru, wyeksponować elementy warte uwagi, a nawet optycznie ją powiększyć. Nadrzędną rolą światła jest jednak funkcjonalność. Stąd konieczność, żeby system, którym oświetlamy kuchnię, był optymalnie zintegrowany. Jak w takim razie uzyskać efekt funkcjonalności i estetyki jednocześnie? Wykorzystajmy do tego szafki wiszące i szuflady – zarówno ich wnętrze, jak i spód są idealnym punktem ulokowania lamp.

 

Oświetlenie wewnątrz mebli

Oświetlenie wewnętrzne to praktyczne rozwiązanie niemal w każdym przypadku – wiąże się z wygodą dostępu do zawartości szafek bez konieczności zapalania głównego światła. Jak tłumaczy Maciej Wikorejczyk, ekspert oświetlenia w firmie Häfele, lampy kuchenne to najlepszy przykład na to, jak energicznie rozwija się rynek oświetleniowy. – Najlepsze marki łączą wszystkie konieczne funkcje. Przykładem są oprawy Loox Led - zamontowane wewnątrz szuflad uruchamiają się podczas otwierania. To innowatorskie rozwiązanie już wkrótce na dobre wpisze się w proces projektowania kuchennej przestrzeni. Opcji oświetlenia wnętrza mebli jest więcej. Montując je na przykład w szafkach z przeszkloną witryną, obok oczywistej funkcjonalności, uzyskujemy też ciekawy efekt estetyczny – eksponujemy nie tylko sam regał, ale też jego zawartość. Oświetlenie tego typu świetnie spisuje się w sytuacji, gdy nasza kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią – uzyskujemy bowiem efekt ciepłego, lekko przytłumionego światła, które nada każdemu posiłkowi przyjemnej atmosfery.

 

Oświetlenie pod szafkami górnymi

Jednym z najbardziej popularnych i praktycznych sposobów oświetlenia roboczej części kuchni są lampy zamontowane nad blatem. Wykorzystujemy do tego spód szafek wiszących. Od lat niezmiennie królują tu taśmy LED, które równomiernie rozjaśniają blat roboczy i ułatwiają tym samym wykonywanie niezbędnych czynności. – Włączona, taśma LED prezentuje się efektownie również z innych pomieszczeń, jak choćby z salonu – podkreśla Maciej Wikorejczyk. – To kolejny przykład na to, jak projektować lampy praktyczne, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Chcąc oświetlić blat kuchenny możemy też rozważyć oświetlenie punktowe, które - jeśli tylko zostało odpowiednio zaprojektowane - nie tylko równomiernie rozjaśni przestrzeń, ale też nada pomieszczeniu więcej dynamiki.

 

Lampa prosto z przyszłości

Z myślą o koneserach oświetlenia powstała wyjątkowa płaska oprawa LED, która dzięki unikatowej konstrukcji mieści się w korpusie szafki i prawie z niej nie wystaje. – To rozwiązanie z przyszłości, do którego klienci Häfele mają dostęp już dziś. Ukryty w dnie szafek bezdotykowy system oświetlenia diodowego włącza się na proste machnięcie. Koniec z dotykaniem lampki mokrymi lub brudnymi dłońmi – mówi Maciej Wikorejczyk.

 

Subtelna elegancja

A co jeśli chcemy, żeby światło w naszej kuchni było bardziej dyskretne? Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie kierunkowe. Nada ono pomieszczeniu wyjątkowego klimatu i nastroju. Umocowane na spodzie szafki wiszącej oprawy kierunkowe pozwalają rzucać dyskretny blask na blaty kuchenne, szafki oraz egzotyczne przyprawy. Warto tu pamiętać o dobraniu opraw z odpowiadającym nam kątem oświetlenia – wąski dobrze wyeksponuje konkretne produkty, szeroki - fragmenty powierzchni.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Dobór oświetlenia to ekscytująca czynność, podczas której często skupiamy się na znalezieniu pięknej oprawy, zapominając jednocześnie o odcieniu światła. Barwa jest w kuchni kluczowa – odpowiednio dobrana nie tylko podkreśli soczystość i jakość serwowanego przez nas jedzenia, ale sprawi też, że obiad z bliskimi upłynie w „ciepłej” atmosferze. W celu oświetlenia blatu najczęściej sięga się po neutralną temperaturę barwową. Ciepła barwa oświetlenia w zderzeniu z bielą, na przykład wewnątrz szuflady, generuje odcień żółci, podczas gdy chłodna daje efekt lodówki. Warto pamiętać o tych prostych, ale jakże istotnych kwestiach, dopierając oprawy i oświetlenie do kuchni.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »