Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Świątynia polskiego filmu

Łódź, przez lata kojarzona z jedną z największych skupisk ludności żydowskiej, później niestety z ubóstwem i walką nie tylko sportową, pomiędzy dwoma dużymi klubami piłkarskimi, ma też swoje dobre, cenione oblicze. Jest wszakże kolebką polskiej sztuki teatralnej i filmowej.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi od ponad 66 lat jest główną arterią, zasilającą wciąż rozrastający się ,,organizm'' filmowo-teatralny. Pod jej skrzydłami wychowało się niezliczone grono zdolnych reżyserów, scenarzystów, operatorów, montażystów i mnóstwo znakomitych aktorów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Mieszczącą się w samym centrum Łodzi szkołę ukończyło wielu laureatów nie tylko polskich, ale i światowych nagród filmowych. Jej absolwentami byli Zbigniew Rybczyński (który w 1982 roku otrzymał Oscara za krótkometrażową, awangardową i pełną artyzmu animację ,,Tango''), doskonale znany Roman Polański (zdobywca Oscara i Złotej Palmy w Cannes za ,,Pianistę''), Krzysztof Zanussi (Złota Palma i Złote Lwy w Wenecji za dzieło ,,Rok spokojnego słońca'', za który także otrzymał nominacje do Złotego Globa), nie żyjący już Krzysztof Kieślowski (Europejska Nagroda Filmowa i Złoty Lew), a także Juliusz Machulski (Złote Lwy) i Andrzej Wajda (Oscar i Złota Palma). Wszyscy oni bezsprzecznie kojarzą się z polską kinematografią. Wszyscy oni ją tworzyli i nadawali jej kształt.


Uczelnia im. Schillera ,,spłodziła'' też tak znakomitych aktorów jak; uwielbiany za swą sceniczną ekspresję Cezary Pazura; znany ze swego profesjonalizmu i szykowności Janusz Gajos, na którego rolach w filmach takich jak ,,Żółty Szalik'' wychowują się następne pokolenia aktorów; Zbigniew Zamachowski i Pola Raksa. Zarówno oni, jak i wielu innych byłych studentów PWSFTviT z powodzeniem kontynuowali swe kariery, nawet w odrębnych dziedzinach sztuki, jak na przykład Piotr Rogucki, wokalista zespołu rockowego ,,Coma''.


Niebagatelną renomę, oprócz kunsztu wykładowców, wpływ miało także podłoże historyczne, dzięki któremu uformowana została szkoła wyższa. Przed wybuchem II Wojny Światowej w Polsce nie kształciło się wcześniej aktorów, scenarzystów czy reżyserów na poziomie uniwersyteckim.


Dlatego w 1958 roku doszło do scalenia, powstałych po największym w dziejach świata konflikcie zbrojnym, dwóch łódzkich szkół: Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej. Stanowiło to preludium do obecnego, wyniosłego kształtu tej placówki.


W struktury łódzkiej szkoły filmowej wchodzi:

  1. Wydział Aktorski

  2. Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej (sztuka operatorska, film animowany i efekty specjalne, fotografia)

  3. Wydział Organizacji Produkcji Sztuki Filmowej

  4. Wydział Reżyserii Filmowej (reżyseria, montaż, scenopisarstwo)


Od wielu lat PWSFTviT jest ,,Mekką'' dla osób pragnących sprawdzić się na deskach teatru bądź chcących zawładnąć telewizyjnymi bądź kinowymi ekranami, a ulica Targowa 61/63 traktowana jest niczym ,,furtka'' do przyszłej kariery.

 

Kultowe sceny z filmu ,,Żółty szalik":



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Zubol

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »