Firma » Praca

Systemy bodźców ekonomicznych kluczem do poprawienia stanu bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy

Najnowsze badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) wskazują, że dzięki motywacyjnym bodźcom ekonomicznym, przedsiębiorstwa chętniej inwestują środki finansowe w zmniejszenie wypadkowości i ryzyka chorób związanych z pracą.

Raport z badania EU-OSHA został po raz pierwszy przedstawiony 29 września 2010 r. w Rzymie, podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Higieny Pracy (IOHA).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wiele państw członkowskich UE propouje bodźce ekonomiczne firmom, które inwestują w bezpieczeństwo swoich pracowników. W ich zakres wchodzą takie rozwiązania jak niższe stawki ubezpieczeniowe, dotacje państwowe, ulgi podatkowe i preferencyjne warunki udzielania pożyczek bankowych, przyznawane przedsiębiorstwom osiągającym najlepsze wyniki w zakresie BHP.

W badaniach EU-OSHA, wyróżniono 14 studiów przypadku, ale już 3 z nich zawierają wystarczającą ilość danych do przeprowadzenia analizy kosztów i zysków. Wszystkie trzy przyniosły znaczny zwrot - od 1,01 do 4,81 euro z każdego zainwestowanego euro. Kryteria ilościowe obejmowały wypadkowość, zwolnienia chorobowe oraz ogólną poprawę warunków pracy.

Przykładowo, system wprowadzony w niemieckim sektorze mięsnym w 2002 r. doprowadził do obniżenia liczby zgłoszonych wypadków o 28% w ciągu sześciu kolejnych lat, podczas gdy w całym sektorze spadek ten wynosił 16%. Oznacza to, że w przedsiębiorstwach, w których wprowadzono system bodźców ekonomicznych, w skali roku odnotowano ok. 1000 wypadków mniej.

Według dyrektora EU-OSHA Jukki Takali: „Motywacyjny system bodźców ekonomicznych jest inspirujący dla wszystkich państw członkowskich UE. Dzięki możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń w tym zakresie, poszczególne kraje będą mogły opracowywać własne, efektywne systemy bodźców ekonomicznych. Z raportu wynika, że takie systemy mogą być skuteczne we wszystkich państwach członkowskich, niezależnie od różnic w systemach ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń wypadkowych.”

Bazując na doświadczeniach innych krajów, włoski urząd ds. odszkodowań pracowniczych INAIL opracował nowy system bodźców ekonomicznych. Program INAIL, którego budżet wynosi ponad 60 milionów euro, skierowany został przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw i według szacunków ekspertów może obniżyć koszty społeczne - wynikające z uszczerbku na zdrowiu ludzi - o około 180 milionów euro.

Raport EU-OSHA odzwierciedla rosnące zainteresowanie systemami bodźców ekonomicznych jako środkiem zachęcającym organizacje do inwestowania w zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Faktem jest, że samo egzekwowanie przepisów nie wystarczy, jeżeli UE ma osiągnąć cel wyznaczony w Strategii Wspólnoty Europejskiej w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, jakim jest obniżenie liczby wypadków przy pracy o 25%.

Raport i podstawowe fakty w 22 językach są dostępne na nowym portalu internetowym podającym informacje o motywacyjnych programach ekonomicznych: http://osha.europa.eu/en/topics/economic-incentivesRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

praktykant@primum.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »