Firma » Finanse

Sytuacja francuskich przedsiębiorstw stopniowo poprawia się

Coface opublikował Panoramę Francji. Ekonomiści Grupy prognozują wzrost gospodarczy w 2016 r. Zmniejsza się liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw, choć w dalszym ciągu jest ich dużo. Firmom sprzyjają niskie ceny ropy i korzystne działania fiskalne, umożliwiające powrót do dawnych marż.

Francja wróciła na ścieżkę wzrostu, jednak wciąż jest on niepewny. Ekonomiści Coface prognozują 1,1 proc. wzrostu w 2015 r. i 1,4 proc. w 2016 r. Zmniejsza się liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw, choć w dalszym ciągu jest ich sporo. Przedsiębiorstwom sprzyjają niskie ceny ropy i korzystne działania fiskalne, umożliwiające powrót do dawnych marż. W 2016 r. przewiduje się dalsze inwestycje, choć należy spodziewać się, że będą one miały przebieg typowy dla fazy ożywienia koniunkturalnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Przedsiębiorstwa znowu zaczynają inwestować

Głównym motorem wzrostu będzie konsumpcja gospodarstw domowych (1,5 proc. w 2015 r. i 1,3 proc. w 2016 r.), która nie osiągnie jednak poziomu sprzed kryzysu (w latach 2003-2007 średnio 2,1 proc.). Inwestycje przedsiębiorstw są na plusie, w przeciwieństwie do inwestycji publicznych i gospodarstw domowych (spadek o 0,5 proc. w III kwartale). Oznaką poprawy kondycji finansowej jest wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw, trwający od drugiego kwartału. Jednocześnie spadek cen ropy w połączeniu z działaniami rządu, takimi jak ulga podatkowa na rzecz konkurencyjności i zatrudnienia („CICE") oraz dodatkowe odpisy podatkowe z tytułu inwestycji przedsiębiorstw przyczyniły się do przywrócenia wzrostu marż przedsiębiorstw i ułatwiły im przeprowadzanie modernizacji. Pomimo sprzyjającego otoczenia, firmy eksportowe odczuwają problemy związane ze wzrostem realnych kursów wymiany walut i ograniczoną dostępnością CICE.

W 2016 r. po raz pierwszy od 2012 r. inwestycje będą miały korzystny wpływ na rozwój (1,5 proc.), ale tempo wzrostu pozostanie poniżej poziomu sprzed kryzysu (średnio 3,8 proc.). Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (wynoszący 77,8 proc. na koniec października) pokazuje, że przedsiębiorstwom nadal nie grozi nadmierny popyt. Nakłady inwestycyjne są związane głównie z modernizacją zakładów wytwórczych. Wygaśnięcie środka w postaci „dodatkowych odpisów amortyzacyjnych dla zakładów produkcyjnych" w kwietniu 2016 r. wpłynie na ograniczenie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w drugim półroczu 2016.

Mamy wzrost, choć wciąż jest on niepewny. Na tym etapie konsumpcja nie wzrosła jeszcze na tyle, by zachęcać przedsiębiorstwa do ekspansji. Siedem lat po kryzysie wywołanym przez Lehman Brothers inwestycje będą służyły głównie wymianie urządzeń wytwórczych. W obliczu tych niedomagań, przedsiębiorstwa muszą nadal pilnie śledzić trendy w makroekonomii i poszczególnych sektorach, żeby uprzedzać pojawiające się zagrożenia - zauważył Paul Chollet z Coface, prowadzący badania nad sektorami i niewypłacalnością.

Mniej niewypłacalnych firm drugi rok z rzędu

Na koniec października 2015 r. liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw we Francji zmniejszyła się o 4,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 61 150. Niemniej jednak jest to nadal dużo w porównaniu ze średnią z lat 2000-2006 wynoszącą 46 tys. Warto natomiast zauważyć, że całkowita liczba przedsiębiorstw wzrosła w latach 2005-2013 o 31 proc. Zatem stosunek liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw do ogólnej liczby przedsiębiorstw pozostaje na stałym poziomie (1,41 proc. w 2013 r. w porównaniu z 1,42 proc. w 2005 r.). Powrót koniunktury potwierdza całkowity koszt niewypłacalności (będący sumą zaległości wobec dostawców), który do końca października 2015 r. zmniejszył się w ujęciu rocznym o 20 proc. do 3,6 mld EUR, natomiast średnie obroty niewypłacalnych przedsiębiorstw zmniejszyły się o 3,2 proc. do 578 tys. EUR.

W dwóch z 14 sektorów, objętych badaniem, poziom ryzyka we Francji jest wyższy niż w Europie Zachodniej:

·        francuski sektor transportu oceniony przez Coface jako sektor „wysokiego ryzyka" (w Europie ryzyko oceniane jest jako „umiarkowane") cierpi na skutek słabej konkurencyjności na tle rywali z Europy środkowej (drogowe przewozy towarowe).

·        sektor budowlany to jedyny sektor we Francji, który otrzymał ocenę „bardzo wysokie ryzyko" (w Europie - „wysokie ryzyko"). Obroty przedsiębiorstw z tego sektora spadają od 2012 r. i pomimo niewielkiej poprawy w 2015 r. aktywność branży pozostaje niewielka. Firmy budowlane dotkliwie odczuwają cięcia wydatków przez władze samorządowe, a rynek pracy pozostanie słaby i nadal będzie wywierał negatywny wpływ na popyt.

Pełna PANORAMA FRANCJI  w języku angielskim do pobrania TUTAJ



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Coface
http://www.coface.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »