Firma » Praca
Sytuacja osób niepełnosprawnych
Zobacz więcej zdjęć » |
Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w Polsce mieszka ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2 proc. ludności kraju. W tym gronie znajdują się osoby, które chcą wrócić do pracy, ale często nie mają możliwości. Choroba albo wypadek mogą pojawić się niespodziewanie, a powrót na zajmowane wcześniej stanowisko może być utrudniony bądź nawet niemożliwy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W IV kwartale 2015 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce znajdował się na poziomie 15%. Liczba pracujących osób niepełnosprawnych wyniosła zatem 482 tys. W pierwszym kwartale tego toku liczba pracujących osób niepełnosprawnych nieznacznie wzrosła, do poziomu 484 tys., a wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych wyniósł 14,7% (źródło: GUS Kwartalna informacja o rynku pracy z dn. 25.05.2016 r.). Jednak większość osób niepełnosprawnych pracuje na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji. W serwisach ogłoszeniowych osobom niepełnosprawnym oferowana jest praca na takich stanowiskach jak sprzątaczka, pakowacz, czy ochroniarz. Na szczęście powoli ta sytuacja się zmienia. Wśród osób niepełnosprawnych przybywa absolwentów uczelni wyższych, jednak im również bywa ciężko ze znalezieniem pracy. Gdyż krążące stereotypy o osobach niepełnosprawnych utrudniają podjęcie pracy zgodnego ze zdobytym wykształceniem.
Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej małych, czy właściwie mikroprzedsiębiorstw zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ogłoszenie zamieszczają głównie w dedykowanych serwisach z ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych, jak np. Diru.pl. Najbardziej sprawiedliwym sędzią jest sam rynek pracy. Jeżeli firmy z otwartego rynku pracy chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, to warto nagłaśniać te dobre przykłady. Nie zmuszajmy osób niepełnosprawnych do pracy tylko w zakładach pracy chronionej. Wspólna praca jest najlepszym sposobem na przełamywanie stereotypów, integrację i walkę z tak przykrym zjawiskiem jak handicapizm.
Nadesłał:
Diru.pl
|
Komentarze (0)