Gospodarka » Przemysł

Szklarnie są odpowiedzialne za ochłodzenie klimatu?

Szklarnie są odpowiedzialne za ochłodzenie klimatu?
Zobacz więcej zdjęć »
Białe dachy szklarni w hiszpańskiej prowincji Almeria odbijają tyle światła słonecznego, że w okolicy obniżyła się temperatura. - informuje "New Scientist".

W latach 70-ych XX wieku suche pastwiska Almerii (na południowym wschodzie Hiszpanii) zostały zastąpione przez rozległe uprawy szklarniowe. Teraz szklarnie zajmują tam obszar 26 000 hektarów - największy na świecie.

Jak wykazał Pablo Campra z uniwersytetu w Almerii, porównując dane z wielu regionów Hiszpanii, w okolicach zabudowanych szklarniami od roku 1983 temperatura powietrza obniżała się przeciętnie o 0,3 stopnia Kelvina na każde 10 lat. Natomiast na pozostałym obszarze Hiszpanii temperatura wzrosła o 0,5 stopnia. Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że szklarnie odbijają znacznie więcej światła niż ziemia uprawna.

Zdaniem Campry pokrycie pustynnych regionów dobrze odbijającymi światło powierzchniami mogłoby łagodzić globalne ocieplenie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »