Technologie » Internet

Szkodliwe oprogramowanie w lutym: cyberprzestępcy udoskonalają taktyki ataków

Szkodliwe oprogramowanie w lutym: cyberprzestępcy udoskonalają taktyki ataków
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab przedstawia lutowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników oraz w Internecie.

Poziom szkodliwej aktywności w Internecie po raz kolejny zwiększył się. W lutym 2011 roku produkty firmy Kaspersky Lab zablokowały prawie 230 milionów ataków sieciowych, zapobiegły ponad 70 milionom prób zainfekowania komputerów za pośrednictwem Sieci, a także wykryły i zneutralizowały ponad 252 miliony szkodliwych programów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Najnowszy raport firmy Kaspersky Lab dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania pokazuje, jak popularne jest obecnie wykorzystywanie ataków drive-by do infekowania komputerów użytkowników. Tego rodzaju ataki są szczególnie groźne, ponieważ odbywają się bez wiedzy użytkownika i mogą zostać aktywowane na legalnych stronach internetowych, na które włamali się wcześniej cyberprzestępcy. W efekcie dochodzi do infekcji komputerów użytkowników.        

W lutym większość ataków drive-by przeprowadzano z użyciem kodu opisującego wygląd stron internetowych (CSS - Cascading Style Sheets). Ta nowa, ulepszona metoda znacznie utrudnia wielu rozwiązaniom antywirusowym wykrywanie szkodliwych skryptów i umożliwia cyberprzestępcom pobieranie kolejnych szkodliwych modułów bez ryzyka, że zostaną wykryte.      

Trzy programy z lutowego rankingu najpopularniejszych szkodliwych programów wykrytych w Internecie są związane ze stronami zawierającymi dane CSS oraz mechanizmami pozwalającymi na pobieranie szkodliwych skryptów. Jeden z nich uplasował się na 1 miejscu, pozostałe – na 13 i 19.

Użytkownik odwiedzający te zainfekowane strony może otrzymać „prezent” w postaci dwóch typów szkodliwych programów. Jeden z nich, wykorzystujący lukę w systemie pomocy wbudowanym do systemu Windows, uplasował się na 4 miejscu we wspomnianym rankingu. Był on wykrywany średnio na 10 000 komputerów dziennie. Drugi typ wykorzystuje lukę w Java Virtual Machine i odpowiada za trzy szkodniki (na 3, 7 i 9 miejscu) z rankingu zagrożeń wykrywanych w Internecie.    

W lutym okazało się, że nadal istnieją potencjalnie niebezpieczne luki w formacie PDF. Liczba unikatowych komputerów, na których wykryto zagrożenia dla PDF, przekroczyła w tym miesiącu 58 000.

W ubiegłym miesiącu ponownie ujawnił się program wykorzystywany do kompresowania robaka P2P o nazwie Palevo – został on wykryty na ponad 67 000 komputerów. Robak ten był odpowiedzialny za stworzenie botnetu Mariposa, który jakiś czas temu został zamknięty przez hiszpańską policję. Wygląda na to, że niedawna dystrybucja tego spakowanego robaka ma związek z próbą stworzenia przez cyberprzestępców nowej sieci zainfekowanych komputerów lub przywrócenia starej.        

W lutym analitycy z Kaspersky Lab wykryli wiele nowych szkodliwych programów dla platformy Android. Popularnością wśród cyberprzestępców cieszyły się również szkodliwe programy dla platformy J2ME. Jeden z nich, Trojan-SMS.J2ME.Agent.cd, uplasował się na 18 miejscu rankingu najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów wykrywanych w Internecie. Główną funkcją tego szkodnika jest wysyłanie SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=652. Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »