Technologie » Internet

Szkodliwe programy w Polsce - styczeń 2010

Szkodliwe programy w Polsce - styczeń 2010
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje styczniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Wykres na Rys. 1 w galerii przedstawia dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Odpowiadają one za nieco ponad 70% infekcji w skali kraju. Tabela na Rys. 2 w galerii pokazuje także zmiany jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca

W styczniowym rankingu aż pięć miast odnotowało wzrost, a tylko dwa spadek w stosunku do grudnia 2009. Już od kilku miesięcy bez zmian na drugiej pozycji znajduje się Bydgoszcz, wprawdzie w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano nieznaczny spadek infekcji, nie zmienia to jednak faktu, że nadal miasto to zajmuje drugą lokatę. W zestawieniu znalazła się też jedna nowość - Gdynia. Gdyby nie rozpatrywać Gdańska i Gdyni oddzielnie, lecz jako część Trójmiasta, znalazłoby się ono na czwartym miejscu zestawienia. Miejmy nadzieję, że w kolejnym zestawieniu nie znajdzie się całe Trójmiasto. 

Mapa na Rys. 3 w galerii prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

- poniżej 1,5% - kolor zielony 
między 1,51% a 5% - kolor żółty 
- między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy 
- między 9,01% a 20% - kolor czerwony 
- powyżej 20% - kolor bordowy 

Od tego zestawienia drobnej zmianie ulega system oceniania stopnia infekcji w województwach. Od tej pory kolorem zielonym oznaczane będą tereny, gdzie aktywność szkodników jest najmniejsza – poniżej 1,5%. 

W styczniu aż dziewięć województw przekroczyło 5% próg infekcji, jest to już więcej niż połowa. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kiedy ukazują się raporty dla Polski. 

Druga część raportu (patrz Rys. 4 w galerii) przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=580. 

Wszystkie szkodliwe programy z Top 20 w styczniu odpowiadają za niemal połowę infekcji systemów polskich użytkowników (dokładnie 48,94%). Podobnie jak w przypadku zestawienia miast, tak i tutaj tabelka zaskakuje. Nie odnotowano żadnego spadku, a jedynie wzrosty, z czego największy aż o 8 pozycji (Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.wxmp). 

Jedną z nowości jest Trojan-Downloader.Win32.NSIS.az, który po instalacji w systemie i uruchomieniu przeglądarki Firefox, wykorzystuje plik explorer.exe do wyświetlania reklam typu pop-up. Modyfikuje on także wpisy w menu Dodaj/usuń programy w taki sposób, że przy próbie odinstalowania go w tradycyjny sposób znika z listy, dając użytkownikowi poczucie, że pozbył się problemu. W rzeczywistości szkodnik pozostaje w systemie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »