Dom » Wnętrza

Sztuka przez wielkie "S", czyli 10 powodów do dumy

Sztuka przez wielkie "S", czyli 10 powodów do dumy
Zobacz więcej zdjęć »
Z okazji jubileuszu 220-lecia powstania najstarszej w Polsce fabryki porcelany, ZP „Ćmielów” stworzyły limitowaną kolekcję dziesięciu unikatowych filiżanek. Seria z Ćmielowa jest jednym z największych osiągnięć polskiej sztuki wypalania porcelany, jest kwintesencją Ćmielowskiego stylu.

- Celem Zakładów Porcelany „Ćmielów" było przygotowanie unikatowej kolekcji filiżanek - mówi Joanna Niedziela, Z-ca Dyrektora ds. Handlowych z ZP „Ćmielów" - która miała stać się swego rodzaju wycieczką przez ponad dwustuletnią historię dziejów polskiej fabryki porcelany oraz polskiej wizji zdobienia i wypalania porcelanowych dzieł sztuki użytkowej. Patrząc na efekt naszych wielomiesięcznych zmagań, jestem przekonana, że osiągnęliśmy zamierzony cel.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dzięki jubileuszowej kolekcji o Ćmielowie będzie głośno nie tylko w kraju, ale także i poza nim. Nasze zakłady mają niemal nieograniczony potencjał, który zamierzamy wykorzystać zarówno do promocji siebie, swoich produktów oraz całego Województwa świętokrzyskiego, jak i - przede wszystkim - do promocji Polski poza jej granicami.

Polak (jednak) potrafi!

Każda z 10 numerowanych filiżanek jubileuszowej kolekcji reprezentuje inny fason (kolekcję), zaprojektowany i wyprodukowany przez Zakłady Porcelany „Ćmielów" podczas ich wieloletniej historii.

Orszak ćmielowskich pereł otwiera zdobiona 24-karatowym złotem filiżanka, pochodząca z fasonu o nazwie „Kula", zaprojektowanego w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez Wendorfa, słynnego francuskiego projektanta ceramiki. „Kula" to esencja stylu art deco (w „odświeżonej" wersji), cieszącego się od lat niesłabnącą popularnością wśród stylistów, designerów oraz projektantów i aranżatorów wnętrz.

- Filiżanka o wdzięcznym imieniu „Harmonia" - zauważa Agnieszka Gawot, Specjalistka ds. wzornictwa i promocji ZP „Ćmielów" - została zaprojektowana przez nieznanego projektanta jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Zasługuje ona na szczególną uwagę, bowiem nawiązuje do baroku, epoki pełnej szlachetnych zdobień oraz bogactwa szczegółów i typów materiałów. My, u nas w firmie, nazywamy ją „barocco", perłą zamkniętą w porcelanowej muszli spodka.

Pod względem czasu „narodzin" na deskach kreślarskich projektanta, jubileuszową kolekcję wieńczy filiżanka z fasonu „Ida", zaprojektowanego w latach '50 XX wieku przez rzeźbiarza, Wincentego Potackiego. Design ten przywodzi na myśl proste, geometryczne formy, charakterystyczne dla kubizmu, inspirowanego estetyką architektury i aranżacji wnętrz okresu Bauhausu.

Każda perełka z kolekcji 10 filiżanek z pewnością zasługuje na szczególną uwagę, lecz nie sposób poświęcić każdej z nich tylu słów i zdań, na ile zasługują razem oraz wszystkie z osobna. Każdy z tych przedmiotów jest zupełnie inny, posiada różne elementy boskości zaklętej w porcelanowej skorupce. Każdy z tych elementów może być odkrywany na tyle sposobów, ile jest osobowości ludzkich oraz charakteryzujących je gustów i guścików.

Filiżanki jubileuszowej serii ZP „Ćmielów" można nabyć w kolekcji oraz pojedynczo. Każde z tych dzieł sztuki użytkowej opakowane jest w drewniane pudełko, ze specjalnym znakiem spodnim i certyfikatem, co gwarantuje ich autentyczność i niepowtarzalność. Jest to również jedyna (bo zdarzająca się raz na 220 lat!) okazja do nabycia tak eleganckich i wyrafinowanych przedmiotów, które - jak nakazuje tradycja - przekazuję się w polskich domach z pokolenia na pokolenie, z epoki na epokę.

- Ta porcelana to skarb - pointuje Joanna Niedziela - którego wartość rośnie z czasem, jak smak wina, który dojrzewa latami.

Więcej informacji na: www.porcelana-cmielow.pl

Cena pojedynczego zestawu „filiżanka ze spodkiem": 360 zł.

Zapisy na kolejne numery (limitowanej!) kolekcji przyjmowane są w:

- Dziale Sprzedaży ZP „Ćmielów" pod nr tel. 15 861 20 46;

- sprzedaz@porcelana-cmielow.pl

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o

www.porcelana-cmielow.pl

ul. Ostrowiecka 45, 27-440 Ćmielów

tel. (015) 861 20 26

fax (015) 861 20 43

e-mail: office@porcelana-cmielow.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o
http://www.porcelana-cmielow.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »