Gospodarka » Żywność

Wegetarianizm po węgiersku

Wegetarianizm po węgiersku
Zobacz więcej zdjęć »
Zdaniem dietetyków Polacy nie odżywiają się dobrze. Zajadamy się mięsem, a zbyt małą wagę przykładamy do zdrowych warzyw. Ponadto w naszej codziennej diecie brakuje urozmaicenia. By to zamienić, warto sięgnąć po „Sałatkę jarzynową węgierską” SEKO S.A.

Specjaliści ds. żywienia nierzadko załamują ręce, gdy wspominają o polskich nawykach kulinarnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Skład typowego polskiego obiadu to głównie mięso, przeważnie smażone, co, nie czarujmy się, nie jest niczym dobrym dla naszego zdrowia - mówi Robert Muzyczka, Szef Kuchni „Dworu Korona Karkonoszy". - W prawidłowej diecie chodzi o właściwe proporcje składników posiłku oraz o ich różnorodność.

Dieta wegetariańska nie cieszy się w Polsce dużym powodzeniem, mimo że z upływem lat zaczyna się to z wolna zmieniać. Wegetarianizm może być praktykowany z przyczyn ideologicznych czy etycznych, jednak przede wszystkim - zdrowotnych. Jaroszami są bardzo często ludzie, którzy z zasady i z przekonania świadomie dbają o zdrowe odżywianie. Wychodzą z założenia: „Jesteś tym, co jesz".

Wegetarianizm. Z czym to się je?

Jest kilka odmian diety jarskiej. Najbardziej rozpowszechnioną jest laktoowowegetarianizm. Zwolennicy tej opcji rezygnując ze spożywania mięsa zwierząt i ryb, jedzą jednak produkty pochodzące od zwierząt (m.in. mleko, jaja, również miód).

Inne odmiany wegetarianizmu to laktowegetarianizm (mogą pić mleko i jeść przetwory mleczne) i owowegetarianizm (mogą jeść jaja, nie mogą pić mleka i przetworów mlecznych), które dopuszczają do spożycia jedynie część produktów odzwierzęcych, przy czym zarówno laktowegetarianie, jak i owowegetarianie nie mają prawa żywić się mięsem bądź rybami.

Osoby, które poprzestają wyłącznie na warzywach i owocach, określa się mianem wegan, lub tzw. „ścisłych wegetarian". Najrzadziej praktykowane są skrajne nurty wegetarianizmu, takie jak witarianizm (dopuszcza tylko świeże, surowe warzywa i owoce) oraz frutarianizm (toleruje jedynie owoce, które same spadną z drzewa).

- Można jednak mniemać, że wszystkich wegetarian łączy jedna cecha przewodnia, są oni świadomi tego, co jedzą, a ich wybory są przemyślane. Tej cechy nie posiada niestety większość Polaków - zauważa Joanna Szymczak, Wiceprezes Zarządu SEKO S.A.

Zdrowie jarosza

Badania prowadzone na wielką skalę w USA i w Wielkiej Brytanii wykazują znaczące różnice między wegetarianami, a przeciętnymi, mięsożernymi konsumentami. Jarosze na ogół posiadają lepszy wskaźnik BMI (ang. body mass index), niższy poziom cholesterolu, niższe ciśnienie krwi oraz chorują rzadziej na miażdżycę, osteoporozę, cukrzycę, niektóre nowotwory oraz są mniej narażeni na zawał serca. Badania „Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów" wykazują znaczącą różnicę w długości życia, oczywiście na korzyść wegetarian.

Co ciekawe, naukowcy nie odkryli różnic między wegetarianami, a ludźmi jedzącymi mięso od czasu do czasu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich przywiązanych do swoich nawyków, ponieważ nie trzeba z nich rezygnować, wystarczy je tylko ograniczyć!

Sałatka zdrowa i jarzynowa

Doskonałym pomysłem na zmianę nawyków żywieniowych jest zakup produktu firmy SEKO S.A., „Sałatki jarzynowej węgierskiej". Ta pyszna potrawa składa się z marchwi, papryki, kukurydzy, groszku i selera, podanych w pysznym sosie sałatkowym. Taka selekcja składników zapewnia pełne spektrum witamin i mikroelementów. Papryka, ważny składnik sałatki oraz - ogólnie - kuchni węgierskiej, posiada wiele walorów zdrowotnych, m.in. zapobiega zwapnianiu naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie krwi, reguluje pracę żołądka, a także dostarcza dużo witaminy C (nawet pięć razy więcej, niż cytryna).

Podsumowując: dbając o zdrowie, należy zadbać o dietę, a starając się o zbilansowane posiłki, można zacząć od „Sałatki warzywnej węgierskiej" firmy SEKO S.A.

Więcej informacji na: www.sekosa.pl

Skład: marchew, papryka, kukurydza, groszek, seler, sos sałatkowy.

Cena: 1,50 zł.

Opakowanie: 150 g.

Szef Kuchni Robert Muzyczka z „DKK" poleca

Autorski przepis na „Sałatkę jarzynową po węgiersku" Roberta Muzyczki, Szefa Kuchni „Dworu Korona Karkonoszy"

Sałatka jarzynowa po węgiersku

Składniki:

  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 marchewki
  • ½ selera
  • 1 mały słoiczek papryki konserwowej czerwonej
  • 1 puszka fasolki białej lub czerwonej
  • 4-5 pomidorów suszonych z oliwy
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 3 łyżki majonezu
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka śmietany kwaśnej
  • sól, papryka chili do smaku

Wykonanie:

Ziemniaki, marchewki i seler dokładnie umyć, ugotować do miękkości, wystudzić i pokroić w średnią kostkę. Paprykę konserwową i pomidory suszone pokroić w paski. Fasolę odcedzić, przepłukać wodą i tak przygotowane składniki połączyć. Doprawić do smaku solą i papryką chili. Majonez, koncentrat pomidorowy i śmietanę razem połączyć i dodać do wszystkich warzyw. Całość dokładnie wymieszać, przełożyć do czystej miseczki i posypać pokrojonym szczypiorem.

Sałatka powinna być nie za ostra.

Smacznego!

SEKO S.A.

ul. Zakładowa 3, 89-620 Chojnice

tel: +48 (52) 39-50-600

fax: +48 (52) 39-67-351

seko@sekosa.pl

www.sekosa.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SEKO SA
http://www.sekosa.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »