Dom » Nieruchomość

Tanie domy w Łodzi

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny łódzkich mieszkań nie odbiegają od tych sprzed miesiąca. Średni koszt za mkw. kształtuje się na poziomie 3 482 zł. Co ciekawe, zarówno najdroższe jak i najtańsze lokale można znaleźć na Bałutach.
Do popularnych lokalizacji należą Polesie, Górna i Widzew. Łódź jest też jedynym miastem, gdzie nie ma istotnych różnic między kosztami zakupu domu a mieszkania. Dzięki niskim poziomom stóp procentowych kredyty hipoteczne nadal są dość tanie i łatwo dostępne.

W Łodzi mamy najtańsze domy

W mieście dawnych fabrykantów ceny mieszkań w lipcu nie zmieniły się znacząco od tych z poprzedniego miesiąca. Nadal należą do najniższych spośród największych polskich miast. – Cechą wyróżniającą łódzki rynek jest niewielka różnica w koszcie zakupu pojedynczego metra kwadratowego mieszkania oraz domu. W przypadku tego pierwszego zapłacimy przeciętnie 3 700 zł. Koszt tej samej powierzchni domu w Łodzi to średnio 3 278 złotych – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl – Klienci zainteresowani zakupem wolnostojącej nieruchomości o powierzchni do 250 metrów kwadratowych muszą liczyć się z wydatkiem kształtującym się na  średnim poziomie 590 tysięcy zł – dodaje ekspert.

W Łodzi obserwujemy ciekawą sytuację, w której najtańsze jak i najdroższe nieruchomości znajdziemy w obrębie jednej dzielnicy – na Bałutach. Poza nią tańsze lokale można nabyć na Polesiu, a droższe w dzielnicy Łódź Górna.

Ceny mieszkań spadają

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Łódź w ostatnim, sierpniowym zestawieniu jest jednym z dwóch miast, w których średnie ceny nabywanych mieszkań na rynku wtórnym spadły. – Nabywcy kupują nieruchomości w średniej cenie 3 482 zł za mkw. Mimo że wartość ta nie była notowana od wielu miesięcy, to jednak w skali ostatnich dwunastu miesięcy spadki cen są niższe niż 1% – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Obniżki przyczyniają się do zmniejszenia się kwoty, jaką zainteresowani mieszkaniem są w stanie przeznaczyć na nowe lokum. Kupno nieruchomości o średnim metrażu 48 mkw. na łódzkim rynku wiąże się z wydatkiem 165 tys. zł. Do najpopularniejszych lokalizacji w ostatnim czasie należą Polesie, Górna i Widzew. W lipcu najwięcej transakcji dotyczyło mieszkań w blokowiskach z wielkiej płyty oraz przedwojennych kamienicach.

Ułatwiony dostęp do kredytów hipotecznych

Dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie, kredyty hipoteczne nadal są tanie i dość łatwo dostępne. Kupując mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Łodzi po przeciętnej cenie, rata wyniesie 963 zł (w przypadku okresu spłaty 25 lat). Jeszcze trzy lata temu była to suma 1 295 zł. – Nadal dla wielu osób zainteresowanych kredytem problemem pozostaje natomiast wkład własny, który musi wynosić nie mniej niż 10% wartości mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W Łodzi kupując nieruchomość o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać aż 20 892 zł. Dzięki rządowym dopłatom wkładem własnym nie muszą dysponować jedynie osoby, które spełniają warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Już niedługo będzie ich więcej, gdyż pomoc będzie można uzyskać nie tylko na nowe mieszkania, ale również te z rynku wtórnego. Trzeba jednak dodać, że limit ceny dla tych ostatnich będzie znacznie niższy. W Łodzi cena metra kwadratowego nowego mieszkania musi być mniejsza niż 4 516 zł, a używanego nie będzie mogła przekraczać 3 695 zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »