Dom » Budownictwo

Termomodernizacja dachów – nowa i stara blacha

Termomodernizacja dachów – nowa i stara blacha
Zobacz więcej zdjęć »
Termomodernizacja może brzmieć drogo i nieprzyjemnie, szczególnie dla osób, które nie wiedzą, że do takich inicjatyw mogą dostać dofinansowanie.

Ulepszanie izolacji cieplnej naszych domów jest nie tylko w naszym interesie, ale jest także dobre dla środowiska. Dofinansowanie obejmuje docieplenie ścian i dachu. Jednak czy możemy liczyć na jakieś fundusze na przeprowadzenie innych prac dachowych?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W tym artykule powiemy:

- jakiego wsparcia możemy szukać?

- jakie zasady obowiązują w kładzeniu nowego pokrycia?

- jak dobrze wybrać nowe pokrycie?

Dofinasowania

Najpopularniejszym i najgłośniejszym programem dofinansowań termomodernizacji jest niezaprzeczalnie ogólnopolski program Czyste Powietrze. W swoich założeniach zawiera wiele różnych działań zmierzających do termomodernizacji domu lub mieszkania. Między innymi pozwala dofinansować takie rzeczy jak: docieplenie budynku, wymianę starego kotła na pompę ciepła, montaż wentylacji z rekuperacją, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Istnieją też inne programy oraz dofinansowania o jakie możemy się starać. Ulga termomodernizacyjna, czy premia termomodernizacyjna to przykłady dofinansowań lub ulg podatkowych. Jednak musimy pamiętać, że o ile te wszystkie programy mogą pomóc nam ocieplić ściany, czy dach, to niestety nie możemy dostać z nich funduszy na wymianę pokrycia dachowego.

Nowa blacha na starej?

Czy możliwe jest położenie nowego pokrycia bez zdejmowania starej blachy? Jak najbardziej, pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad, by mieć pewność, że takie działanie nie będzie działało na naszą niekorzyść. Po pierwsze – dofinasowanie do termomodernizacji nie zapewni nam na te prace żadnych funduszy. Po drugie – zanim cokolwiek położymy musimy przeprowadzić dokładną analizę i badanie poprzedniego pokrycia. Doświadczony dekarz pomoże nam ocenić, czy stare pokrycie nadaje się do przykrycia nowym. Jeśli dekarz zgodzi się na taki zabieg, musimy wcześniej zakonserwować uszkodzone miejsca, by korozja lub uszkodzenie nie przeszło na nowy dach. Dodatkowo powinniśmy wyrównać pokrycie, by zapewnić stabilność nakładanej blasze. Do starego pokrycia warto przyczepić łaty przed położeniem nowego. Po trzecie – pamiętajmy, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy więźba dachowa jest w dobrym stanie i będzie mogła unieść dodatkowe obciążenie. Nie powinno to sprawić problemu – nowa blacha to obciążenie w granicach 4-5 kg/m2 – jednak warto się upewnić.

Czym się kierować?

W przypadku dylematu najlepiej postawić na blachodachówki lub blachę trapezową. Te pierwsze rozumieją się same przez się – blachodachówki to najpopularniejsze pokrycie dachowe w Polsce. Blacha trapezowa nie jest tak oczywistym wyborem. Coraz częściej jednak pojawia się na dachach nowoczesnych budynków mieszkalnych – a nie tylko na tych magazynowych, czy przemysłowych. Wybór poszczególnych modeli będzie podobnie różnorodny zarówno przy wybraniu blachodachówek, jak i blach trapezowych. Szeroka gama kolorów, przetłoczeń, powłok ochronnych i dekoracyjnych, a także profili, może nas nawet onieśmielić. Blachy trapezowe również występują w licznych odcieniach, nie tylko w industrialnej szarości. Oba blaszane pokrycia nie będą poza naszym zasięgiem finansowych, a będą dobrze prezentować się na każdym dachu. Nawet pokrycia z najniższej półki zapewnią nam spokój na przynajmniej 20 lat, a te lepszej jakości mogą dostać gwarancję nawet na 50 lat. Taki standard jest możliwy tylko przy zakupie pokrycia od sprawdzonego producenta, takiego jak Blachy Pruszyński. Takie firmy mają możliwość przeprowadzenia surowych kontroli jakości i finansowania nowoczesnych linii produkcyjnych, które wytwarzają najwyższej klasy produkty.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

nierdzewne pręty gwintowane
Wysokiej jakości pręty gwintowane z nierdzewnej stali. Charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na korozję. Sprawdź!

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »