Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Test na HPV może uratować życie

Test na HPV może uratować życie
Zobacz więcej zdjęć »
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uważany za głównego sprawcę raka szyjki macicy. Jest to to powszechnie występujący patogen, przenoszony drogą płciową. Szacuje się, że większość kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie zostanie zainfekowanych w ciągu swojego życia.

   Na całym świecie zarażonych jest już blisko 630 mln ludzi. Infekcja wirusem HPV często znika samoistnie, jednak w niektórych przypadkach może przerodzić się w infekcję przewlekłą, a nawet być jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy, dlatego tak ważna jest skuteczna diagnostyka wirusa. Najskuteczniejszym narzędziem diagnostycznym jest genetyczny test na HPV.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


   HPV występuje w około 100 odmianach. Wśród nich wyróżniamy wirusy wysokiego ryzyka – które z dużym prawdopodobieństwem mogą zainicjować rozwój raka, oraz niskiego ryzyka – które nie powodują powstawania raka szyjki macicy. Nie oznacza to wcale, że wirusy niskiego ryzyka są całkiem obojętne dla naszego zdrowia. Powodują one powstawanie brodawek płciowych – czyli kalafiorowatych, białawych lub różowych wykwitów – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Na zakażenie wirusem HPV najbardziej narażone są osoby mające wielu partnerów seksualnych, czy też osoby nie przestrzegające higieny osobistej (używanie tych samych szczoteczek do zębów, czy ręczników).


   Najsilniej onkogennymi typami wirusa HPV są HPV16 i HPV18. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów narządów płciowych w Polsce. Proces kancerogenezy w przypadku raka szyjki macicy trwa stosunkowo długo – nawet do kilkunastu lat. Obecność samego wirusa nie prowadzi zwykle do rozwoju raka złośliwego – do progresji nowotworowej potrzebny jest też udział czynników zewnętrznych tj. palenie papierosów, czy nieodpowiednia dieta bogata w żywność przetworzoną. Aby skutecznie bronić się przed rakiem szyjki macicy – niezbędna jest wczesna diagnostyka zarażenia HPV. Wczesne wykrycie zakażenia daje szanse na skuteczną walkę z rakiem, a także na skuteczną obronę przed nim. Wykrycie nowotworu w wczesnym stadium daje z kolei szansę na skuteczne leczenie.


  Skutecznym narzędziem diagnostycznym jest genetyczny test na HPV. Na rynku dostępnych jest dziś wiele testów tego typu. Przy wyborze najlepiej decydować się na takie, które diagnozują jednocześnie wiele typów wirusa – onkogennych i nieonkogennych. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – każda kobieta powinna przynajmniej raz w życiu wykonać test na HPV. Zakażenie HPV bardzo często przebiega bezobjawowo. W momencie, kiedy zaczynamy czuć pierwsze objawy – bóle, krwawienia miedzymiesiączkowe, czy problemy z oddawaniem moczu – często jest już za późno. Zakażenie HPV jest równie niebezpieczne dla mężczyzn, co dla kobiet. U panów wirus HPV może powodować raka prącia, czy odbytu, dlatego zaleca się diagnostykę w kierunku wirusa HPV również u panów. U kobiet jednak mamy dodatkowe niebezpieczeństwo – podczas porodu może dojść do zakażenia dziecka. Panie, które podejrzewają, że mogą być zakażone wirusem, powinny zdecydować się na test na HPV będąc w ciąży, lub – najlepiej przy planowaniu powiększenia rodziny. 

Więcej informacji: Test HPV 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

scientist88

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »