Kultura, sztuka » Kultura

Trentino Film Festival po raz 69. od 30 kwietnia do 9 maja

Trentino Film Festival po raz 69. od 30 kwietnia do 9 maja
Zobacz więcej zdjęć »
Od 1952 roku „Trento Film Festival: góry i kultura”, to miejsce prezentacji prac oraz platforma rozważań nad kulturą regionów górskich z różnych stron świata. Celem festiwalu jest nieustanna eksploracja i gotowość do prezentowania zmian w postrzeganiu gór, jak również otaczającej je przygody.

Od 1952 roku „Trento Film Festival: góry i kultura”, to miejsce prezentacji prac oraz platforma rozważań nad kulturą regionów górskich z różnych stron świata. Celem festiwalu jest nieustanna eksploracja i gotowość do prezentowania zmian w postrzeganiu gór, jak również otaczającej je przygody. Gościem specjalnym tej edycji będzie Grenlandia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po ogromnym sukcesie edycji "hybrydowej" z sierpnia 2020 roku, kiedy po raz pierwszy wprowadzono projekcje filmów w formie streamingu, historyczny przegląd górskiego kina i kultury powraca w tradycyjnym wiosennym terminie. Od 30 kwietnia do 9 maja publiczność będzie mogła zapoznać się z najlepszymi filmami i dokumentami poświęconymi górom i ekstremalnym rejonom naszej planety. Nie zabraknie również prezentacji projektów alpinistycznych oraz fascynujących, często niepublikowanych dotąd, dzieł literackich. Filmy pokazywane na festiwalu będą dostępne online do 16 maja tylko dla dziennikarzy, którzy dokonają akredytacji.

69. spotkania filmowe oferują jak zawsze bogaty program w podziale na różne kategorie. Począwszy od zróżnicowanej oferty Konkursu międzynarodowego, w którym wezmą udział filmy długo i krótkometrażowe aspirujące do nagrody „Genziana D’Oro”, po liczne niespodzianki szykowane w ramach Pokazów specjalnych (Proiezioni speciali) oraz pokazy w kategorii filmów przygodowych Alp&ism, etnograficznych Terre Alte, a także w kategorii kino Trydentu-Górnej Adygi w Orizzonti Vicini i kino naturalistyczne w Muse.Doc.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Grenlandia: bezgraniczny arktyczny obszar o wciąż rosnącym międzynarodowym znaczeniu zarówno ze względu na trudną sytuację klimatyczną, jak i jej skutki środowiskowe, ekonomiczne i geopolityczne. Program specjalny „Kierunek… Grenlandia” Trento Film Festival 2021 organizowany pod patronatem Ambasady Danii we Włoszech zaprasza uczestników festiwalu do odkrywania tego nadzwyczajnego i mało znanego miejsca.

Prezentacji filmów ponownie towarzyszyć będzie MontagnaLibri – największy na świecie przegląd wydawnictw górskich. Ze względu na premiery nowych propozycji wydawniczych stanowi on ważne wydarzenie dla tego branżowego rynku, jak i dla licznych miłośników tej dziedziny literatury.

Program Trento Film Festival 2021 będzie niedługo dostępny na stronie www.trentofestival.it

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych międzynarodowych dzieł, produkcji oraz reżyserów biorących udział w Trento Film Festival 2021, w podziale na kategorie:

Premiery, Konkurs międzynarodowy oraz Alp&Ism.

THE WALL OF SHADOWS (ŚCIANA CIENI)

reż. Eliza Kubarska (nagroda "Genziana d'Oro" przyznana przez Club Alpino Italiano dla najlepszego filmu poświęconego wspinaczce górskiej w ramach Trento Film Festival 2016)

(Polska, Niemcy, Szwajcaria)

Film przedstawia dylemat rodziny Szerpów (nepalskich tragarzy), która została poproszona przez ludzi z Zachodu o pomoc w czasie wędrówki po nigdy niezdobytej wschodniej ścianie imponującej góry Kumbhakarna. Droga prowadząca na szczyt jest nie tylko uważana za trudniejszą niż ta, która wiedzie na Mount Everest, ale zgodnie z lokalną religią Kirant jest świętą górą, na którą nie wolno się wspinać. Ojciec rodziny chciałby zarobić pieniądze potrzebne na edukację syna, matka z kolei, mimo że wspiera swoje dziecko marzące o profesji lekarza, jest nieugięta i uważa, że nie powinni wędrować po boskim ciele.

Reżyserka, Eliza Kubarska, dołącza do wyprawy po tym, jak rodzina zgadza się poprowadzić trójkę cudzoziemców. Kubarska obrazuje ich starania, jak najlepszej ochrony siebie w czasie wspinaczki, w niebezpiecznych warunkach, przy jednoczesnym wystawianiu na próbę przekonań religijnych. Czy bogowie Kumbhakarna wybaczą Szerpom ich nieposłuszeństwo?

Eliza Kubarska, również doświadczona alpinistka, rejestruje zapierające dech w piersiach majestatyczne krajobrazy, wyrażając szacunek dla duchowego wymiaru przyrody.

Konkurs

GODSPEED, LOS POLACOS!

reż. Adam Nawrot

 (Peru, Polska, USA)

Historia pięciu studentów stojących u progu dorosłości, którzy, umiejętnie pociągając za sznurki radzieckiego systemu, wyruszają na wyprawę kajakową po obu Amerykach, mając do dyspozycji sześciokołową ciężarówkę wojskową, sprzęt domowej roboty i dość skąpe doświadczenie w uprawianiu sportów wodnych. Ich epicka dwuletnia podróż, której kulminacją jest rekordowy pierwszy spływ kajakowy najgłębszym kanionem świata, stawia kajakarzy na sowieckich celownikach, ponieważ postanawiają oni wykorzystać swoją nowo zdobytą sławę do walki o demokrację w bloku wschodnim.

Alp&Ism

SELMA – AN ADVENTURE FROM THE EGDE OF THE WORLD

(SELMA – PRAWDZIWA PRZYGODA Z KOŃCA ŚWIATA)

reż. Maciej Jabłoński (Argentyna, Polska)

Niezwykła historia załogi polskiego jachtu S/Y "Selma Expeditions" i jej rejsu po najtrudniejszych wodach świata. Jedenastu członków załogi stawia czoła heroicznemu wyzwaniu, jakim jest dotarcie, po niemal 4 miesiącach spędzonych na malutkim jachcie, do Zatoki Wielorybiej na Antarktydzie – najbardziej wysuniętego na południe punktu na morskiej mapie świata. Jest to historia o niezwykłych osobowościach, o przekraczaniu ludzkich granic i o wytrzymałości.

Alp&Ism

Dla osób pragnących wziąć udział w festiwalu, zostanie uruchomiony formularz on-line na stronie internetowej www.trentofestival.it; możliwość składania zgłoszeń jest geolokalizowana dla Włoch.

Dziennikarze zagraniczni mogą wystąpić o akredytację, wysyłając zgłoszenie na maila: accrediti@trentofestival.it

(m.b.)

Trentino, 30 marca 2021Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PR77
http://projekt77.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »