Kultura, sztuka » Kultura

Tropem Etnoekipy – najciekawsze muzea dla dzieci na długie weekendy

Przed nami majówka, a zaraz potem wakacje-najlepszy czas na zwiedzanie naszego kraju. Bohaterowie książek edukacyjnych „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” przygotowali przewodnik po najciekawszych muzeach w całej Polsce, w których nie zaznają nudy ani dzieci ani dorośli.

Tropem Etnoekipy – najciekawsze muzea dla dzieci na długie weekendy

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Przed nami długi, majowy weekend, w dłuższej perspektywie wakacje, czyli najlepszy czas na wycieczki i zwiedzanie urokliwych zakątków naszego kraju. Bez względu na to, czy wyjedziecie nad morze, na Mazury, w góry czy też zostaniecie w domu, zawsze warto znaleźć ciekawe miejsce, które przybliży historię danego regionu. Bohaterowie książek edukacyjnych „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” wydanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, przygotowali krótki przewodnik po najciekawszych muzeach w całej Polsce, w których nie zaznają nudy ani dzieci ani dorośli.

 

Odwiedzanie muzeów z dziećmi to idealny sposób na aktywną i edukacyjną rozrywkę, która łączy naukę z zabawą. Tym bardziej, że coraz więcej muzeów wprowadza interaktywne wystawy w muzeach, które stymulują ciekawość i zachęcają dzieci do eksploracji, co czyni naukę fascynującą przygodą. Bohaterowie Etnoekipy: Chmurnica, Buczka, Bebok i Bazyl zafascynowani historią, regionalnymi obrzędami czy tradycjami dawnej wsi, wytypowali kilka oryginalnych muzeów w całej Polsce, dzięki którym można przenieść się w czasie do świata, który już nie istnieje, a przy tym doskonale spędzić wolny czas i nabyć nowych umiejętności.

 

Domowe ognisko – gdzie i jak mieszkano?

Pierwszy tom edukacyjnej serii „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” wprowadza nas w tematykę jak się żyło ponad sto lat temu; gdzie mieszkano, jak powstawała tradycyjna zabudowa terenów wiejskich oraz jakie techniki budowania ówcześnie stosowano.

Aby cofnąć się w czasie wystarczy wybrać się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w Słupsku, gdzie znaleźć można tradycyjne szachulcowe chaty z XVIII wieku, poznać architekturę ich wnętrz oraz zobaczyć oryginalne sprzęty i meble.

Z kolei Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje niezwykłą wystawę w 10 zagrodach chłopskich, wnętrzach chałup czy budynkach gospodarczych, w których aranżowane zostały codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wianki na oktawę Bożego Ciała, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, kiszenie ogórków i kapusty. Dzięki tej ekspozycji można dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały obowiązki gospodarzy czy czas świętowania.

 

Zrób to sam – jak robiono różne przedmioty?

Czym zajmowali się bednarze? Jak wyglądał warsztat cieśli czy kowala? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w trzecim tomie „Wypraw z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”. Jeśli jednak chcielibyście bardziej zgłębić tajniki rzemiosła i rękodzieła dawnej wsi, warto odwiedzić Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju na Dolnym Śląsku. Tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, dom chleba, chatkę z dawnym sprzętem czy kuźnię i wziąć udział w różnych warsztatach.

Będąc w okolicach Kaszub warto zajrzeć do Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie można zapoznać się z codziennymi wyzwaniami życia na wsi oraz ich doświadczyć: mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie czy noszenie wody w nosidłach – może brzmi banalnie, ale bohaterowie Etnoekipy, zapewniają, że dopiero wtedy można zrozumieć, jak ciężkie było życie bez technologicznych nowinek.

 

Co do garnka włożyć – jak przygotowywano jedzenie: pierniki, rogale i obwarzanki?

W piątym tomie edukacyjnej serii, wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, razem z bohaterami można dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskiwano pożywienie i poznać podstawowe produkty spożywcze, które były nieodłączną częścią życia mieszkańców terenów wiejskich. Tę wiedzę teoretyczną warto podeprzeć praktyką.

Będąc w okolicy Kujaw można odwiedzić Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie podczas wizyty poznacie przepis na ten legendarny przysmak i sami go będziecie mogli zrobić, udekorować i wypiec.

Jeśli chcecie zgłębić tajniki wypieku pysznych Rogali Świętomarcińskich, zdobyć recepturę i wykonać je własnoręcznie, koniecznie musicie wybrać się do Poznania do Rogalowego Muzeum.

Miłośników obwarzanków zapraszamy do krakowskiego Muzeum Obwarzanka , gdzie poznacie unikatowy proces jego produkcji, samodzielnie go ulepicie i wypieczecie.

W każdym z tych miejsc, oprócz dobrej zabawy, czeka na każdego odwiedzającego także ciekawa porcja wiedzy o danym regionie i jego historii.

 

Dlaczego warto odwiedzać muzea z dziećmi?

W dobie cyfrowej rozrywki muzea stanowią cenne uzupełnienie doświadczeń naszych dzieci, oferując im szereg korzyści, które podkreślają ich wartość jako idealnego sposobu na zapewnienie rozrywki i wyeliminowanie nudy. Muzea, szczególnie te skierowane do dzieci, zostały zaprojektowane tak, aby stymulować i zachęcać do eksploracji. Interaktywne wystawy umożliwiają naukę poprzez doświadczanie, co jest znacznie bardziej skuteczne niż tradycyjne przyswajanie wiedzy. Dzieci mogą dotykać, eksperymentować i obserwować, co sprawia, że nauka staje się dla nich niezapomnianą przygodą.

Muzea czy skanseny są skarbnicami wiedzy o historii, kulturze, sztuce i dawnych tradycjach. Dzieci, odwiedzając je, zdobywają unikalną wiedzę na temat różnorodności kulturowej danego regionu, co jest istotne dla kształtowania ich otwartości i empatii. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć współczesny świat.

 

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś.” – edukacyjna seria dla uczniów szkół podstawowych:

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś.” opowiadają o tradycjach i obyczajach dawnego życia na polskiej wsi. Seria składająca się z sześciu książek stanowi wyjątkowe narzędzie wspomagające nauczycieli w prowadzeniu lekcji z podstawami edukacji regionalnej.

Głównymi bohaterami serii jest czwórka niezwykłych bohaterów: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy stają się przewodnikami po regionach całej Polski. Ich misją jest wprowadzenie dzieci w świat życia wiejskiego, ukazując je w wielu jego aspektach - od ciepła domowego ogniska, po korzenie tradycji, różnorodności zawodów, charakterystycznego pożywienia i wyjątkowych sposobów świętowania.

Seria „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”, została stworzona w celu wspierania edukacji regionalnej dzieci poprzez przystępne i angażujące treści. Książki obejmują różnorodne tematy z zakresu nauki, kultury, historii oraz dziedzictwa wsi, poszerzające horyzonty najmłodszych uczniów.

Pomysłodawcą i wydawcą serii jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.  

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Źródło: Internet
http://google.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »