Motoryzacja » Samochody

Ubezpieczenie autocasco – przed czym chroni polisa AC?

Ubezpieczenie autocasco – przed czym chroni polisa AC?
Zobacz więcej zdjęć »
Ubezpieczenie autocasco, popularnie zwane AC, to dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, jakie można wykupić w celu zabezpieczenia swojego auta przed różnymi zdarzeniami np. kradzieżą.

Zakres ochrony w ramach autocasco może być bardzo różny – warto poznać zasady określania odpowiedzialności ubezpieczyciela, aby dobrze wybrać polisę AC.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Dlaczego warto mieć polisę AC?

Zakup ubezpieczenia AC to dodatkowy wydatek, na który decyduje się około 30% kierowców. Większość osób wykupuje jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC, które pozwala uzyskać odszkodowanie tylko w przypadku, gdy nasz samochód zostanie zniszczony z winy innego kierowcy. Tymczasem ubezpieczenie autocasco chroni nas przed szeregiem innych zdarzeń. Na odszkodowanie z jego tytułu można liczyć najczęściej w następujących przypadkach:

  • kradzieży samochodu
  • kradzieży części auta lub jego wyposażenia
  • zniszczenia auta przez wandali np. gdy ktoś zarysuje gwoździem karoserię lub urwie lusterko
  • zniszczenia auta w wyniku czynników atmosferycznych np. gdy podczas burzy konar uderzy w auto lub gdy podczas gradobicia zostanie na nim zniszczony lakier
  • gdy samochód zostanie z uszkodzony z naszej winy (za pewnymi wyjątkami) np. gdy zderzymy się ze zwierzęciem lub wjedziemy w ogrodzenie.

Jak widać, ubezpieczenie AC może okazać się pomocne w wielu trudnych sytuacjach, bez którego narażeni bylibyśmy na wysokie koszty.Czy autocasco chroni przed każdym ryzykiem?

Lista zdarzeń, na wypadek których może chronić nas AC, jest co prawda długa, ale zwykle nie obejmuje wszystkiego, co może się przytrafić naszemu autu. Znajduje się ona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Przed zawarciem polisy warto je dokładnie przeczytać, by wiedzieć, na jaką pomoc ubezpieczyciela można liczyć. Równie ważna jest lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ponieważ wymienia ona sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Przykładem takiej sytuacji może być zdarzenie, do którego doszło w wyniku prowadzenia auta przez osobę pod wpływem środków odurzających lub gdy kradzież auta miała miejsce wskutek pozostawienia kluczyków w samochodzie. Pewnym rodzajem ograniczenia odpowiedzialności jest również tzw. franszyza integralna – jest to minimalna wartość szkody, która nie jest pokrywana przez ubezpieczyciela. Chodzi tutaj o drobne szkody (np. odprysk na szybie), których likwidacja skutkowałaby zbyt wysokimi kosztami operacyjnymi dla ubezpieczyciela.

Dość trudno przewidzieć wszystkie zdarzenia losowe mogące przytrafić się podczas użytkowania auta, dlatego ubezpieczyciele wymyślili tzw. ubezpieczenie all risk. Wbrew nazwie nie zapewnia ono jednak pełnej ochrony od wszystkich zdarzeń – zwykle obejmuje ryzyka wymienione w OWU oraz te niewymienione, jednak z uwzględnieniem wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela wyszczególnionych w warunkach ubezpieczenia. Należy się więc dobrze zastanowić, czy warto wykupić ubezpieczenie all risk, ponieważ może się okazać, że wcale nie zapewni nam ono pełnej ochrony.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »