Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Ulga podatkowa na wychowanie dziecka 2012

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wypełniając deklarację podatkową za 2012 r. po raz ostatni możemy skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka w jej dotychczasowym kształcie.

Kwota, jaką rodzice będą mogli odliczyć na jedną pociechę, wynosi nadal 1.112,04 zł za rok podatkowy. W wypadku dwójki lub trójki dzieci ulgę prorodzinną należy przemnożyć przez ilość dzieci.

Nie zawsze jednak będziemy mogli skorzystać z całej ulgi. Zgodnie z prawem można ją odliczyć od podatku za okres, w którym wykonywana była władza rodzicielska. Miesięczne odliczenie wynosi 92,67 zł, dzienne natomiast 3,09 zł. Ulga dzienna będzie liczona na przykład gdy rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej w trakcie miesiąca, a sąd przekazał ją opiekunowi prawnemu.

Przykład: Matka sprawowała władzę rodzicielską nad dzieckiem do dnia 14 stycznia 2012 roku. Przysługuje jej prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej za 13 dni stycznia. Dzienna stawka wynosi 3,09 zł, matka odpisze więc od podatku 3,09 x 13 dni. Sąd, który przekazał pieczę nad dzieckiem opiekunowi prawnemu, z którym zamieszkiwało dziecko do końca miesiąca, przyznał tym samym ulgę opiekunowi. Opiekun może odliczyć ulgę za dni od 14 stycznia do końca tego miesiąca oraz za kolejne miesiące do końca roku podatkowego.

Zgodnie z prawem po separacji lub rozwodzie prawo do odliczenia przysługuje obydwojgu rodzicom, jeżeli ci opiekują się dzieckiem wspólnie. Jeżeli dziecko przebywa cały rok tylko u jednego z rodziców wówczas tylko jemu przysługuje ulga. Jeśli dziecko przez część roku mieszka u każdego z rodziców, ulga odliczana będzie odpowiednio poprzez dzielenie między podatników, stosownie do liczby miesięcy pobytu dziecka u danego rodzica. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »