Zdrowie » Dziecko
Umiejętnie dobrane zabawki
Zobacz więcej zdjęć » |
Ważne, aby były to produkty idealnie dopasowane do wieku i etapu rozwoju dziecka. Anna Kucharska, ekspert marki VTech, przedstawia skalę „milowych kroków” rozwoju dziecka autorstwa Lisy Eliot - praktycznego narzędzia, pomagającego dopasować zabawkę do wieku malucha.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Noworodek
Pierwszy rok życia, z punktu rozwoju podstawowych umiejętności, jest niezwykle istotny. Dziecko niemal samodzielnie zaczyna stawiać pierwsze kroki, myśleć i wypowiadać pierwsze słowa. Przez okres 12 miesięcy kształtują się podstawowe umiejętności sensoryczno-motoryczne oraz potrzeby: emocjonalne, językowe czy poznawcze. Dlatego ważne jest, by wśród zabawek malca znalazły się produkty wspomagające rozwój powyższych umiejętności, stymulujące rozpoznawanie dźwięków i kształtów, działające na wszystkie zmysły. W tej roli doskonale sprawdzą się edukacyjne zabawki marki VTech - Bobo-Radio i Gąsieniczka Wędrowniczka. Wesołe radyjko z piosenkami i melodiami wspiera naukę cyferek 1-2-3 i literek A-B-C, natomiast materiały wykorzystane do stworzenia zabawki - plastik i miękki plusz - rozwiną wrażenia sensoryczne dziecka. Alternatywą może być wesoła Gąsieniczka Wędrowniczka. Mała przyjaciółka, złożona z ruchomych kulek, zachęci malca do nauki kolorów, kształtów, literek i cyferek, wypowiadanych przez zabawkę o wyjątkowym głosie.
Roczniak
Kiedy twój maluszek skończy roczek, z większym zainteresowniem poznaje otaczającą go rzeczywistość. Choć przez okres ostatnich 12 miesięcy przeszdł ogromną przemianę od noworodka do małego dziecka, nieprzerwanie udoskonala dopiero co nabyte umiejętności motoryczne i poznawcze. Chętnie eksperymentuje, ucząc się metodą prób i błedów, chłonąc przy tym nowe informacje niczym gąbka. Ważne jest, by w tym okresie zwrócić także uwagę na rozwój językowy i społeczno-emocjonalny dziecka - mówi Anna Kucharska, specjalistka kreatywna VTech, producenta elektronicznych zabawek dla dzieci. Zabawki takie jak Bączek, Chodzik czy Hula-Kula marki VTech stymulują malca do stawiania pierwszych kroków, a także poruszania się przy boku nowego przyjaciela. Chodzik, posłuży jako wesoła zabawka ucząca za pomocą dźwięków, ale także pomoże zachować dziecku równowagę, kiedy po raz pierwszy stanie na własnych nóżkach, natomiast Bączek czy Hula-Kula, wprawione w ruch, zachęcą malca do podążania tuż za nimi, przez co dziecko staje pozostaje w ruchu.
Dwulatek
Z wiekiem dziecko staje się coraz bardziej świadome otaczającej rzeczywistości. Z ciekawością podchodzi do nieznanych rzeczy, chcąc tym samym podkreślić swoją niezależność. Choć dla rodziców sytuacja ta może być nieco trudniejsza - wymaga poświęcenia dwa razy więcej uwagi malcowi, który od pewnego czas obecny jest niemal wszędzie - jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Właśnie w tym momencie malec rozwija swoje umiejętności motoryczne i psychiczne. Chętnie poznaje nowe rzeczy, łapiąc je w swoje rączki, które teraz dla niego są doskonałym źródłem poznania. Jest bardzo żywy, intensywnie się uczy, wypowiadając coraz więcej nowych słów. Dlatego, wybierając zabawki, zatroszczmy się o to, by nieprzerwanie ćwiczyć jego umiejętności ruchowe i mówienia. Sprawdzą się w tej roli Rozmowny Telefonik i Kierownica Małego Rajdowca marki VTech. Zarówno jedna, jak i druga zabawka, stymuluje umysł dziecka do ćwiczenia i rozwijania nowo nabytych zdolności. Rozmowny Telefonik pozwoli malcowi prowadzić długie rozmowy, ucząc nowych słów i nazw zwierząt, natomiast Kierownica przeniesie dziecko w świat rajdowych wyścigów, gdzie jego energia w postaci ruchu jest jak najbardziej wskazana. Dwulatek intensywnie się rozwija, nie zapomnijmy więc o psychice dziecka - wykorzystajmy do tego duże tekturowe Baby Puzzle, które rozwiną w nim umiejętność logicznego myślenia.
Trzylatek
U trzylatka bardzo mocno rozwija się cekawość świata, wyobraźnia i pomysłowość. Malec z każdym dniem z coraz większą samodzielnością odkrywa otaczającą go rzeczywistość. Zaciekawiony tym, co nieznane, potrafi zasypać rodzica masą pytań, jednocześnie próbując samemu udzielić oryginalnych odpowiedzi. Jego wiedza systematycznie się poszerza i malec w uroczy sposób stara się złożyć pierwsze zdania, starając się skupić na sobie uwagę. Nieprzerwanie uczy się nowych słów, kształci swoje umiejętności poznawcze i psychiczne. Powoli uczy się logicznego myślenia, kojarząc i łącząc odrębne elementy. Dlatego w tym wieku wybierzmy zabawki, które pozwolą dziecku swobodnie rozwijać aparat mowy, a także wzbogacą wiedzę malca o nowe słownictwo. Bez wątpienia jest to okres, w którym dziecko intensywnie się rozwija, dlatego Jabłko z Literkowym Zoo, Telefon Zygzak czy Telefon Księżniczki marki Vtech pozwolą malcowi każdego dnia zdobywać wiedzę, ucząc słówek, cyferek czy nazw zwierząt. Odpowiednie będą także Puzzle Maxi marki Trefl - tekturowa układanka rozwija i kształtuje wyobraźnię, ucząc logicznego myślenia.
Czterolatek
Dlaczego? - to bez wątpienia pytanie, które usłyszymy niejednokrotnie. Kiedy maluszek staje się coraz starszy, rośnie również jego ciekawość świata. Mówi coraz płynniej, doskonale radzi sobie z chodzeniem. Coraz więcej rozumie, przez co więcej chce poznać. Warto wówczas podarować dziecku zabawki, które zaspokoją jego ciekawość, ucząc i rozwijając wyobraźnię. Idealnie nadają się do tego Laptop czy Globus Małego Odkrywcy marki VTech. Wyjątkowe zabawki edukacyjne zabiorą dziecko w niezapomnianą podróż w głąb wyobraźni, a zarazem rozbawią wesołymi dźwiękami i kolorami. Nauczą nowych słów, miejsc, kolorów czy zwierząt, nieprzerwanie poszerzając wiedzę dziecka. Ciekawego świata malca z pewnością zachwycą Calendar & Tic Tock, edukacyjne puzzle, które wspomogą naukę nowych słów, pór roku i zegara.
Dziecko nieprzerwanie się rozwija, stale doskonaląc nabyte do tej pory umiejętności. Rolą rodzica jest pomoc malcowi w codziennych wyzwaniach. Dlatego wybierając zabawi, które znajdą się w otoczeniu szkraba, warto zwrócić uwagę na to, czy będą one odpowiednie pod względem wieku, funkcji i użyteczności, a co najważniejsze - czy będą dawały wiele radości.
Nadesłał:
Publicon
|
Komentarze (0)