Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Unia Europejska już po raz drugi obchodzi Dzień Homeopatii

Unia Europejska już po raz drugi obchodzi Dzień Homeopatii
Zobacz więcej zdjęć »
Europejski Dzień Homeopatii w tym roku będzie obchodzony 2 kwietnia pod hasłem „Homeopatia dla zdrowszej Europy”. Jego celem jest analiza aktualnej sytuacji homeopatii w Europie.

W tym dniu będą miały miejsce prezentacje na temat podstaw naukowych tej dziedziny medycyny i jej integracji w ramach głównego nurtu opieki zdrowotnej. Omówiony także zostanie wymiar gospodarczy oraz przedstawione doświadczenia pacjentów stosujących leki homeopatyczne.

Gospodarzem seminarium, które odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem europejskich stowarzyszeń pacjentów, lekarzy i producentów, będzie posłanka Parlamentu Europejskiego Marian Harbin.

Homeopatia na trwałe wpisała się w tradycję medyczną Europy. Jej pełne bezpieczeństwo zostało potwierdzone w praktyce lekarskiej. Leki homeopatyczne są stosowane przez przeszło 100 milionów Europejczyków, a homeopatia cieszy się stale rosnąca popularnością wśród pacjentów i lekarzy.

Celem obchodów Europejskiego Dnia Homeopatii jest wzrost wiedzy polityków i decydentów na temat roli, jaką homeopatia odgrywa w europejskim systemie opieki zdrowotnej i jak może się zmieniać. Dzień Homeopatii to wspólna inicjatywa europejskich stowarzyszeń pacjentów, lekarzy oraz farmaceutów związanych z homeopatią, jak również stowarzyszeń firmowych.

W trakcie obchodów pierwszego Dnia Homeopatii w 2008 roku podkreślano rolę instytucji takich jak Parlament Europejski, w rozwoju współczesnej homeopatii oraz jej znaczenie dla obywateli państw Unii Europejskiej. Podkreślano również rozwój Homeopatii Opartej na Faktach.

Pacjenci i lekarze, którzy uczynili Europejski Dzień Homeopatii corocznym wydarzeniem, podkreślają potrzebę wznowienia dyskusji nad uznaniem homeopatii i leków homeopatycznych jako części systemu opieki medycznej w Unii Europejskiej. Choć medyczne produkty homeopatyczne nie są traktowane priorytetowo, potrzebę ich stosowania wyrażają sami obywatele krajów europejskich.

Homeopatia w Europie:

  • Co trzeci Europejczyk zna homeopatię a 29 procent  tej grupy stosuje ją w leczeniu (źródło: Commission Report to the European Parliament and Council on the Application of Directives 92/73 and 92/74, Brussels 14.07.1997 Com(97) 362 final).
  • Leki homeopatyczne mają około jednoprocentowy udział w całkowitym rynku produktów farmaceutycznych w całej Europie oraz siedmioprocentowy udział w rynku leków sprzedawanych bez recepty. (Źródło: Homeopathic and Anthroposophic Medicine in Europe – Facts and Figures, Second Edition, 2007, ECHAMP).

Homeopatia w Polsce:

  • 81% Polaków słyszało o homeopatii, a 30% ją stosuje. 56% Polaków uważa, że homeopatia to skuteczna metoda leczenia, 62% społeczeństwa uważa, że lekarze zapisujący leki homeopatyczne są godni zaufania. (Źródło: badanie TNS OBOP „Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym”, listopad 2006 rok).
  • 54% Polaków stosujących leki homeopatyczne swoją wiedzę na ich temat czerpie od lekarzy i farmaceutów. 40% respondentów uważa, że ich zdaniem lekarze zalecający leki homeopatyczne stosują skuteczniejsze metody leczenia niż inni lekarze. (Źródło: badanie TNS OBOP „Opinie użytkowników leków homeopatycznych na temat homeopatii, lekarzy homeopatów, leków homeopatycznych oraz homotoksykologii”, kwiecień 2008 rok).

Dodatkowych informacji udziela:

Katarzyna Mitrowska

Heel Polska

katarzyna.mitrowska@heel.pl

tel. (22) 545 07 35, kom. 510 206 901

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KaMODUS www.kamodus.pl
http://www.kamodus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »