Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

USG bioderek u niemowląt

USG bioderek u niemowląt
Zobacz więcej zdjęć »
Wstępne badanie stawów biodrowych dziecka odbywa się niedługo po narodzeniu. Kolejne badanie ultrasonograficzne USG bioderek jest obowiązkowe i przypada na 6 do 12 tygodnia życia.

Pierwsze badanie bioderek.


Wstępne badanie stawów biodrowych dziecka odbywa się niedługo po narodzeniu. W razie wykrycia jakichś nieprawidłowości ortopeda skieruje nas na dalsze rozpoznanie. Kolejne badanie ultrasonograficzne USG bioderek jest obowiązkowe i przypada na 6 do 12 tygodnia życia - na takie badanie dostajemy skierowanie od lekarza prowadzącego. Zabieg jest bardzo szczegółowy - jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości, nawet te najmniejsze.

 

Jak przebiega badanie?

Badanie USG bioderek jest całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Przed badaniem należy rozebrać dziecko i położyć je na specjalnej kozetce. Lekarz smaruje biodra niemowlęcia żelem, następnie przykłada głowice sondy. Pierwszy etap wymaga, by dziecko leżało stosunkowo nieruchomo. W drugim etapie przechodzimy do badania dynamicznego. Lekarz wykonuje ruchy nóżkami dziecka, pozwala to ocenić czy stawy rozwijają się tak jak powinny.

Dlaczego to takie ważne?

Stawy dzieci w wieku niemowlęcym są zbudowane z chrząstki skłonnej do odkształceń. Przez to niemowlę cały czas narażone jest na nieprawidłowe zmiany w budowie stawu - co skutkuje złym jego funkcjonowaniem. Bagatelizując sprawę w tak wczesnym stadium, możemy narazić dziecko na wiele nieodwracalnych komplikacji. Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym szybciej i z lepszym skutkiem poradzimy sobie z leczeniem.

Dysplazja stawów biodrowych.

Najczęstsze zagrożenie z jakim możemy się spotkać to dysplazja stawów biodrowych. Mamy z nią do czynienia kiedy panewka stawu biodrowego jest zbyt płytka lub głowa kości udowej nie dość zaokrąglona - wtedy elementy stawu nie pasują do siebie idealnie. Taki staw biodrowy nie może należycie się rozwijać. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod leczenie dysplazji: najczęstszym zaleceniem jest noszenie przez dziecko protezy. Nie jest to przyjemne, ani lekkie wyjście, ale skutkuje stuprocentową poprawą.

 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NZOZ All-Medicus Katowice
http://allmedicus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »