Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

W pierwiastkach tkwi siła – potas

W pierwiastkach tkwi siła – potas
Zobacz więcej zdjęć »
Potas, jeden z najważniejszych elektrolitów, pełni w organizmie człowieka szczególnie ważne funkcje, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek ciała.

Potas nieprzypadkowo nazywany jest pierwiastkiem życia, gdyż odgrywa kluczową rolę w wielu procesach, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ten, tak ważny dla naszego ciała minerał, jest rozpuszczalny we wszystkich płynach zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych. Magazynują go natomiast mięśnie poprzecznie-prążkowane. Dzienne zapotrzebowanie na potas dla dorosłego człowieka wynosi ok. 3,5 g. Zazwyczaj pokrywa go właściwie zbilansowana dieta. Jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w okresie letnim, gdyż jest on wydalany aż w 90% z moczem, a podczas wzmożonego wysiłku fizycznego również z potem.

Dobroczynne działanie potasu

Potas jako składnik mineralny, który naturalnie występuje w przyrodzie i organizmie człowieka, ma kluczowe znaczenie dla czynności serca, przewodzenia mięśniowo-nerwowego, utrzymywania prawidłowej objętości i dystrybucji płynów w ustroju. Bierze również udział w produkcji białek, które z kolei pełnią bardzo ważną funkcję w tworzeniu narządów. Transportuje substancje odżywcze do wnętrza komórek ciała oraz przyczynia się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Pobudza wydzielanie insuliny oraz uczestniczy w spalaniu węglowodanów. Reguluje ponadto pH wewnątrz komórek oraz panujące w nich ciśnienie osmotyczne. Jest aktywatorem wielu enzymów komórkowych. Reguluje gospodarkę wodną organizmu. Odpowiada wraz z sodem, w stosunku do którego ma antagonistyczne działanie, za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Odgrywa szczególną rolę w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, gdyż zwiększa wydalanie nadmiaru sodu z organizmu. Potas ma znaczący wpływ również na kondycję skóry, odpowiedni jego poziom warunkuje dobre jej nawilżenie, co z kolei przyczynia się pośrednio do opóźnienia procesów jej starzenia. Jak widać, lista korzyści jest pokaźna.

Przyczyny i objawy niedoboru

Na utratę potasu jesteśmy narażeni zwłaszcza podczas długotrwałych wymiotów i biegunek. Istnieje również takie ryzyko, jeśli nadużywamy kawy czy alkoholu. Przyczynia się do tego nie tylko wysiłek fizyczny połączony z intensywnym poceniem, lecz także stosowanie diety odchudzającej. Zazwyczaj jednak prozaiczną przyczyną niedoboru wszelkich pierwiastków jest źle zbilansowana dieta. Warto obserwować swoje ciało, gdyż organizm niejednokrotnie sygnalizuje nam swoje potrzeby. – Oznaką niedoboru potasu jest ogólne osłabienie, zmęczenie, podenerwowanie czy apatia. Sygnałem mogą być zarówno opuchnięte nogi czy ręce, jak i nadciśnienie lub nieregularne bicie serca – tłumaczy lek. med. Arkadiusz Zieliński. O jego braku mogą świadczyć także skurcze mięśni nóg, pojawiające się podczas wysiłku czy w upały. Wskazówką mogą być też problemy z przemianą materii, np. zaparcia. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się na badanie krwi. Postawienie na zdrowy tryb życia i zmiana diety, pozwolą cieszyć się nam zdrowiem. – To w większości przypadków powinno pomóc przywrócić prawidłowe stężenie potasu we krwi. Jeśli to okaże się natomiast niewystarczające, można wspomóc się suplementacją – wyjaśnia Arkadiusz Zieliński. Dobrym rozwiązaniem są istniejące na rynku suplementy diety, dzięki którym można w prosty i szybki sposób dostarczyć organizmowi potrzebnych elementów. Popularny np. Katelin+SR – dostępny w aptekach bez recepty – zawiera potas w postaci mikropeletek, które uwalniają substancję w jelicie cienkim, czyli tam, gdzie jest najlepiej wchłaniana. Ze względu na unikatową budowę – mikropeletki, stosowanie suplementu zgodnie z zaleceniami producenta jest dobrze tolerowane oraz całkowicie bezpieczne.

Produkty bogate w potas

Niezbędny dla ludzkiego organizmu potas występuje praktycznie we wszystkich produktach, poza tłuszczami i cukrami. W trosce o zdrowie powinniśmy spożywać produkty zasobne w ten życiodajny składnik. Szczególnie bogaty zasób tego pierwiastka można znaleźć w suszonych owocach. Pokaźne źródło potasu, przy jednoczesnej niskiej zawartości sodu, stanowią ponadto nasiona roślin strączkowych, czyli: fasola, groch, soczewica, cieciorka, soja, bób. Świeże owoce są także świetnym pomysłem, a przy tym niezwykle smacznym, aby uzupełnić niedobory tego makroelementu. Należy zwrócić szczególną uwagę na: banany, pomarańcze, morele, truskawki, kiwi, figi i grejpfruty. Wśród warzyw najlepiej wybierać: pomidory, kapustę, kalafior, szpinak. Dużą dawkę potasu zawierają też mięsa. Obfite jego pokłady znajdziemy również w rybach, zwłaszcza łososiu, flądrze, tuńczyku, sardynkach. Aby dbać o jego prawidłowy poziom nie można stronić też od nabiału. Przede wszystkich menu wysokopotasowe powinno być bogate w produkty świeże, przy jednoczesnym unikaniu artykułów wysokoprzetworzonych, które zawierają dużą ilość soli i substancji konserwujących.

Organizm ludzki potrzebuje witamin oraz mikro- i makroelementów do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z takich ważnych pierwiastków jest potas. Dbanie o właściwy jego poziom powinno wejść w rutynę dnia codziennego. Droga do zdrowia i wewnętrznej harmonii jest prosta – zmiana trybu życia, pozytywne nastawienie i zdrowa dieta, bogata w cenne, odżywcze składniki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »