Motoryzacja » Transport

Wakacyjne podróże autokarowe Polaków

Wakacyjne podróże autokarowe Polaków
Zobacz więcej zdjęć »
Dotarliśmy do półmetka wakacji, możemy więc zacząć analizować tegoroczne preferencje wyjazdowe Polaków. Dokąd najchętniej udawali się podróżnicy wybierający przejazd autokarem – i dlaczego?

Raport przygotowała redakcja portalu www.BiletyAutokarowe.pl, korzystając z danych zgromadzonych we własnym zakresie.

 

 

 

Bez większych przetasowań

Jak od wielu lat, i tym razem najpopularniejszymi celami podróży autokarowych Polaków były Niemcy i Wielka Brytania. Zakupy biletów do obu tych krajów stanowiły łącznie około 40 proc. wszystkich złożonych na wakacje rezerwacji.

Choć mówiąc o Niemczech nie sposób wyróżnić jednego miasta, które pod względem popularności przewyższałoby pozostałe, to w przypadku Wielkiej Brytanii rezerwacje biletów do Londynu były wykonywane nieporównywalnie częściej niż rezerwacje biletów do innych miejscowości.

Kolejne pod względem popularności są Holandia i Belgia. Co ciekawe, gdyby porównać stosunek liczby zarezerwowanych biletów do wielkości kraju, to one cieszyłyby się największą popularnością. Ich wynik może zresztą okazać się jeszcze lepszy, ponieważ część podróżnych wybierała się do Belgii, ale wysiadała w przygranicznych miastach w Niemczech – w tym przypadku jednak rezerwacja była liczona na korzyść Niemiec.

Następne w rankingu są kraje skandynawskie, tzn. Norwegia i Szwecja, natomiast po nich plasują się Włochy. W ostatnich miesiącach sieci połączeń przewoźników oferujących przejazdy do Włoch zostały znacznie rozbudowane, dzięki czemu dużą popularnością cieszą się małe włoskie miejscowości, do których dojazd jeszcze niedawno był niemożliwy.

Dobry wynik osiągnęła Chorwacja. Warto zauważyć, że w tym roku stała się ona bardzo popularna wśród turystów, co przełożyło się na uruchomienie dodatkowych połączeń sezonowych przez linię Roma Bus. Przewozy do Chorwacji zapewnia także przewoźnik GlobTourist – choć bilety obu linii są jeszcze dostępne, nie warto czekać z rezerwacją.

Polacy zaczęli również rezerwować bilety do Francji, choć są to rezerwacje głównie na terminy wrześniowe.

Autokar dla zapracowanych

Dlaczego popularniejsza od Francji - turystycznego raju - była nawet Szwecja czy Belgia? Ponieważ autokarami jeżdżą przede wszystkim osoby udające się za granicę w celach zarobkowych. Choć nie dysponujemy podobnymi danymi dla transportu powietrznego, możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że to branża lotnicza obsługuje większość turystów.

Praca była głównym motywem wyjazdu w przypadku pasażerów udających się Niemiec (gdzie popularne jest sezonowe zatrudnienie w charakterze opiekunki do dziecka lub opiekuna osób starszych), do Anglii (rozmaite prace w firmach budowlanych, fabrykach itp.), Holandii i Belgii (praca przy zbiorach owoców i przetwarzaniu żywności), krajów skandynawskich (głównie praca w firmach budowlanych) oraz do Włoch (zbiory owoców). Do Francji Polacy wybierają się we wrześniu ze względu na odbywające się w tym miesiącu zbiory winogron, które stanowią okazję do szybkiego i atrakcyjnego zarobku.

Drugim najczęstszym celem podróży autokarowych są odwiedziny u rodziny mieszkającej za granicą. Cel ten przyświecał głównie pasażerom udającym się do Wielkiej Brytanii, Niemiec i krajów Beneluksu. Regiony, do których osoby korzystające z autokarów wybierały się głównie w celach turystycznych, do nadmorska część Włoch oraz Chorwacja.

2012 a 2011

W roku 2012 Polacy kupili około 40 proc. więcej wakacyjnych biletów autokarowych niż w roku 2011. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na rezerwację biletów online?

- Są dwie główne przyczyny – wyjaśnia Mirosław Nikolin. - Po pierwsze, średni czas od złożenia rezerwacji do otrzymania biletu wynosi 10 minut. Podróżnym podoba się możliwość zorganizowania wyjazdu drugi koniec Europy dosłownie w kwadrans. Po drugie, rośnie liczba posiadaczy internetowych kont bankowych, które umożliwiają korzystanie z naszej oferty. Przypominamy, że serwis BiletyAutokarowe.pl oferuje płatności online już z 31 banków.

Rok 2012 jest bardzo udany dla branży transportu autokarowego. Jak na jego tle wypadanie rok 2013? Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej osób będzie przekonywać się do jazdy autokarami.

Raport przygotowała redakcja portalu www.BiletyAutokarowe.pl, oferującego bilety na przewozy autokarowe. W ofercie znajdziesz 24 000 połączeń do całej Europy. Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją portalu, która pozwala na jeszcze łatwiejszy zakup tanich biletów autokarowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

grupaprobiz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »