Dom » Nieruchomość

Warszawskie nieruchomości nadal najdroższe

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny warszawskich nieruchomości są znacznie zróżnicowane ze względu na swój typ. Co ciekawe, zainteresowani zakupem mieszkania powinni przeznaczyć na kupno jednego metra kwadratowego ok. tysiąc zł więcej niż w przypadku domu.
Najwięcej ofert dotyczy nieruchomości zlokalizowanych w Wawrze i na Białołęce. Dzięki niskim poziomom stóp procentowych kredyty hipoteczne nadal są dość tanie i łatwo dostępne.

Metr domu w Warszawie znacznie tańszy od ceny zakupu metra mieszkania

Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie płacimy średnio 7 560 zł. Koszt tej samej powierzchni w przypadku domów jest natomiast znacznie mniejszy. Przeliczając przeciętną cenę zawartą w ofercie tego typu nieruchomości na wartość pojedynczego metra okazuje się, że różnica ta wynosi ponad tysiąc złotych. – Za metr kwadratowy domu w Warszawie trzeba zapłacić średnio 6 470 zł, to taniej niż w przypadku mieszkania. Stolica wciąż pozostaje najdroższym miastem w Polsce. Decydując się na kupno wolnostojącej nieruchomości o powierzchni do 250 mkw. w Warszawie, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1,21 mln zł. Ceny zaczynają się od 520 tys., a kończą na niemal 3 mln zł – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

W Warszawie najwięcej ofert można znaleźć w Wawrze. Stanowią one aż 31% całości podaży. Druga pod względem dostępności nieruchomości jest Białołęka – prawie 13%. Średni koszt domu w tych dzielnicach to kolejno 970 tys. zł i  910 tys. zł. Są to jedne z najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert  – komentuje Marta Kosińska – Tańsze propozycje można znaleźć jedynie na Rembertowie, gdzie na zakup domu o powierzchni do 250 mkw. trzeba dysponować kwotą około 760 tys. zł, a także w Ursusie (870 tys. zł) i Wesołej (930 tys. zł).

Stabilizacji na rynku nieruchomości ciąg dalszy

Na stołecznym rynku mieszkaniowym wakacje upływają pod znakiem stabilizacji cenowej. – Kupujący nieruchomość w lipcu musieli dysponować kwotą w przedziale 7 300 – 7 400 zł za mkw. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku cena ta wzrosła o ok. 200 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Warto zwrócić uwagę, że w ostatecznych negocjacjach udaje się obniżyć wydatki średnio o 3%. Zainteresowani nabyciem mieszkania mogą więc podejmować próby rozmowy z właścicielami. Należy pamiętać, że sprzedający czasem obniżają cenę nawet kilkukrotnie, by w końcu dojść do poziomu odpowiadającemu realiom rynku. – Z naszych obserwacji wynika, że największe trudności mogą występować w przypadku nieruchomości wycenionych poniżej 350 tys. zł. Jest to wynik zwiększonego zainteresowania takimi mieszkaniami. W ich przypadku właściciele tuż po wystawieniu oferty sprzedaży niezbyt chętnie podejmują negocjacje – dodaje ekspert.

Ułatwiony dostęp do kredytów hipotecznych

Dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie, kredyty hipoteczne nadal są tanie i dość łatwo dostępne.  Kupując mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Warszawie po przeciętnej cenie, rata wyniesie 2 033 zł (w przypadku okresu spłaty 25 lat). Jeszcze trzy lata temu była to suma 2 624 zł. – Nadal dla wielu osób zainteresowanych kredytem problemem pozostaje natomiast wkład własny, który musi wynosić nie mniej niż 10% wartości mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W Warszawie kupując nieruchomość o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać aż 44 124 zł. Dzięki rządowym dopłatom wkładu własnego nie muszą posiadać jedynie osoby, które spełniają warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Już niedługo będzie ich więcej, gdyż pomoc będzie można uzyskać nie tylko na nowe mieszkania, ale również te z rynku wtórnego. Trzeba jednak dodać, że limit ceny dla tych ostatnich będzie znacznie niższy. W Warszawie cena metra kwadratowego nowego mieszkania musi być mniejsza niż 6 588 zł, a używanego nie będzie mogła przekraczać 5 390 zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »