Dom » Ogrody

Warte zachodu - nawierzchnie z kostki brukowej

Warte zachodu - nawierzchnie z kostki brukowej
Zobacz więcej zdjęć »
Efektowna, powszechnie dostępna, niezbyt droga, przyjazna środowisku i użytkownikowi. To ona - kostka brukowa. Niezastąpiona na wielu skwerach, podwórkach i ogrodach.

Gdy budowa naszego wymarzonego domu zbliża się ku końcowi lub gdy właśnie chcemy odświeżyć wizerunek nieco starszego budynku, warto pomyśleć również o jego otoczeniu. Wówczas kostka brukowa okazuje się idealnym materiałem dzięki któremu aranżacja otoczenia zyskuje na estetyce i funkcjonalności.

Trwała i stylowa

Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki betonu z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się wytrzymała i niczym nie odbiegająca urodzie naturalnej skały, betonowa kostka brukowa. Jako materiał trwały, a jednocześnie uniwersalny, wpisała się ona już na stałe w polski krajobraz. Nieobojętni na jej wdzięki są też projektanci i architekci. Coraz częściej dostrzegają jej doskonałe walory estetyczne i użytkowe. Dzięki niej nawierzchnie alejek, podjazdów i tarasów są nie tylko trwałe, ale również stylowe.

Same plusy

Niewątpliwą zaletą kostki brukowej są jej ogromne możliwości aranżacyjne. Bez problemu możemy dopasować ją do charakteru i stylu naszej posesji, gdyż różnorodność wzorów i barw jest coraz bogatsza. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno na podjazd, parking przydomowy, taras, jak i ścieżki w ogrodzie oraz opaskę przydomową. Co więcej, różne rodzaje kostki można często łączyć ze sobą w jednej nawierzchni.

Nie bez znaczenia jest również to, że jej ułożenie często nie wymaga zaangażowania ciężkiego sprzętu. Wystarczy kilkuosobowa grupa wyposażona w jedno urządzenie do zagęszczania i drugie do cięcia. Mimo, że nawierzchnia zbudowana z kostki brukowej jest bardzo trwała, to jeśli wystąpi konieczność wykonania prac ziemnych, kostkę można łatwo zdemontować, a następnie wbudować ponownie. Prawidłowo ułożona nawierzchnia gwarantuje też przepływ wód opadowych do gruntu, eliminując tworzenie się kałuż.

Do wszystkich jej zalet trzeba dodać i tę - atrakcyjna (w stosunku do kamienia naturalnego) cena. Wyjątkowo piękną kostkę szlachetną można kupić już za ok. 40 zł za metr kwadratowy. Jest też łatwo dostępna na terenie całego kraju.
Doceniona przez ekspertów

Specjaliści z dziedziny budownictwa uważają, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nie będzie lepszego, tańszego i bardziej różnorodnego materiału do pokrycia nawierzchni niż kostka brukowa.

Jej cechy sprawiają, że coraz częściej można spotkać wykonane z niej powierzchnie zarówno wokół prywatnych domów, jak i obiektów użyteczności publicznej. Ma na to wpływ również ogromny postęp, jaki dokonał się w produkcji i asortymencie elementów brukarskich.

Obecnie można dobrać odpowiedni rodzaj kostki brukowej do każdego stylu budynku i posesji. Kostki dostępne są w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej - od jasnych piaskowych barw, poprzez ciepłe ceglane odcienie, aż po chłodne ciemne szarości. Wszystko zależy jedynie od pomysłu i fantazji projektanta i inwestora.

Czy wiesz, że...

Polska, zaraz po Niemczech, zajmuje drugie miejsce na rynku kostki brukowej. Przyczyniła się do tego ogromna popularność, jaką od samego początku cieszył się w naszym kraju ten materiał nawierzchniowy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »