Technologie » Komputery
Wdrożenie na miarę złota
Zobacz więcej zdjęć » |
Przypomnijmy, że na początku maja naukowcy z Politechniki Gdańskiej wrócili ze złotym medalem z paryskich targów wynalazczości Concurse Lepine. Już wkrótce USTO-MYSZ trafi na rynek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Targi „Innowacje-Maszyny-Technologie" odbywały się w dniach 16-19 czerwca 2009 w Poznaniu. W ramach wystawy Nauka dla Gospodarki, Katedra Systemów Multimedialnych z Wydziały Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, została uhonorowana Złotym Medalem MTP w kategorii transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej. Nagrodę przyznano za interfejs komputerowy o nazwie USTO-MYSZ.
USTO-MYSZ jest alternatywą dla zwykłej myszki komputerowej. Ruch kursora i wydawanie poleceń kontrolowane są za pomocą ruchów i gestów wykonywanych ustami przez użytkownika, którego obraz twarzy jest rejestrowany przez kamerę internetową i analizowany przez komputer - mgr inż. Piotr Dalka, jeden z twórców interfejsu, wyjaśnia działanie wynalazku. - Jedną z ważniejszych funkcji jest to, że każdy może dostosować działanie USTO-MYSZY do własnych upodobań.
Podczas tegorocznych targów „Innowacje-Maszyny-Technologie" swoje pomysły prezentowało prawie 1000 firm i instytucji z 30 krajów, w tym z tak odległych jak Indie, Korea Południowa czy Tajwan. Ekspozycja zajmowała ponad 20.000 m kw. i była podzielona na salony tematyczne. Jednym z nich był wspomniany już Salon Nauka dla Gospodarki, w którym najnowsze wynalazki i technologie prezentowane były przez ponad 70 wystawców. Wśród nich największe stoisko otworzyła Politechnika Gdańska, prezentująca wyniki prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych prowadzonych przez dziewięć zespołów badawczych.
Równolegle z targami odbywały się dwa konkursy, których zwycięzcy otrzymywali Złote Medale MTP. Pierwszy dotyczył najlepszego i najbardziej innowacyjnego produktu prezentowanego podczas targów. Drugi adresowany był do instytucji badawczych i naukowych, które wdrożyły swój produkt w przemyśle. Spośród wystawców reprezentujących Politechnikę Gdańską, nominowany do konkursu na najlepszy produkt został System śledzenia punktu fiksacji wzroku na monitorze komputera, opracowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Katedry Systemów Multimedialnych. W konkursie transferu technologii nominację otrzymały USTO-MYSZ i INTELIGENTNY DŁUGOPIS, opracowane przez tę samą katedrę, a wdrażane przez Young Digital Planet S.A. Wszystkie trzy produkty były prezentowane równolegle na stoiskach Politechniki Gdańskiej oraz YDP S.A. Trzy nominacje przełożyły się na jedną nagrodę - Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich dla USTO-MYSZY.
Podczas uroczystej gali w dniu 17 czerwca medal odebrali - prof. Andrzej Czyżewski, reprezentujący Katedrę Systemów Multimedialnych Wydziału ETI PG oraz Wiktor Fabiański, przedstawiciel instytucji wdrażającej, Young Digital Planet. Złotym Medalem wyróżniono jedynie 29 produktów, spośród zaprezentowanych przez ponad 1000 wystawców, przy czym dziewięć przyznano w konkursie transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej.
Już wkrótce USTO-MYSZ znajdzie zastosowanie w produktach firmy Young Digital Planet S.A.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)