Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

Weselny stół - zasady usadzenia gości

No co należy zwrócić uwagę przy usadzeniu gości weselnych

Przymierzając się do wyboru i rezerwacji konkretnego miejsca na organizację przyjęcia weselnego należy zwrócić uwagę na szczegóły oferty restauratorów. Wielu bowiem managerów restauracji bądź firm cateringowych posługuje się nazewnictwem, które pozwala na zawoalowane określenie ilości zaangażowanego personelu do obsługi gastronomicznej wesela.

Przed decyzją o organizacji uroczystości w danym miejscu trzeba poprosić o podanie dokładnej liczby tzw. personelu frontowego oraz tego, który będzie działać w kuchni i na zapleczu. I tak, jeśli manager restauracji zapewnia nas o kilkunastu osobach do obsługi naszej imprezy musi precyzyjnie określić ilu w tej liczbie jest kelnerów, ilu kucharzy, a ile osób jako pomoc kuchenna. Dodatkowo po rozpoczęciu uroczystego obiadu, którym zwykle zaczyna się wesele, restauracja musi zapewnić dostateczną liczbę obsługi kelnerskiej w sali do dalszego serwisowania gości weselnych podczas całego przyjęcia. Ogólnie przyjęte są propozycje prostokątnych bądź okrągłych stołów w zależności od wybranej aranżacji. Wbrew stwierdzeniom wielu managerów obiektów gastronomiczno - hotelowych zastosowanie rozwiązania z okrągłymi stołami pozwala pomieścić w praktyce ok. 15% więcej gości na sali. Coraz więcej zyskujące na popularności okrągłe stoły stanowią ułatwienie również dla samej obsługi w kwestii serwowania i komunikacji kelnerskiej. Nie do przecenienia jest oczywiście kolejność serwowania potraw poszczególnym gościom weselnym począwszy od Pary Młodej stąd też bardzo ważnym elementem jest usadowienie gości przy takim okrągłym stole oraz samo rozmieszczenie stołów na weselnej sali czy w namiocie. W zależności od wielkości stołu MP powinna siedzieć wraz z rodzicami, świadkami i wybranymi osobami /krewnymi czy przyjaciółmi/. Zgodnie z zasadami savoir vivre główny stół powinien wyglądać zgodnie z następującym schematem:Młoda Para po środku, obok Pana Młodego kolejno matka Panny Młodej, ojciec Pana Młodego, i druhna; obok Panny Młodej kolejno ojciec Panny Młodej, matka Pana Młodego oraz drużba.

Przy stolikach znajdujących się w pobliżu MP powinna zasiąść jej najbliższa rodzina, krewni a dalej przyjaciele i znajomi.Jeżeli zdecydujemy się na powyższe ustawienie, pamiętajmy, że /tak jak przy każdym stole/ naprzemiennie powinni siedzieć: mężczyzna - kobieta - mężczyzna itd. W przypadku, kiedy rodzice którejkolwiek ze stron są rozwiedzeni i pobrani po raz kolejny, należy przy stole głównym usadzić także ich obecnych małżonków, stosując się do zasady naprzemienności i przemieszania rodzin. Miłą praktyką jest ułożenie na stołach imiennych winietek, według których usadzani będą goście. Aby uniknąć zbędnego zamieszania przy wchodzeniu na weselną salę można poprosić świadków lub inne osoby, które znają wszystkich gości by pomogli im w odnalezieniu właściwych miejsc. Jednakże najbardziej sprawdzoną metodę stanowi przygotowana wcześniej specjalna tablica z planem stolików oraz listami gości umieszczona przy wejściu do sali. Zaprowadzi ona porządek przy wchodzeniu i zaoszczędzi trochę czasu.

Pamiętajmy także, że by zapewnić gościom komfort siedzenia i przestrzeń do konsumpcji nie można sadzać zbyt wielu osób przy jednym stole. W tym celu musimy zaplanować takie ustawienie stołów na sali by było odpowiednio dużo miejsca wokół każdego krzesła, aby każdy gość mógł swobodnie spożywać posiłki oraz odchodzić od stołu. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że przy stołach okrągłych o średnicy 180 cm sadowimy maksymalnie 10-12 osób. Z kolei umieszczenie zbyt małej liczby osób przy dużym stole sprawia wrażenie niedopasowania i krępuje rozmowy zbytnio oddalonych od siebie gości weselnych.  Nie od dziś wiadomo, że wspólne biesiadowanie przy stole sprzyja poznawaniu się. Dlatego też ważne jest to jakie miejsce zajmie każdy z gości. Planując rozsadzenie gości należy więc zwrócić uwagę na stopień pokrewieństwa i wiek osób sadzanych do jednego stołu, a także na to czy poszczególne osoby się lubią, a które nie darzą się zbytnią sympatią.

Poza wszystkimi jednak regułami przyjętymi w ramach organizacji rodzinnych uroczystości głównym motywem przy usadzaniu gości powinno być to aby wszyscy czuli się docenieni i zadowoleni i w jednakowy, nienaganny sposób zostali obsłużeni.

www.organizacjaslubow-poznan.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mday

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »