Dom » Budownictwo

Widzisz wszystko, czyli szkło antykondesacyjne ClimaGuard® Dry

Widzisz wszystko, czyli szkło antykondesacyjne ClimaGuard® Dry
Zobacz więcej zdjęć »
Kogo z nas nie irytują zaparowane okna, gdy – zwłaszcza o poranku – para wodna kondensuje się na szybach? Zjawisko to nie tylko zmniejsza widoczność, ale powodować może zacieki, a w konsekwencji nawet pleśnienie i zagrzybienie zawilgoconych miejsc.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odpowiedzią jest zastosowanie w oknach szyb ze szkła antykondensacyjnego, np. ClimaGuard® Dry firmy Guardian.

Kondensacja – problem współczesnych okien

Zjawisko kondensacji to proste zjawisko fizyczne polegające na skraplaniu się pary wodnej na  szybie zewnętrznej. Ma ono miejsce, gdy temperatura szyby jest niższa niż temperatura otoczenia. Innymi słowy, gdy dochodzi do kontaktu ciepłego i wilgotnego powietrza z chłodniejszą powierzchnią szyby, na powierzchni powstają kropelki wody. Zjawisko to, znane również pod postacią rosy, ma miejsce zwykle nad ranem w rejonach o wysokiej wilgotności powietrza. W przypadku przeszkleń, kondensacja często zachodzi na oknach dachowych, ponieważ szyba pozioma szybciej ulega ochłodzeniu.

Należy jednak pamiętać, że zjawisko kondensacji na oknach stało się szeroko spotykanym problemem stosunkowo niedawno. Dawniej okna cechowały się gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu szyba zewnętrzna ogrzewana była ciepłem uciekającym z wnętrza budynku. Brak kondensacji szedł jednak w parze ze stratami energii powodowanymi przez jej swobodną wymianę. Nowoczesne okna zapewniają dobrą izolację pomiędzy szybą wewnętrzną i zewnętrzną, co pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz, ale powoduje wychładzanie się szyby zewnętrznej i przez to wzmaga zjawisko kondensacji.

Technologia w służbie estetyki i ekonomii

Jak skutecznie zapobiegać zjawisku kondensacji na oknach połaciowych? Wydawałoby się, że wystarczy stosować okna o wyższym współczynniku przenikania ciepła U. Wtedy ciepło przenika swobodnie, zewnętrzna szyba ma wyższą temperaturę i skraplanie się pary nie ma miejsca. Jest to jednak rozwiązanie wadliwe: gorsza termoizolacja oznacza większe koszty ogrzewania i negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego należy stosować materiały znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. 

Jednym z takich produktów jest szkło Guardian ClimaGuard® Dry, dzięki któremu możemy powiedzieć sobie: i wilk syty i owca cała. To innowacyjne szkło termoizolacyjne z powłoką zapobiegającą  skraplaniu powoduje, że ciepło zatrzymane zostaje w pomieszczeniu, a okno pozostaje przejrzyste. Szkło ClimaGuard® Dry można łączyć w zestawach dwu- i trzyszybowych z powłokami niskoemisyjnymi i przeciwsłonecznymi, a dla osiągnięcia pełnego efektu szkło powinno zostać poddane hartowaniu.

W celu zapewnienia najwyższych parametrów Guardian Częstochowa poleca zaufanych producentów okien. Jednym z nich jest firma OKPOL  oferująca superenergooszczędne okna dachowe z grupy INSYGNO. Okna te wyposażone są w szkło ClimaGuard® Dry w zestawach szybowych gwarantujących współczynnik przenikalności cieplnej Ug=0,5W/m2K. 

 

DANE TECHNICZNE
CLIMAGUARD DRY NA POZYCJI 1  
Rodzaj szkła Przepuszczalność 
światła [%] Odbicie światła [%] Współczynnik przenikania energii słonecznej g [%] Współczynnik Ug 
[W/(m2K)] 
Zestaw dwuszybowy 4 - 16 Ar - 4 
ClimaGuard Premium (na poz. #3) 78 13 60 1.1 
ClimaGuard 1.0 (na poz. #3) 68 24 51 1.0 
ClimaGuard Premium T (na poz. #2) 75 15 53 1.1 
Zestaw trzyszybowy 4 - 12 Ar - 4 - 12 Ar - 4 
ClimaGuard Premium T (na poz. #3) 
ClimaGuard Premium (na poz. #5) 67 18 49 0.7 
ClimaGuard Premium T (na poz. #2) 
ClimaGuard Premium (na poz. #5) 67 19 46 0.7 
Zestaw trzyszybowy 4 - 14 Ar - 4 - 14 Ar - 4 
ClimaGuard nrG T (na poz. #3) 
ClimaGuard nrG (na poz. #5) 71 18 61 0.7 
ClimaGuard nrG T (na poz. #2) 
ClimaGuard nrG (na poz. #5) 71 18 59 0.7 
Podane wartości są wartościami nominalnymi podlegającymi tolerancjom produkcyjnym.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »