Moda » Odzież
Wielkanocna moda z jajem
Zobacz więcej zdjęć » |
Wet look, kolorowe pomysły z jajem, a może niezawodna elegancja? Święta Wielkanocne mogą być inspiracją do niebanalnych kreacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Śmigus-dyngus na ubraniu
Dosłownie i w przenośni. Oblewanie się wodą to słowiański zwyczaj, pochodzący z XV wieku. Dzisiaj jest zabawą o charakterze ludowym, lubianą i mocno rozpowszechnioną nawet zagranicą. Śmigus i dyngus – kiedyś dwa różne obyczajowo przyjęte zachowania. Pierwszy polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby i oblewaniu wodą, drugi zaś, zwany włóczebnym, wywodził się z wiosennego zwyczaju składania wizyt u rodziny i znajomych. Metaforycznym przesłaniem śmigusa było oczyszczenie z brudu i chorób, a dyngus miał przynosić szczęście. Zbratanie się tych dwóch zwyczajów spowodowało zlanie się ich w jedno święto i dodanie do kalendarza lanego poniedziałku, czyli gwarowego oblańca przypadającego na Poniedziałek Wielkanocny. Tego dnia grzechem jest nie zmoknąć. Wet look na ubraniu i „mokra włoszka” na głowie są niepisanym nakazem. Woda jest niezwykle inspirującym żywiołem. Nie tylko kultura czerpie z jej symboliki, ale również moda czy wizaż. Popularna w latach 80. fryzura a’la „mokra włoszka” opiera się na stylizacji włosów na mokre i posklejane, jakby nieuporządkowane. - Makijaż lekko rozmyty, akwarelowy, oczy podkreślone błękitem w ciemnej oprawie z dodatkiem brokatu lub drobnych kamieni – to właśnie jest wet image – mówi Dorota Sikorska, stylistka Every Nature. – Taki wizaż dopełnią stroje bogate w marszczenia i falbany nakładane na siebie warstwowo, często asymetrycznie. Sprawiają wrażenie fal w nieustającym ruchu szczególnie z cienkiego jedwabiu lub lekkiego szyfonu w pastelowych barwach – dodaje stylistka.
Przy stole w wersji classic
Święta Wielkanocne są jednymi z najstarszych i najważniejszych w naszej kulturze - od siedemnastu wieków obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ich symbolika i tradycja jest silnie zakorzeniona w polskim społeczeństwie. Zgodnie z tradycją dyngusowania, czyli wzajemnych odwiedzin połączonych ze zwyczajowym poczęstunkiem, spotkania w rodzinnym gronie są nieodłącznym elementem Wielkiej Nocy, która mimo kolorowej wiosenności kojarzy się jednak z obowiązującą elegancją przy świątecznym stole. Bądź piękna w te święta. Moda wiosenno-letnich kolekcji oprócz wibrujących barw, kwiatowych motywów, czy ekstrawaganckich fasonów ma w zanadrzu nieśmiertelny minimalizm i klasykę. – Swoboda elegancji, estetyczna prostota oraz styl androgeniczny mają swoje zasłużone miejsce w każdym sezonie. Proste marynarki, kamizelki jakby spod męskiego fraka oraz dobrze skrojona koszula są kanonem kobiecej mody dostępnej zarówno w wersji odważniejszej, bardziej jaskrawej, weselszej, jak i w typowej wersji classic: w bieli, czerni, szarości i w granacie – przekonuje Piotr Berliński, Dyrektor Zarządzający marki Every Nature.
Kolorowo-pisankowo
Zdobienie jaj wielkanocnych różnymi technikami, tak jak kompozycja stroju i dodatków, wymaga kreatywności, czasami artyzmu. Aby stworzyć niestandardową, wiosenną pisankę, kraszankę, czy oklejankę, nie wystarczy jeden kolor i prosty wzór. Cały proces malowania jajek znany już w czasach cesarstwa rzymskiego wymaga innowacyjności. To warunek, by dzieło było oryginalne i zachowało swoją symbolikę budzącej się do życia przyrody. Podobne zasady rządzą modą, czyli pisankowy multikolor i multiwzór na ubraniu. – Reprezentacyjnym kolorem wiosny jest zdecydowanie soczysta zieleń młodych liści. Słoneczna lub kanarkowa żółć niczym kurczak w święta wielkanocne zawsze króluje w wiosenno-letnich stylizacjach. Łączenie różnych kolorów i wzorów to niekwestionowany przywilej tego sezonu. Można je dowolnie miksować, nakładać na siebie, zestawiać w przypadkowe kreacje – wyjaśnia Dorota Sikorska, stylistka Every Nature. Modą można się bawić i korzystać z wiosennego luzu. Wzory ludowe, etniczne lub geometryczne, lekko zniekształcone oraz wyrazistość, a nawet krzykliwa jaskrawość barw prezentowana na ubraniach znakomicie koresponduje z wpisaną w naszą kulturę pisankową plastyką.
Nadesłał:
magdalena.majcherska@zarowkamarketing.pl
|
Komentarze (0)