Technologie » Komputery

Wirusy z iPhone’a mogą zaatakować iPada

Wirusy z iPhone’a mogą zaatakować iPada
Zobacz więcej zdjęć »
Laboratorium antywirusowe PandaLabs przedstawiło film demonstrujący w jaki sposób złośliwe oprogramowanie zaprojektowane na telefony iPhone może zaatakować popularnego iPada. Robak iPhone/Eeki pojawił się w zeszłym roku, infekując iPhone’y po tzw. procesie jailbreaku.

PandaLabs, laboratorium antywirusowe Panda Security, odkryło, że złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania iPhone’ów może zagrażać również popularnemu iPadowi, co przedstawia film znajdujący się na stronie: www.pandalabs.com.

Popularność urządzeń firmy Apple i ich rosnący udział w rynku sprawia, że złośliwe oprogramowanie opracowane specjalnie do ataków na te platformy zaczyna przyciągać coraz więcej uwagi. W zeszłym roku Laboratorium PandaLabs ostrzegało przed robakiem iPhone/Eeeki, który potrafił infekować iPhone po wprowadzeniu jailbreaku (tzn. takie, w których usunięto zabezpieczenia, aby umożliwić instalację nieoficjalnych aplikacji). W niedługim czasie robak przeniósł się również na iPod Touch.

Choć firma Apple postanowiła całkowicie zablokować sprzęt (uniemożliwiając instalację urządzeń peryferyjnych) oraz oprogramowanie (wszystkie aplikacje są pobierane ze sklepu z aplikacjami producenta), cyberprzestępcy znaleźli sposób na infekowanie urządzeń po jailbreaku za pomocą złośliwego oprogramowania.

Wszystkie wirusy na iPhone’a będą miały taką samą zdolność do infekowania i przenoszenia się na urządzenia iPad. Przyczyną jest zastosowanie w iPadach i iPhone’ach tego samego systemu operacyjnego znanego jako iPhone (v3) lub w przyszłej wersji iOS (v4).

Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs, mówi: „Nie oznacza to, że czeka nas lawina infekcji. Zawsze twierdziliśmy, że w miarę zwiększania udziału w rynku przez firmę Apple cyberprzestępcy zaczną wykazywać większe zainteresowanie atakami na użytkowników tej platformy. Niemniej jednak dostrzegamy coraz więcej wirusów typu proof-of-concept [demonstrujących możliwość napisania wirusa pod daną platformę], dlatego radzimy wszystkim użytkownikom urządzeń Apple, by przestrzegali zaleceń producenta w celu zmaksymalizowania ochrony swoich systemów operacyjnych”.

Więcej informacji oraz film dostępne są na stronie: www.pandalabs.com.

O Laboratorium PandaLabs
Od 1990 roku misją Laboratorium jest jak najszybsze wykrywanie oraz eliminacja nowych zagrożeń i oferowanie użytkownikom maksymalnej ochrony. By tego dokonać PandaLabs posiada zautomatyzowany system, który każdego dnia analizuje i klasyfikuje tysiące próbek, automatycznie podając opinię (złośliwe oprogramowanie czy nieszkodliwy program). System ten jest oparty na Kolektywne Inteligencji, nowym modelu bezpieczeństwa Panda Security, który potrafi wykryć nawet te złośliwe oprogramowanie które obeszło inne rozwiązania zabezpieczające.

Obecnie 99,4% złośliwego oprogramowania wykrytego przez PandaLabs jest analizowane przez system Kolektywnej Inteligencji. Te automatyczne procesy są uzupełniane prze pracę kilku zespołów, z których każdy specjalizuje się w odrębnym typie złośliwego oprogramowania (wirusy, robaki, trojany, spyware, phishing, spam, itd.) i które – by zapewnić globalny zasięg - pracują 24 godziny/7 dni w tygodniu. Wszystkie te działania przekładają się na pewniejsze, prostsze i bardziej przyjazne dla zasobów komputera rozwiązania ochronne dla klientów.

Więcej informacji jest dostępnych na blogu PandaLabs: http://www.pandalabs.com

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com

Kontakt dla mediów:
studio PRowokacja Agencja Public Relations
biuro@studioprowokacja.pl
tel. 42 209 17 45Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

studio PRowokacja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »