Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Witaminy z grupy B na straży twojego zdrowia
Zobacz więcej zdjęć » |
W jakich produktach znajdziesz witaminy z grupy B? Na co pomagają? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Poznaj witaminy z grupy B. Na co mają wpływ i jakie są ich naturalne źródła?
Jak już wspominaliśmy, witaminy B to całkiem pokaźna grupa. Jest ich aż osiem i mają swoje imiona, które warto poznać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, pod jaką nazwą możesz je spotkać. Znajdziesz wszystkie poniżej wraz z informacją, co zawiera witaminy z grupy B oraz jakie są niektóre z ich zadań.
- B1 (Tiamina) — dla prawidłowego działania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Obecna m.in. w produktach zbożowych, pestkach słonecznika, warzywach strączkowych, wieprzowinie czy podrobach.
- B2 (Ryboflawina) — ma wpływ na metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów, a także dobry wzrok. Najwięcej jest jej w mięsie, ale również w jajach, tłustych rybach oraz mleku.
- B3 (Niacyna) — obniżenie cholesterolu i zdrowie twojej skóry. Znajdziesz ją w orzeszkach ziemnych, czerwonej papryce, cielęcinie czy pstrągu.
- B5 (Kwas pantotenowy) — wpływa na zmniejszenie poczucia zmęczenia. Jest rozpowszechniona w pożywieniu, a jej duże ilości obecne są w wątróbce, jajach oraz kalafiorze.
- B6 (Pirydoksyna) — pomoc w walce o odporność organizmu. Bogate są w nią banany, sok pomarańczowy czy chleb pełnoziarnisty.
- B7 (Biotyna) — troska o skórę, włosy i paznokcie. Jej dużą ilość odnajdziesz w mleku, wątróbce, żółtku jaja kurzego, świeżym grochu czy rodzynkach.
- B9 (Kwas foliowy) — działanie neuroprotekcyjne i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jej źródło w pożywieniu to szpinak, jarmuż, brokuł, wątróbka lub żółtka jaj kurzych.
- B12 (Kobalamina) — wsparcie produkcji czerwonych krwinek oraz procesów neurologicznych. Najwięcej jest jej w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajduje się także w pieczarkach.
Wiedząc, co zawiera witaminy z grupy B, możemy zadbać o odpowiedni ich poziom dzięki zbilansowanej diecie. Jeśli jednak zauważysz u siebie problemy ze skórą, włosami lub paznokciami, zmęczenie, trudności z zasypianiem, suchość spojówek lub powracające infekcje, to warto skonsultować to z lekarzem. Odpowiednie badania pozwolą stwierdzić, czy nie są to objawy niedoborów.
Suplementacja — jak długo można brać witaminy z grupy B?
Kto szczególnie powinien zwracać uwagę na odpowiedni poziom witaminy z grupy B? Przyszłe mamy, ponieważ kwas foliowy pomaga zapobiec wadą wrodzonym dziecka. Na ilość B9 i B12 powinny również zwrócić uwagę osoby starsze, bo z wiekiem wchłanialność maleje, a te witaminy są nieocenionym wsparciem dla mózgu oraz serca. Suplementacja jest również zalecana przy diecie bezmięsnej, przyjmowaniu niektórych leków czy antykoncepcji hormonalnej, po zażywaniu antybiotyku lub nadużywaniu alkoholu.
Zastanawiasz się, jak długo można brać witaminy z grupy B? Wszystko zależy od twoich potrzeb i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Jednak ze względu na to, że nie są one magazynowane w organizmie, podczas ich przyjmowania zazwyczaj nie są konieczne przerwy.
Gdzie szukać sprawdzonych suplementów? W sklepie Shaman.pl możesz wybrać B-Complex lub konkretną witaminę B. Znajdziesz tam zaufane marki, takie jak Swanson czy NOW, a jeśli jesteś na diecie bezmięsnej możesz zapoznać się z wegańskimi produktami Osavi.
Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)