Gospodarka » Przemysł

Włoskie firmy nie płacą polskim dostawcom

Analiza Euler Hermes – firmy ubezpieczającej transakcje, dostarczającej raporty handlowe i odzyskującej należności

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Włoskie przedsiębiorstwa, będące jednymi z najważniejszych partnerów handlowych Polski w ramach Unii Europejskiej, przeżywają kłopoty związane z terminową regulacją płatności. Z badań analityków Euler Hermes wynika, że dotyczy to nie tylko małych firm, ale także największych przedsiębiorstw i to z większości branż.
Z analiz Euler Hermes Collections wynika także, że niektóre włoskie firmy specjalnie wszczynają postępowanie upadłościowe, aby jeszcze bardziej opóźnić płatności.

Cały czas kurcząca się gospodarka Włoch (PKB -2,2% w 2012 r., -0,8% w 2013 r.) przekłada się na coraz większe problemy tamtejszych spółek z regularnymi spłatami należności.
O 15% w 2012 r. (w porównaniu do 2011 r.) wzrosła liczba zaległych spłat na rynku krajowym, a o 16% wzrosły kwoty niespłaconych zobowiązań na rynku eksportowym.
Polska jest jednym z krajów (podobnie Niemcy, Rosja czy Turcja) o najmocniej rosnącym wskaźniku opóźnionych płatności na rzecz włoskich przedsiębiorstw – ale był to głównie efekt prób zwiększenia skali ich sprzedaży na te rynki, mniej dotknięte kryzysem niż włoski 
Sektory gospodarki: branża żywnościowa boryka się z silną zmiennością cen, transport znalazł się pod presją kosztów paliwa, a motoryzacja boleśnie odczuwa skutki osłabionego popytu. Nieco lepsza sytuacja panuje w sektorze AGD, dzięki wprowadzeniu nowych produktów high-tech do gospodarstw domowych.
Sygnały z początku 2013 r.: dalszy wzrost zaległości płatniczych na rynku krajowym, choć nieco wolniejszy niż w 2012 r. Kilka pozytywnych zjawisk na obszarze eksportu: w styczniu odnotowano spadek średniej kwoty niezapłaconych należności w przemyśle tekstylnym i mechanicznym.


Dane z końca 2012 r. wskazują na wzrost liczby zaległości płatniczych wśród spółek działających na rynku włoskim (+15%), przy jednoczesnym spowolnieniu, a nawet nieznacznym odwróceniu trendu w zakresie średniej kwoty niezapłaconych należności (-3%). Na rynku eksportowym częstotliwość zadłużeń nie uległa zmianie w porównaniu do 2011 r., ale o 16% wzrosła średnia kwota zaległych płatności.

- Według naszych danych ubiegły rok był szczególnie niekorzystny dla budownictwa, transportu i sprzedaży detalicznej we Włoszech. Polscy eksporterzy do Włoch zlecili nam dużo spraw o znacznej wartości roszczeń, przekraczającej często kilkaset tysięcy Euro, co dobitnie pokazuje, że kłopoty mają nie tylko małe włoskie przedsiębiorstwa – mówi Agnieszka Sztyber, Kierownik Działu Windykacji Międzynarodowej w Euler Hermes Collections. – Włoskie firmy mają też problemy z pozyskaniem środków z zewnątrz. Banki odrzucają wnioski kredytowe ze względu na wysokie ryzyko. Odnotowujemy też coraz częstsze przypadki, gdy dłużnicy celowo składają wnioski o wszczęcie postępowania upadłościowego (Concordato Preventivo) aby chronić się przed wierzycielami, co pozwała im na opóźnienie realizacji płatności na rzecz polskich dostawców o kolejne 4, 5 miesięcy – dodaje Agnieszka Sztyber.

Włochy są szóstym pod względem wartości polskiego eksportu partnerem handlowym Polski. W styczniu 2013. eksport do Włoch wyniósł 541,7 mln EUR (2,206 mld zł). Pod względem importu Włochy są na 4 miejscu, import do Polski wyniósł 536,1 mln EUR (2,183 mld zł). 
Sygnały z początku 2013 r. sugerują, że trend zwyżkowy w zakresie zaległości płatniczych na rynku włoskim utrzymuje się, choć w porównaniu do 2012 r. jego tempo nieznacznie spadło. W styczniu pojawiły się pozytywne sygnały na obszarze eksportu: odnotowano spowolnienie wzrostu średniej kwoty zaległych płatności w przemyśle tekstylnym i mechanicznym.

Analitycy Euler Hermes zauważają też, że najpoważniejsza faza kryzysu międzynarodowego wydaje się być już za nami. Przewidują, że globalny wzrost gospodarczy zwiększy się o 2,5% w 2013 r. i o 3,2% w 2014 r. W 2013 r. ponad połowa światowego wzrostu będzie zasługą krajów wschodzących (Chiny + 7,6%, Indie + 5,5%), których łączny wkład w rozwój globalnej gospodarki wyniesie niemal 1,9 p.p. (ok. 75% łącznego wzrostu) w porównaniu do 2,1 p.p. w 2014 r. (60% łącznego wzrostu). Wskaźniki gospodarcze we Włoszech pogorszyły się w III kwartale 2012 r., również pod wpływem niepewności politycznej. Prognozy na 2013 r. zakładają utrzymanie ujemnego wzrostu (-0,8%). W 2012 r. produkcja przemysłowa wykazała spadek i na początek 2013 r. przewiduje się recesję.


– Wyraźny spadek konsumpcji gospodarstw domowych, utrudniony dostęp do źródeł kredytowania oraz silnie zadłużona struktura finansowa doprowadziły do wzrostu zaległości płatniczych na krajowym rynku B2B – mówi Michele Pignotti, Dyrektor Euler Hermes na Region Krajów Śródziemnomorskich, Afryki i Bliskiego Wschodu. – Trend zwyżkowy w zaległych płatnościach objął wiele branż krajowych: w szczególności sektor żywnościowy, który boryka się z problemem niskiej wydajności łańcuchów dystrybucji i rosnących kosztów dla rolników; sektor transportowy, który znalazł się pod presją wysokich kosztów paliwa, oraz sektor motoryzacyjny, który boleśnie odczuwa skutki osłabionego popytu. Jedyną branżą, w której zaobserwowano pozytywne sygnały, była branża AGD, która korzysta na rozwoju nowych produktów high-tech wprowadzanych do gospodarstw domowych.
Michele Pignotti dodaje, że w przypadku włoskich eksporterów wzrost średniej kwoty niezapłaconych należności wiąże się z pogorszeniem prognoz sektorowych, w szczególności dla przemysłu chemicznego, mechanicznego, stalowego i sektora surowców. Kraje o najwyższym wskaźniku zaległości płatniczych na rzecz włoskich eksporterów to Francja, Niemcy, Polska, Rumunia i Turcja. 
 


Kontakt dla mediów:

Artur Niewrzędowski
TALKING HEADS PR
tel. 509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl



*******


Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad 
6 000 pracowników w ponad 50 krajach, oferując kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2012 roku wyniósł 2,4 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej ponad 40 milionów przedsiębiorstw na całym świecie. Na koniec grudnia 2012 Grupa Euler Hermes na całym świecie obejmowała ochroną ubezpieczeniową transakcje handlowe na kwotę 770 mld euro.
***
Euler Hermes, członek gupy Allianz, jest notowany na giełdzie Euronext w Paryżu i otrzymał rating AA- od agencji Standard & Poor’s. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.eulerhermes.com oraz śledzenia Twittera @eulerhermes
***
W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1999 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. Usługi doradztwa prawnego świadczy Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. k.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

an@thpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »