Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Woda dla umysłu

Woda dla umysłu
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnich latach prawdziwą karierę robią ośrodki SPA, w których można zrelaksować się i zadbać o urodę. Okazuje się, że po lecznicze właściwości wody coraz częściej sięgają psychiatrzy, którzy dostrzegli jej zbawienne działanie nie tylko wzmacniające ciało, ale także przywracające równowagę umysłu

Krótka historia - Skrót SPA pochodzi od łacińskiego określenia "sanus per aquam", czyli "zdrowie przez wodę". Filozofia SPA to sposób na przywrócenie harmonii ciała i ducha przy pomocy kąpieli, masaży oraz zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych wykorzystujących wodę.


Współczesna moda na leczenie u wód powróciła w XVIII wieku. Niezwykle modnym uzdrowiskiem był wówczas belgijski kurort położony u podnóża Ardenów - miasto o nazwie Spa.

Dlaczego woda?

Joanna Wysogląd-Wolniak dyrektorka poradni zdrowia psychicznego przy Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed: - Podczas odpoczynku w SPA wytwarzane są endorfiny, które zmniejszają uczucie bólu, pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego odprężenia i uczucie dobrego nastroju. Kondycja fizyczna i umysłowa są ze sobą ściśle powiązane. Przy chorobach psychicznych bardzo często występują problemy z narządem ruchu, choroby wewnętrzne czy choćby zwykłe osłabienie utrudniające terapię. Odpowiednio dobrane zabiegi z użyciem wody wpływają korzystnie na leczenie depresji, uzależnień, schizofrenii czy innych chorób psychicznych. Wśród zabiegów wspomagających leczenie do najważniejszych należą: hydroterapia, kąpiele wodne, masaże, natryski oraz wodne ćwiczenia.

Uzdrawiające kąpiele

Kąpiel działa na wiele zmysłów - poprzez ciepło na zmysł czucia, poprzez kolor na zmysł wzroku, na zmysł powonienia poprzez odpowiednio dobrany aromat, a nawet na zmysł słuchu, gdy w czasie kąpieli słuchamy szumu i plusku wody. W zależności od temperatury kąpiele pobudzają tętno, obniżają gorączkę, uspokajają układ nerwowy. Kąpiele ciepłe (34 - 37º C) mają wpływ kojący, wspomagają ćwiczenia narządu ruchu w basenach rehabilitacyjnych. Kąpiele gorące są zalecane w przypadkach nerwobóli, przewlekłych zmian gośćcowych stawów. Wyróżniamy także kąpiele z użyciem specjalnych wód czy urządzeń m.in.: kąpiel borowinowa -przy użyciu wody mineralnej i borowiny, pomocnej w leczeniu schorzeń stawów, kręgosłupa, chorób ginekologicznych. Solanki - z użyciem soli z mikroelementami działają wzmacniająco; zastosowanie mają w leczeniu zwyrodnień stawów, nerwobóli, w reumatologii i dermatologii. Poprawiają krążenie. Inną formą wykorzystania słonej wody jest talasoterapia - leczenie wodą morską (od greckiego thálassa - morze). Woda morska działa antybakteryjnie. Przy leczeniu chorób skóry i reumatyzmu stosuje się morskie błoto, które zawiera algi i wodorosty. Stanowi ona wspaniały dodatek do płynów i żeli do kąpieli wykorzystywanych w domowym SPA.

Wodne ćwiczenia

W wannach o większej pojemności wykonuje się ćwiczenia usprawniające, mające na celu wzmacnianie mięśni. W wodzie ciało wydaje się lekkie, a ćwiczenia wykonuje się nawet dziesięć razy łatwiej. Aktywną formą ruchu w wodzie jest aqua aerobik - ćwiczenia wykonywane w rytm muzyki. Doskonały rodzaj sportu dla osób zestresowanych, odchudzających się, z chorobami stawów i kręgosłupa. Taka forma gimnastyki szczególnie oszczędza stawy, a w związku z ciśnieniem wody, na skutek stawianego przez nią oporu, jest połączeniem treningu z masażem.

Natryski

Nawet zwykłe codzienne prysznice, pomagają odzyskać siły twórcze, łagodzą bóle, likwidują uczucie chronicznego zmęczenia, regulują sen, a także zwiększają odporność układu immunologicznego. Najbardziej intensywną formą bodźcowania poprzez natryski są tzw. „bicze szkockie". Szybkie zmiany temperatury wody naprzemiennie zimna - gorąca powodują, że jest to zabieg silnie pobudzający krążenie krwi. Zabieg pobudza serce, przyspiesza krążenie, regeneruje i hartuje osłabiony organizm.

Masaże

Kolejną grupę wodnych zabiegów stanowią masaże podwodne - pacjent leży w specjalnej wannie pełnej wody, podczas gdy terapeuta wodzi przy powierzchni ciała dyszą wyrzucającą wodę pod dużym ciśnieniem. Poprawia ukrwienie i przemieszczanie limfy. Rozluźnia mięśnie. Przyjemną i znaną formą masażu jest jacuzzi - odprężający masaż podwodny.

Inny wariant masażu to półkąpiel wirowa - woda wprawiona w ruch wirowy masuje dolną część ciała. Zabieg ma zastosowanie przy zwyrodnieniu lędźwiowego odcinka kręgosłupa i chorobach kończyn dolnych.

Woda i rodzinna terapia

Joanna Wysogląd-Wolniak: - Swoim pacjentom z zaburzeniami psychicznymi, depresją czy uzależnieniem często zalecam zabiegi SPA w naszej klinice. Jeżeli rodzina chorego ma możliwość uczestniczenia w procesie leczenia, bardzo często rekomenduję wspólne zabiegi i ćwiczenia. Rodzina stanowi system naczyń połączonych, w którym wszyscy domownicy na siebie oddziałują. - Wspólna terapia - w tym relaks i odpoczynek- ułatwia zrozumienie istoty choroby oraz sprzyja budowaniu więzi - dodaje lekarka. - Nowoczesne ośrodki psychiatryczne, także nasza klinika, wychodzą naprzeciw potrzebie rodzinnego leczenia. Oprócz wysokiego standardu zakwaterowania, proponujemy dodatkowe atrakcje, zachęcające do pobytu także osoby zdrowe. Do dyspozycji gości jest salon SPA, sauna, łóżko do masażu z kamieniami nefrytowymi, a nawet kosmetyczka i fryzjerka.

Atrakcyjny wygląd sprzyja lepszemu samopoczuciu. Powiązanie zadowolenia z własnego wyglądu i stanu psychicznego podkreślają także eksperci. - Troska o młody i atrakcyjny wygląd może przyczynić się do poprawy nastroju i przyspieszyć powrót do zdrowia - mówi Joanna Wysogląd-Wolniak.

Biuro prasowe:

  • Wolmed
  • Dubie1 k. Bełchatowa
  • www.wolmed.pl


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro Prasowe Wolmed

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »