Dom » Ogrody

Woda w basenie – czy powinna być zielonkawa?

Woda w basenie – czy powinna być zielonkawa?
Zobacz więcej zdjęć »
Gdy marzymy o własnym domu z basenem, wyobrażamy sobie go najczęściej jako zbiornik wypełniony krystalicznie czystą wodą, mieniącą się błękitem wzmacnianym przez idealnie błękitne dno basenu...

Bywa jednak, że wyobrażenia zderzają się z brutalną rzeczywistością i w efekcie wymarzony basem wypełniony jest wodą w kolorze zielonym. Czy musi tak być?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



O czym świadczy zielona woda w basenie?

Basen zewnętrzny jest zbiornikiem wodnym, który w czasie eksploatacji jest narażony stale na działanie czynników biologicznych. Przed napełnieniem niecki wodą należy oczywiście dokładnie umyć i zdezynfekować brudne po zimie dno basenu. Jednak czy to wystarczy? Napełnienie niecki wodą sprawia, że wewnątrz tworzą się bardzo dobre warunki do rozmnażania się bakterii, glonów i grzybów. Woda i słońce wystarczają, aby w krótkim czasie woda basenowa stała się pełna zanieczyszczeń, których nie chcemy. Zielona woda w basenie jest skutkiem namnażania się glonów na powierzchni dna basenu. Ewidentnie jest to stan zaniedbania, świadczący o tym, że właściciel nie wymienia wody i nie dba o jej mikrobiologiczną czystość. Oczywiście zielona woda w basenie nie jest efektem wieloletnich zaniedbań, a zaledwie kilkutygodniowych. I nie jest powodem do wstydu, a raczej do zakasania rękawów i oczyszczenia jej.



Likwidacja glonów z dna basenu

Aby zlikwidować zieloną wodę wraz z glonami, można oczywiście wykorzystać pewne metody oczyszczania jej. Najskuteczniejszym sposobem jednak będzie wypuszczenie całej wody z basenu i dokładnie oczyszczenie dna zbiornika za pomocą szczotki ssącej. Należy również oczyścić filtr wodny, zmienić jego wartość pH na przedział 7,2 do 7,6 i napełnić basen świeżą wodą.



Co po wymianie wody?

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć – dotyczy to również namnażania się glonów na dnie basenu oraz zielenienia wody basenowej. Żeby oszczędzić sobie częstej wymiany wody w zbiorniku wodnym i czyszczenia, najlepiej zawczasu zadbać o to, by woda... po prostu się nie brudziła. Na czas brzydszej pogody najlepiej użyć specjalnego zadaszenia basenowego, które przykryje wodę i zapobiegnie dostawaniu się do niej nieczystości. Zapobiegnie też działaniu światła słonecznego i tym samym namnażaniu się glonów. Ważnym krokiem powinno też być chemiczne oczyszczanie wody. Można to robić za pomocą specjalnych tabletek z chlorem, który jest najtańszym i najszybszym preparatem zapobiegającym rozmnażaniu się organizmów wewnątrz basenu. Istnieje także metoda wodorowa, metoda tlenowa oraz metoda Care do utrzymywania stałego poziomu czystości w basenie. Wybierz tę odpowiadającą swoim potrzebom oraz swojemu basenowi.



Miłego wypoczynku na świeżym powietrzu!

Z pewnością sam wiesz, jak wygląda kąpiel w popularnych kąpieliskach wodnych. Są to zazwyczaj zalewy, w których woda jest pełna piachu, mułu, wodorostów, glonów i różnych zwierząt morskich. Wpadają też do niej często różne zanieczyszczenia. Kąpiel w takiej „zupie” nie należy do żadnej przyjemności. Dbaj więc o to, by Twój wymarzony przydomowy basen nie zmienił się właśnie w takie zielone kąpielisko. Miłej zabawy w klarownie czystej wodzie!



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »