Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Wolny duch czeskiej Pragi

Wolny duch czeskiej Pragi
Zobacz więcej zdjęć »
Stolica Czech to wymarzone miejsce na weekendowy wypad. Odwiedzając to urokliwe i magiczne miasto, zobaczysz jak w każdym kuflu słynnego czeskiego złocistego napoju odbija się jego wolny duch

Praga przyciąga swoim niezwykłym klimatem. Niesamowita atmosfera tego miasta, podobnie jak powieści Jaroslava Haska albo Franza Kafki, zachwyca turystów z całego świata. Swój niepowtarzalny charakter Praga zyskuje nie tylko dzięki pięknej, dobrze zachowanej architekturze, ale także narodowej tradycji serwowania i picia najbardziej ocenianego na świecie, czeskiego piwa.

Praska metafizyka

Metafizyczna aura Pragi zauroczy każdego. To miasto, w którym podmuchy irracjonalnej przypadkowości sprzyjają niewiarygodnym spotkaniom i szczęśliwym zbiegom okoliczności. Jeśli na przechadzkę po mieście wybierzemy się po zmroku możemy zobaczyć, jak ożywają gotyckie popiersia galerii królów, architektów i arcybiskupów, a w miejską tkankę wtapiają się wciąż obecni tam alchemicy, astrologowie, rabini, poeci, czy barokowi aniołowie i święci.   

Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy we mgle, jak z Hradczan przez słynny tętniący życiem za dnia Most Karola w stronę Starego Miasta dwóch kulejących żołnierzy prowadzi rankiem Józefa Szwejka. Przy świetle blednącego księżyca mijają zmierzających w odwrotnym kierunku dwóch schludnych, tłustych kabotynów w cylindrach wiodących tym samym mostem Józefa K. na egzekucję do kamieniołomu na Strahovie po procesie, o którym chyba słyszał każdy.  

Praga - czytaj zabytkowe piwiarnie

Praga to światowa stolica piwa. Dla większości naszych południowych sąsiadów miły wieczór w gronie znajomych bez tego złotego napoju byłby czymś nie do pomyślenia. Jego picie jest wręcz przejawem dumy narodowej. Będąc w mieście musimy zatem koniecznie wtopić się w tłum biesiadników, najlepiej w miejscu, które zachowało autentyczną atmosferę.

Niektóre praskie pivnici serwują piwo od wieków. Najsłynniejsza to - XIV-wieczny pub U Fleku na Nowym Mieście. Z kolei na Starym Mieście warto wstąpić do piwiarni U zlatého tygra (Pod Złotym Tygrysem), ulubionej knajpki pisarza Bohumila Hrabala, a na Hradczanach trzeba wpaść koniecznie do pubu U cerného vola (Pod Czarnym Wołem) nieopodal Lorety. Czeskiej tradycji picia piwa można też przyjrzeć się w Gospodzie U Kalicha na Nowym Mieście, która miała być miejscem spotkania dobrego wojaka Szwejka i jego druha ‘o szóstej wieczór po wojnie’.

Tradycja piwowarska

Tajemnicą okryte są nie tylko słynne praskie mosty, Stare Miasto i katedra św. Wita, grób rabbiego Löwe na Starym Cmentarzu Żydowskim, czy Złota Uliczka, gdzie mieszkał niegdyś Franz Kafka. Woal przeszłości otula również niesamowite piwiarnie Žižkova (Smíchova i Karlina), gdzie nieustannie panuje gwar zażartych dyskusji.

Smakosze czeskiego piwa powinni zajrzeć w ten rejon miasta także do browaru Staropramen. Dlaczego? Bo od 1869 roku Praga i Staropramen są ze sobą nierozerwalnie związane. Praga jest ważnym składnikiem tego najbardziej praskiego z czeskich piw. Ikona czeskiego browarnictwa znajduje się w dzielnicy Smíchov położonej na lewym brzegu Wełtawy.

W tym historycznym miejscu, gdzie wciąż waży się piwo, stworzone zostało unikatowe, modernistyczne Visitor’s Center, gdzie można przyjrzeć się całej tradycji czeskiego browarnictwa. Gospodarze zabierają gości w urzekającą interaktywną podróż w czasie, odkrywają sekrety historii sięgającej początków Staropramena. Od przekroczenia progu browaru, w każdym z siedmiu pomieszczeń można poczuć atmosferę starej Pragi.

Praskie piwo numer jeden na świecie

Wizyta w takim miejscu jest jak powrót do przeszłości. W podróż do niej zabiera wirtualny pierwszy mistrz browarniczy - Josef Paspa, który opracował unikatową recepturę piwa Staropramen. Zaprasza do swojej pracowni, gdzie ujawnia tajniki wytwarzania tego praskiego piwa.

Oczywiście nie możesz wyjść stamtąd zanim nie sprawdzisz, jak smakuje ten niepowtarzalny trunek u źródła. To jeden ze smaków praskiego życia. Kiedy już weźmiesz pierwszy łyk siedząc w cudownym ‘zakładowym’ barze, poczujesz prawdziwą przyjemność. Wtajemniczeni twierdzą, że w każdym kuflu Staropramena odbija się wolny duch Pragi. Ten złocisty trunek to jeden z niewinnych grzeszków tego niepowtarzalnego miasta i to właśnie nim (‘piwem smichowskim’) dawno, dawno temu delektował się słynny wojak Szwejk.

Posmakować możesz jeden z kilku gatunków lanego piwa Staropramen. Możesz sięgnąć po jasny pełny Staropramen Granat o unikatowym kolorze, warzony według oryginalnego przepisu z 1884 roku albo po przyjemnie delikatny jasny Staropramen Premium, którego historia warzenia jest jeszcze dłuższa i sięga początku istnienia browaru. Jeśli wolisz ciemnie piwo, możesz spróbować aksamitnego Staropramena Dark łączącego łagodzącą słodycz karmelu i gorycz najlepszego chmielu, a smakosze poszukujący odmienności mogą zdecydować się na kufel Staropramena niefiltrowanego.     

Adres: Staropramen Visitor’s Center Pivovarska 9, Praha 5

Dojazd z centrum: Metro - linia B, stacja Andel, tramwaj numer 7,12,14,20, przystanek Na Knizeci

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela godz. 10:00 - 18:00

Cena normalnego biletu z degustacją 199 CZK (studencki 169 CZK), bez degustacji 99 CZK

Czas trwania wycieczki: 50 minut

Rezerwacja: ncstaropramen@besttour.cz

Więcej informacji na stronie: www.center.staropramen.com, www.staropramen.com Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

prestige

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »