Gospodarka » Maszyny

Wózki widłowe - konserwacja

Wózki widłowe - konserwacja
Zobacz więcej zdjęć »
Przy obecnych cenach rynkowych wózków widłowych dbałość o ich stan techniczny nabiera dodatkowego znaczenia. Nie tylko wartość maszyny, ale i straty jakie może ponieść firma w wyniku ewentualnego przestoju, powodują, że warto zadbać o odpowiedni stan techniczny wózka widłowego.
Podstawową czynnością rozpoczynającą prace przygotowawcze jest dokładne oczyszczenie i umycie wózka. Umyć i oczyścić należy wszystkie podzespoły, zwracając szczególną uwagę na te, które w czasie pracy ulęgają silnemu zanieczyszczeniu. Po osuszeniu, wózek widłowy należy poddać przeglądowi technicznemu, aby określić stopień zużycia poszczególnych podzespołów, powstałe uszkodzenia i wynikający stąd zakres koniecznych napraw i regulacji.

Naprawy i konserwacja wózków widłowych to prace wykonywane w trakcie eksploatacji stanowisk pracy. Wpływają one na cały obszar bezpieczeństwa i zdrowia operatorów wózków widłowych. Niskie standardy i zaniechania w tej kwestii są częstymi przyczynami chorób zawodowych i wypadków przy pracy. Proces konserwacji powinien rozpocząć się od właściwego planowania prac konserwacyjnych i naprawczych, które powinno mieć miejsce przed wprowadzeniem personelu zajmującego się nimi, a zakończyć się dopiero po sprawdzeniu i zatwierdzeniu każdego podjętego działania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zintegrowane, oparte na ocenie ryzyka zawodowego podejście do bezpiecznego użytkowania narzędzi pracy i infrastruktury otaczającej pracownika jest istotne dla utrzymania stanowiska pracy w należytym stanie. Podejście takie musi brać pod uwagę każdy etap procesu eksploatacji, różne potrzeby pracowników użytkujących stanowisko pracy, a także wykonawców tych prac.

Konserwacja wózków widłych umożliwiaja bezpieczną eksploatację oraz zapewnianie, by stan ten nie ulegał pogorszeniu. Regularna konserwacja może zapobiec nagłej i niespodziewanej awarii maszyny.

Rodzaje konserwacj

  • konserwacja prewencyjna - kontrole i naprawy są przeprowadzane nawet wtedy, gdy nie ma oczywistej awarii. Ten rodzaj działania - na przykład przegląd wózka widłowego - jest zazwyczaj zaplanowany zgodnie z instrukcjami producenta lub polityką zarządzania,
  • konserwacja naprawcza - przeprowadzanie nieprzewidzianych napraw wózków widłowych w miejscu pracy po nagłym uszkodzeniu lub awarii.

Zadania związane z konserwacją wózków widłowych obejmują:

  • kontrolę
  • testowanie
  • pomiary
  • wymianę
  • regulację
  • naprawę
  • wykrycie usterki
  • wymianę usterki
  • serwis

Prace konserwacyjne nie są wyłącznie domeną monterów i mechaników. Niektóre z nich niosą za sobą zagrożenia. Każdy pracownik wykonujący zadania związane z konserwacją może być narażony na wyższy poziom ryzyka, w porównaniu do pracownika wykonującego inne prace.

Niektóre z tych zagrożeń to:

  • zagrożenia fizyczne - hałas, wibracje, ekstremalne temperatury, promieniowanie, duże obciążenie pracą fizyczną, urazy fizyczne;
  • zagrożenia chemiczne - podczas pracy z azbestem, narażenie na działanie innych substancji niebezpiecznych, szczególnie podczas pracy w zamkniętej przestrzeni;
  • zagrożenia psychospołeczne - niekorzystne efekty złej organizacji pracy lub długich bądź niesprzyjających życiu prywatnemu godzin pracy.
Więcej informacji na stronie wózki widłowe.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »