Gospodarka » Przemysł
Wózki widłowe - nowe trendy
Zobacz więcej zdjęć » |
Czy rynek wózków widłowych wyszedł na prostą po kryzysie? Jakie nowe trendy pojawiły się na targach CeMAT 2011.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Odbicie się rynku po kryzysie w jest faktem, który dostrzegamy chociażby po gwałtownym wzroście popytu na wózki widłowe, zarówno nowe jak i używane pojazdy zwłaszcza w projektach o charakterze inwestycyjnym. Targi potwierdziły te spostrzeżenia, chociaż były one nieco mniej okazałe od poprzedniej edycji - z maja 2008 r., a więc jeszcze sprzed kryzysu. Profil odwiedzających (wzrastający udział gości targowych spoza Niemiec) pokazuje, że za niemiecką lokomotywą podążają już pozostałe europejskie wagony.
Należy zadać pytanie - jakie trendy były najbardziej widoczne w czasie targów CeMAT 2011?
Trendy te możana ująć w zestawieniu 3 razy E. Po pierwsze:
- efektywność - coraz szybsze i wydajniejsze systemy kompletacji, sortowania, transportu wewnętrznego - sortery, układnice, magazyny miniload, ...
- Po drugie ergonomia - wózki widłowe, systemy oraz pozostałe urządzenia magazynowe są coraz bardziej przyjazne dla użytkownika - personelu magazynowego, kompletującego, operatorów wózków widłowych itp.
- I ekologia - ograniczenie zużycia energii przez wózki widłowe i urządzenia magazynowe, coraz niższa emisja hałasu
Istotne jest pytanie czy kierunek proekologiczny w zakresie wózków widłowych oraz ogólnie rzecz biorąc logistyki magazynowej, który można było zaobserwować w Hanowerze, ma również szansę urzeczywistnić się w polskich magazynach?
Ekologia jest istotnym tematem także w branży wózków widłowych. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, jednak przemysł motoryzacyjny ciągle kładzie nacisk na nowe rozwiązania w urządzeniach do transportu bliskiego - przynajmniej, jeśli chodzi o te produkowane seryjnie. Koncentrując się z jednej strony na ergonomii wózków wiłowych oraz wyposażeniu, konstruktorzy wózków widłowych coraz częściej zwracają uwagę na nowe rozwiązania w dziedzinie napędów. Głównym punktem rozważań jest redukcja zużycia ropy oraz emisji spalin przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności, żywotności oraz opłacalności. Kierunek proekologiczny przejawia się przede wszystkim w rozwiązaniach technicznych zmniejszających zużycie energii przez wózki widłowe urządzenia automatyki magazynowej i handlingu materiałów. A za oszczędnością energii stoi rzeczywista oszczędność pieniędzy. Tak więc ze wzrastającym udziałem mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowych, z pewnością również będziemy mieli do czynienia z trendem proekologicznym. Oprócz tego coraz więcej firm na podejściu proekologicznym buduje swój image rynkowy. Logistyka ma również swój udział w procesie wytworzenia i dostarczenia na rynek produktu, a więc również w tym, na ile proekologiczny jest ten proces. Stąd m. in. w port foliach producentów wózków widłowych pojawiają się tzw. Zielone audyty, które obejmują analizę i usprawnienia procesów logistycznych z ekologicznego punktu widzenia oraz również np. obliczenie tzw. śladu węglowego generowanego przez procesy logistyczne. Czy trend proekologiczny urzeczywistni się w polskich magazynach? Z pewnością tak, ale dopiero w miarę wzrostu liczby nowych wózków widłowych oraz automatyzacji i mechanizacji procesów.
Nadesłał:
kraskairena
|
Komentarze (0)