Gospodarka » Przemysł

Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu

Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu – prezentacja wyników raportu specjalnego, opracowanego z inicjatywy 14 międzynarodowych izb gospodarczych oraz debaty panelowej w Ministerstwie Rozwoju

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce na koniec 2015 roku sięgnęła 712,1 mld zł czyli aż 39,6% PKB. Firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniają jedną trzecią wszystkich osób pracujących w gospodarce narodowej oraz odpowiadają za dwie trzecie eksportu – to jeden z kluczowych wniosków raportu prezentowanego w środę 01 marca podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Konferencję otworzył Prezes Portugalsko-Polskiej Izby Handlowej Jao Bras Jorge, który podkreślił, że pozytywny wpływ inwestycji zagranicznych w Polsce widać nie tylko we wskaźnikach makroekonomicznych, ale przede wszystkim jest widoczny i odczuwalny przez polskie społeczeństwo, większy dobrobyt i stabilność rozwoju.

 

Następnie wiceminister rozwoju Witold Słowik odczytał list wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników konferencji. "Państwo polskie ceni wszystkie inicjatywy i projekty inwestorów zagranicznych, jednak szczególnie potrzebuje i wspiera te inwestycje, które tworzą wysokopłatne, wyspecjalizowane miejsca pracy, ulokowane również poza dużymi miastami, tworzą centra badań i rozwoju, budują mosty między nauką a biznesem" - napisał wicepremier.

 

Prezentację wyników raportu przeprowadził autor – główny ekonomista instytutu analitycznego Polityka Insight – Adam Czerniak, który omówił kluczowe tezy raportu. Zwrócił on uwagę, że na przestrzeni ostatnich 25 lat inwestycje zagraniczne napływały do Polski stale, nawet w okresie światowego kryzysu w 2008 nie było odpływu inwestycji. Autor raportu podkreślił także, że wzrost produktywności przedsiębiorstw dzięki pojawieniu się inwestora zagranicznego dotyczył w Polsce całych branż i łańcucha dostawców oraz kooperantów. Polscy przedsiębiorcy skutecznie potrafili wykorzystać zagraniczne modele biznesowe i doświadczenia, by zmieniać i rozwijać swoje firmy.

 

Podczas debaty panelowej z udziałem Pani Iwony Chojnowskiej-Haponik z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz przedstawicieli największych inwestorów narodowych na polskim rynku dobitnie wybrzmiały słowa François Colombié, członka Rady Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, który uważa, że inwestycje to partnerstwo, to relacja odporna na kryzysy światowe i zapewniająca polskiej gospodarce zrównoważony rozwój. Prezes Peter Baudrexl z Izby Niemieckiej, jako przedstawiciel największej grupy inwestorów w Polsce, podkreślał w debacie znaczenie wiarygodnej komunikacji rządu, spójnego i przejrzystego prawa, które stymuluje nowe decyzje inwestycyjne, szczególnie inwestycje w wysoko zaawansowane technologie. W pełni zgadzał się z tą opinią przedstawiciel Amerykańskiej Izby Handlowej – Tony Housh, który nie miał wątpliwości, że otwarcie danego sektora na inwestycje przyciąga kolejne firmy, a największą wartością polskiego rynku jako odbiorcy inwestycji jest wykwalifikowana i zdolna siła robocza. To potwierdziła w debacie przedstawicielka PAIH, Pani Iwona Chojnowska-Haponik, która wskazała, że największymi odbiorcami inwestycji zagranicznych w skali światowej są kraje wysoko rozwinięte, a Polska w globalnym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej zajmuje wciąż odległe miejsce i jest to niewątpliwie ogromna szansa i potencjał na zmiany. W tym kontekście Prezes Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, Antoni Reczek podkreślił, że bez rozwoju uczelni technicznych, bez zmian w edukacji wyższej trudno będzie Polsce zmienić pozycję w tym rankingu. Wyniki raportu jednoznacznie wskazują, że inwestycje zagraniczne pozytywnie zmieniły podejście do jakości produktów i usług, certyfikacji i standaryzacji, które są nieodzownym elementem innowacyjnego rozwoju.

 

Uczestnicy debaty zgodnie podkreślili na zakończenie, że prognozowanie przyszłości dla inwestycji zagranicznych w Polsce jest trudne, ale symbioza inwestorów zagranicznych z lokalnymi społecznościami jest w Polsce jednym z najsilniejszych czynników pobudzających re-inwestycje, a rządowy program Strategia Zrównoważonego Rozwoju jest dobrym punktem wyjścia do rozwoju międzynarodowej współpracy i zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

 

Pełna wersja raportu o wpływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu, opracowanego na zlecenie 14 międzynarodowych izb gospodarczych dostępna jest do pobrania na stronie www.inwestycjezagraniczne.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Estoria

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »