Dom » Budownictwo
Wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej coraz bliżej
Zobacz więcej zdjęć » |
Deficyt profesjonalnych, dobrze wyedukowanych monterów stolarki budowlanej negatywnie przekłada się na jakość montażu wyrobów. Dlatego Związek POiD, we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa, podjął intensywne działania na rzecz powołania zawodu montera stolarki budowlanej. W maju 2016 roku wniosek w tej sprawie złożono do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Obecny na konferencji w Muszynie, Tomasz Gałązka z Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oficjalnie potwierdził, że wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej jest przesądzone i czeka jedynie na podpis Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ma zostać podpisane niebawem. Należy się więc spodziewać, że już wkrótce ruszą prace nad przygotowaniem podstawy programowej, a pierwsze zajęcia klas o specjalności monter stolarki budowlanej rozpoczną się 1 września 2018 roku. – Zdajemy sobie sprawę, że oficjalne utworzenie zawodu to dopiero początek drogi to tego, aby w 2021 roku pojawili się pierwsi absolwenci. Teraz, wraz ze środowiskiem branży stolarki budowlanej, szkołami oraz samorządami musimy podjąć wspólny wysiłek, żeby nowy profil kształcenia cieszył się zainteresowaniem młodzieży. Projektem temu sprzyjającym jest kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ”, której przyszła odsłona będzie mocno nakierowana na działania lokalne – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD.
W ramach działań zmierzających do utworzenia profesji montera stolarki budowlanej, Związek POiD we współpracy z firmami z branży i Fundacją VCC, przygotował kurs i podręcznik podstawowy do nauki zawodu. Podręcznik uzyskał rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej. Obecnie trwają zaawansowane prace na przygotowaniem kursów i dwóch podręczników w wersji zaawansowanej. Dzięki kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”, w trzech szkołach zawodowych – w Białymstoku, Bytomiu i Poznaniu utworzone zostały klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ”.
Komentarze (0)