Dom » Architektura
Wrocławianie przeszukują strychy. Wszystko przez konkurs
Zobacz więcej zdjęć » |
Poszukiwane są dawne wyroby zakładów papierniczych, które działały na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu – fotografie budynków, pracowników, codzienna działalność fabryki, a także kartki pocztowe. Nowa Papiernia ogłosiła konkurs na najbardziej atrakcyjną pamiątkę lub zbiór pamiątek ze starej papierni i Przedmieścia Oławskiego. Z pamiątek powstanie wystawa o historii zakładów papierniczych i dzielnicy. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół, a można w nim wziąć udział indywidualnie lub grupowo, na przykład całą klasą.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Od niemieckiej fabryki do Nowej Papierni
O pomoc warto poprosić dawnych właścicieli przyborów szkolnych – rodziców i dziadków – którzy pomogą przeszukać zakurzone pudła, zalegające od wielu lat na strychach, w piwnicach i garażach. Dla osób, które udostępnią najciekawsze pamiątki, przewidziano nagrody, ale nie tylko. Dla wygranej szkoły to przede wszystkim ogromna szansa na wpisanie się w bogatą historię Przedmieścia Oławskiego i udowodnienie, że najbardziej angażuje się w życie społeczne i kulturowe miasta.
- Bardzo cenimy historię Wrocławia. Pragniemy ją przypomnieć i zachować. Mieszkańcy będą mogli bliżej poznać miejsce w którym mieszkają. Wystawa na powrót przywoła wiele cennych wspomnień,
a dla najmłodszych będzie wartościową lekcją historii i zaangażowania w działania społeczne – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.
Historia dawnej papierni sięga XIX wieku, kiedy wybudowano Mechanische Papierwaren Fabrik. Przez lata fabryka prężnie się rozwijała - wybudowano siedzibę kierownika Richarda Chutscha, nowoczesny magazyn, a podwórze zostało ozdobione zielenią.
Po wojnie zakład zmienił markę. Przez kolejne pół wieku działały tutaj Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Produkowano bruliony, zeszyty, notatniki akademickie, bloki i teczki rysunkowe, zeszyty do słówek lub nut.
Po okresie świetności budynki niszczały i pewnie wciąż stałyby bezużytecznie, gdyby prywatny inwestor nie dostrzegł ich potencjału. Dzisiaj są już odremontowane. Powstały w nich lofty, w których klimat fabryki przeplata się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Ściany i stropy ze 125-letniej cegły robią duże wrażenie. Niedługo zakończy się też realizacja budynku New Line, w którym powstają mieszkania inspirowane loftami. Na podwórzu powstało patio dla mieszkańców i jest nasadzana zieleń.
Przedmieście Oławskie jakiego nie znacie
Zaniedbana przez lata dzielnica również odzyskuje dawną świetność. Dawna siedziba Richarda Cutscha przeszła renowację, dzięki czemu można ją podziwiać w pełnej krasie. Nowa Papiernia wpisuje się
w rewitalizację prowadzoną przez urząd miasta. Wyremontowano ulicę Pułaskiego i Muzeum Etnograficzne. Odnowione zostaną również kamienice. To drugie – po rewitalizacji Nadodrza – tak duże przedsięwzięcie we Wrocławiu.
Zbieranie pamiątek wspiera Koło Naukowe Edukacji Krytycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Związana z nim Kamila Kamińska, doktor nauk humanistycznych, bardzo wierzy w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego, tym bardziej że wcześniej udało się ją przeprowadzić na Nadodrzu.
- Odnowienie pozwoli zmienić sposób postrzegania tej części miasta przez wrocławian, a organizowany konkurs przypomni mieszkańcom kim są i skąd pochodzą – zauważa Kamila Kamińska. Koło będzie przeprowadzało wywiady z właścicielami przedmiotów wyprodukowanych w dawnej papierni. Rozmowy pozwolą bliżej poznać ich historię i czasy w których powstały.
Główną nagrodą w zabawie jest tablet Samsung Galaxy Tab 4. Otrzyma ją klasa, do której uczęszcza zwycięzca lub zwycięzcy. Pamiątki po fabryce papieru i Przedmieściu Oławskim może przekazywać każdy, nie tylko uczniowie. Można to zrobić osobiście lub zgłosić się do biura Nowej Papierni po pomoc w transporcie przedmiotów.
W czerwcu 2015 roku powstanie ogólnodostępna wystawa, na której wszyscy wrocławianie będą mogli podziwiać uroki dawnego Przedmieścia. Nowa Papiernia planuje też umieścić pamiątki na stałe
w częściach wspólnych budynków dawnej papierni.
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)